Boštjan Konečnik-diplomsko delo

Gost

Boštjan Konečnik-diplomsko delo

OdgovorNapisal/-a Gost » 04.10.2006, 10:51

Pozdrav!

Boštjan, če bereš forum!
Prebral sem tvojo diplomo, svaka čast, samo z mojstri bivše Melodije si pa bolj malo kontaktiral, kaj?

V rubriki 2.3.3. omenjaš "izdelovalce". Naj ti povem, da si pozabil omeniti SITARja, enega izmed glavnih uglaševalcev v bivši Melodiji in enega najboljših mojstrov izdelave frajtonarice, sigurno pa najboljšega uglaševalca tega inštrumenta do sedaj in ta hip.

No, za ostale (Filip, Končan, Butolen,Popošek,Glažar, Munda, Tertinek, Breznik, Krpič, Resnik, Viki, manjka samo še eurokrem in linolada...), ki si jih omenjal kot izdelovalce, pa bi lahko navedel v posebni - drugi rubriki 2.3.4 z naslovom "Tudi jaz bom zmontiral harmoniko skupaj, nekaj pokasiral in kakšnega navadnega smrtnika - amaterja - začetnika nafu..l.

Pa brez zamere in kar tako naprej!

FrajToni

Trta

OdgovorNapisal/-a Trta » 23.01.2007, 09:19

Kje si pa to pobral "Sitar eden najboljših uglaševalcev ta hip" ? :shock:
Kako si ti razlagaš - biti dober uglaševalec -? :?:

muzikant33
V.I.P.
V.I.P.
Kraj: Prelepi gorenjski svet

OdgovorNapisal/-a muzikant33 » 23.01.2007, 13:41

sitar je res eden boljših oglaševalcev ta hip

Trta

OdgovorNapisal/-a Trta » 24.01.2007, 08:33

Mi lahko definiraš kaj je "dober uglaševalec"?
btw (oglaševalec je tisti, ki prodaja nekaj prek oglasov...)

SABLA
Začetnik
Začetnik
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a SABLA » 24.01.2007, 16:06

sej je prow napisu "uglaševalec". Muzikant se je mal narobe izrazu :D
Frajtonarca dela raztur

okcor
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a okcor » 25.01.2007, 17:39

Trta napisal/-a:Mi lahko definiraš kaj je "dober uglaševalec"?
btw (oglaševalec je tisti, ki prodaja nekaj prek oglasov...)

Hello!

No, Sitar prav gotovo ni »oglaševalec«, in nikoli ni bil. So pa v današnjem času raznorazni oglaševlalci. Najbolj produktivna oz. izstopajoča sta sigurno LANZINGER in RUTAR, v preteklosti pa tudi ZUPAN (njemu pač ni treba več »oglaševati«, zgradil si je lastni »imperij«, kapo dol, dosti je naredil na inovaciji harmonikarstva. No, Lanzinger in Rutar pač morata oglaševati, da bi prodala kaj svojih »ZLOŽENK« :wink: . Sitarju pač tega ni treba, dobro blago se samo hvali… Je pa sigurno res, da je slednji eden boljših, če ne najboljši UGLAŠEVALEC, kateri ne uglašuje harmonike z raznoraznimi elektronsko-digitalnimi aparaturami, ampak to počne na posluh z zelo, zelo staro uglaševalsko aparaturo in s še bolj starim, zelo zelo izkušenim ušesom… :wink: :wink:

Pa lp, D
"Moja mnenja se mogoče spreminjajo, toda to, da imam prav, se ne spreminja.
Do uspeha ni dvigala, pot do njega vodi po stopnicah."

muzikant33
V.I.P.
V.I.P.
Kraj: Prelepi gorenjski svet

OdgovorNapisal/-a muzikant33 » 25.01.2007, 23:32

se opravičujem za oglaševalca*u... :D :D :D

Trta

OdgovorNapisal/-a Trta » 26.01.2007, 10:12

Fantje... tako je:
Vsi (Razen Rutarja, KAO, ker on "sam dela glasilke") kupujejo glasilke pri istem izdelovalcu, KI SO ŽE UGLAŠENE!
Mojstrstvo je (kar sem že v eni drugi temi povedal) to, da ta naredi škatlo harmonike takšno, da v njej čimbolj enakomerno zadonijo vsi toni, z čim manj odstopanj v nihanju. Če je škatla prevelika se pojavlja resonanca in začne se tresti, kar čutite tudi na sebi (nekatere harmonike tako resejo, da misliš, da ti grejo mravljici po rokah) in taka škatla zelo popači zvok, ki izhaja iz glasilk. Osnove fizike pač (harmonsko - sinusno nihanje).
V mali škatli bo zvok zadušen, kot, da bi bil v studiju in taka harmonika je navadno tišja in ni "živa". Porabi tudi več zraka, da bi lepše zapela.

Zame je dober uglaševalec tisti, ki dejansko IZRAČUNA prostornino škatle harmonike glede na uglasitev. Ampak POZOR! Škatla CFB in ADG se močno razlikujeta. Mogoče ne od zunaj, od znotraj pa se definitivno morata! In tukaj je znanost.
Zdaj pa mi povejte kdo v SLO je to sposoben izračunati?
Nihanje in valovanje je ena najtežjih vej v fiziki, mehaniki in arhitekturi, ker vključuje zelo obširno znanje matematike (opravka imamo z parcialnimi odvodi višjih redov, Taylorjeve vrte in LaPlaceovo transformacijo).

LP

okcor
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a okcor » 26.01.2007, 17:08

Trta napisal/-a:Fantje... tako je:
Vsi (Razen Rutarja, KAO, ker on "sam dela glasilke") kupujejo glasilke pri istem izdelovalcu, KI SO ŽE UGLAŠENE!
LP

Ta je pa dobra! Kje si ti že videl nove glasilke, katere bi bile kar uglašene? Nobena nova glasilka ni uglašena. Kupiš lahko popolnoma OFF glasilke in pa le delno uglašene. Tudi na te - le delno uglašene se ne da zaigrat, ampak potrebuješ še uglaševalca - se ve - ta pravega. Potem pa že lahko probaš kaj zašpilat :wink:
"Moja mnenja se mogoče spreminjajo, toda to, da imam prav, se ne spreminja.

Do uspeha ni dvigala, pot do njega vodi po stopnicah."

frei_dean

OdgovorNapisal/-a frei_dean » 10.02.2007, 01:21

oktor motiš se!

glasilke dobiš že oglašene!!! malo brskaj po netu pa boš najdu! pa še drage niso- cca 200eu :lol:

mp113

OdgovorNapisal/-a mp113 » 22.09.2007, 23:24

A ma kdo mogoče diplomsko shranjeno na računalniku?

Aco51
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a Aco51 » 23.09.2007, 09:47

frei_dean napisal/-a:oktor motiš se!

glasilke dobiš že oglašene!!! malo brskaj po netu pa boš najdu! pa še drage niso- cca 200eu :lol:

frei_dean.....motiš se ti! Nove tovarniške glasilke so le delno, na grobo uglašene. Vsak izdelovalec harmonik jih mora pred končno vgradnjo na fino uglasiti sam (če tega ne zna mora pač nekoga dobiti, ki to obvlada) To je eno od najzahtevnejših del pri izdelavi harmonik.
Pa še nekaj! Spet govoriš o oglašenih glasilkah. Že nekaj postov nazaj je bilo povedano, da je potrebno glasilke UGLASITI ne pa oglasiti - kar pomeni čisto nekaj drugega (zato si tudi sam prizadevam in vas opozarjam da pišete prispevke čim bolj pravilno slovensko - saj vidiš , le ena spremenjena črka.....pomen pa čisto drug)

janez.j
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a janez.j » 23.09.2007, 12:58

Poznam enga ki špila več kot deset let klavirko potem pa je začel še z frajtonom. Kupil jo je pri sitarju in nikakor mu ene par tonov ni šlo v glavo in da so narobe uglašeni. Nesel nazaj, mu jih je sitar zamenjal pred njim. Potem ko je igral še vedno ista pesem. Nato sitar poklical enga ko špila v enem ansamblu z sitarjevo pa da jo on proba. In reče da je čist uredu vendar njemu se to ni slišal dobr. Pr sitarju pa je bil okoli 5krat vse skupaj zaradi tega. In ti toni so ga še vedno motili tako da jo je na koncu prodal in kupil sedaj Kapš s katero je zadovoljen in katera mu s tistimi toni ne dela nič preglavic.
Pač ne vem v čem je problem tukaj ampak take stvari se tudi dogajajo. Je nekdo rekel da ima Sitar že zmatran uho ko je toliko harmonik naredu :lol:

Drgač pa fan da imamo tudi tako diplomsko delo kot je boštjanovo pa če me spomin ne vara smo o tem že enkrat debatirali

Lp, Janez
Lp, Janez

muzikant

OdgovorNapisal/-a muzikant » 23.09.2007, 17:20

Trta napisal/-a:Fantje... tako je:
Mojstrstvo je (kar sem že v eni drugi temi povedal) to, da ta naredi škatlo harmonike takšno, da v njej čimbolj enakomerno zadonijo vsi toni, z čim manj odstopanj v nihanju. Če je škatla prevelika se pojavlja resonanca in začne se tresti, kar čutite tudi na sebi (nekatere harmonike tako resejo, da misliš, da ti grejo mravljici po rokah) in taka škatla zelo popači zvok, ki izhaja iz glasilk. Osnove fizike pač (harmonsko - sinusno nihanje).
V mali škatli bo zvok zadušen, kot, da bi bil v studiju in taka harmonika je navadno tišja in ni "živa". Porabi tudi več zraka, da bi lepše zapela.

Zame je dober uglaševalec tisti, ki dejansko IZRAČUNA prostornino škatle harmonike glede na uglasitev. Ampak POZOR! Škatla CFB in ADG se močno razlikujeta. Mogoče ne od zunaj, od znotraj pa se definitivno morata! In tukaj je znanost.
Nihanje in valovanje je ena najtežjih vej v fiziki, mehaniki in arhitekturi, ker vključuje zelo obširno znanje matematike (opravka imamo z parcialnimi odvodi višjih redov, Taylorjeve vrte in LaPlaceovo transformacijo).

LP

Glej mojster je tisti ki sam uglasuje glasilke! Res je da so več ali manj glasilke sedaj že uglašene ko jih kupiš! Ti pa nekaj povem! Glasilke se hitro tudi razglasijo! Malo nepazliv si pa se zgodi! Posebej pri prehajanju iz toplega v mrzlo oz. da si v nekoliko bolj vlažnem prostoru je ravno tako!
Tako da mora pravi mojster potem spraviti nazaj v red! Ne vem h komu bi peljal če bi se to meni zgodilo, vendar mislim da kar h proizejalcu - končan!

mp113

OdgovorNapisal/-a mp113 » 23.09.2007, 21:24

Če ima slučajno kdo diplomsko shranjeno na računalniku naj mi prosim javi saj bi jo zelo rad prebral.

Hvala

Daps

OdgovorNapisal/-a Daps » 24.09.2007, 14:19

modrijan

OdgovorNapisal/-a modrijan » 24.09.2007, 14:39

mene pa zanima kje bi si lahko ogledal diplomsko delo do BOŠTJANA KONEČNIKA. Delam razoskovalno nalogo o diatoničnih harmonikah in bi mi ogled prišel zelo prav.

LP in hvala

bizelanc
Začetnik
Začetnik
Kraj: Bizeljsko
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bizelanc » 24.09.2007, 15:12

Poglej en post višje imaš tam link,kjer imaš diplomsko nalogo v PDF obliki.Je zelo zanimiva stvar in hkrati lahko spoznaš malo tudi konstruiranje, za strojnike zelo uporabna stvar ;)
bYe
BiZeLaNc =)

polton
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a polton » 07.10.2007, 01:04

Trta napisal/-a:Zame je dober uglaševalec tisti, ki dejansko IZRAČUNA prostornino škatle harmonike glede na uglasitev. Ampak POZOR! Škatla CFB in ADG se močno razlikujeta. Mogoče ne od zunaj, od znotraj pa se definitivno morata! In tukaj je znanost.

LP

Znanost je narediti dve zvokovno enaki harmoniki.
Pri izdelavi diatonične harmonike ti znanje iz višje fizike in matematike ne bo nič pomagalo. Nekaj je teorija in izračuni, praksa pa nekaj popolnoma drugega. Pri izdelavi harmonike boš naletel na resonančen LES, ki tudi niha in je glavni faktor poleg konstrukcije, da harmonika zazveni! Glasilke so samo pika na i.

Zato do sedaj ni še nihče naredil dveh zvokovno enakih harmonik.

P.s.

Uglaševalec brusi glasilke in ne konstruira harmonik, tako da je tvoja izjava brca v ...

skija
Začetnik
Začetnik
Kraj: Ljubljana

radovednost

OdgovorNapisal/-a skija » 22.12.2008, 14:55

Sicer je tema že kar nekaj časa zaprta pa vendar, me zanima če ima kdo še vedno v temi omenjeno diplomsko, da si jo malce preberem iz radovednosti.

Moderatorji: Mogoče bi bila trajna rešitev za shranjevanje takšnih in podobnih dokumentov zagotovitev majhnega prostorčka ne serverju kjer so objavljene tudi tablature in bi se s tem izognili izgubi/pozabi zanimivih dokumentov.

Hvala in lp.

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost