Igram.si Igram.si

Redke uglasitve (frajtonerca)

Steirische
Začetnik
Začetnik

Redke uglasitve (frajtonerca)

OdgovorNapisal/-a Steirische » 24.03.2014, 15:50

Eno vprašanje za poznavalce diatoničnih harmonik in glasbene teorije...

Poslušal sem Slakovo skladbo Kje je na vasi lipica in zazdelo se mi je, da je skladba zaigrana na B-Es-As harmoniko. Ker imam tudi sam B-Es-As uglasitev, sem vzel frajtonerco v roke in preveril. Prvi del skladbe je res zaigran v As-duru (3. vrsta), instrumentalnega dela pa na B-Es-As nisem mogel zadeti. Potem sem dure preveril še na synthesizerju in prišel do zaključka, da je instrumentalni del zaigran v Cis/Des. Torej, če bi skladbo želel igrati v originalnih durih, bi moral imeti frajtonerco B-Es-As-Des (tako je imel na primer Delčnjak). Ampak, kolikor vem, je slak imel samo standardne harmonike, ki imajo po 3 dure. Iz tega sklepam, da je Slak imel tudi Es-As-Des harmoniko in je skladbo igral v 2. (B) in 3. (C) vrsti.

Kot poznavalec glasbene teorije, si predstavljam kvintni krog, ki ga sestavlja 12 tonov (toni in poltoni) . Ker je 12 tonov, iz tega lahko izpeljemo 12 različnih uglasitev harmonik. Med standardne uglasitve spada vseh 8 uglasitev med G-C-F in D-G-C. Ostanejo še 4 uglasitve, ki niso pogoste (praktično neuporabne), a jih nekateri izdelovalci harmonik navajajo: E-A-D, F-B-Es, Fis-H-E in Dis-Gis-Cis (Es-As-Des). Zanima me, kam v kvintnem krogu po višini tona spadajo te 4 uglasitve.

Kolikor sem naštudiral, bi morala biti Es-As-Des (kar je enako kot Dis-Gis-Cis) za pol tona višja od D-G-C... lahko pa da se motim - zato sem odprl to temo, da mi nekdo razloži. Kam bi uvrstil E-A-D in ostale?

rjezen
Začetnik
Začetnik

Re: Redke uglasitve (frajtonerca)

OdgovorNapisal/-a rjezen » 24.03.2014, 19:58

Steirische napisal/-a:Eno vprašanje za poznavalce diatoničnih harmonik in glasbene teorije...

Poslušal sem Slakovo skladbo Kje je na vasi lipica in zazdelo se mi je, da je skladba zaigrana na B-Es-As harmoniko. Ker imam tudi sam B-Es-As uglasitev, sem vzel frajtonerco v roke in preveril. Prvi del skladbe je res zaigran v As-duru (3. vrsta), instrumentalnega dela pa na B-Es-As nisem mogel zadeti. Potem sem dure preveril še na synthesizerju in prišel do zaključka, da je instrumentalni del zaigran v Cis/Des. Torej, če bi skladbo želel igrati v originalnih durih, bi moral imeti frajtonerco B-Es-As-Des (tako je imel na primer Delčnjak). Ampak, kolikor vem, je slak imel samo standardne harmonike, ki imajo po 3 dure. Iz tega sklepam, da je Slak imel tudi Es-As-Des harmoniko in je skladbo igral v 2. (B) in 3. (C) vrsti.

Kot poznavalec glasbene teorije, si predstavljam kvintni krog, ki ga sestavlja 12 tonov (toni in poltoni) . Ker je 12 tonov, iz tega lahko izpeljemo 12 različnih uglasitev harmonik. Med standardne uglasitve spada vseh 8 uglasitev med G-C-F in D-G-C. Ostanejo še 4 uglasitve, ki niso pogoste (praktično neuporabne), a jih nekateri izdelovalci harmonik navajajo: E-A-D, F-B-Es, Fis-H-E in Dis-Gis-Cis (Es-As-Des). Zanima me, kam v kvintnem krogu po višini tona spadajo te 4 uglasitve.

Kolikor sem naštudiral, bi morala biti Es-As-Des (kar je enako kot Dis-Gis-Cis) za pol tona višja od D-G-C... lahko pa da se motim - zato sem odprl to temo, da mi nekdo razloži. Kam bi uvrstil E-A-D in ostale?

Dis- Gis- Cis
E- A- D
F- B- Es
Fis- H- E
G- C- F
Gis- Cis- Fis
A- D- G
B- Es- As
H- E- A
C- F- B
Cis- Fis- H
D- G- C

Takole si uglasitve sledijo od najnižje do najvišje. Tako da je Dis- Gis- Cis prazaprav najnižja uglasitev, če se ne motim.
Sem pa tudi sam opazil podoben primer kot ti, in sicer za skladbo Ansambla Roka Žlindre - Pusti naj govorijo. Sam imam CFB harmoniko. Skladba se začne v F duru, nadaljuje v B duru, potem pa gre v nek drug dur, vendar ne vem v katerega.

Lep pozdrav

rjezen

milkyway
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a milkyway » 25.03.2014, 07:48

To so primeri, sicer redki, ko si avtor skladbe pač tako kombinacijo zamisli in je seveda potem studijsko "zmiksana", torej ni nujno da ima harmonika ravno to uglasitev.

Steirische
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Steirische » 25.03.2014, 12:18

Res je, da je veliko NZ skladb potem še studijsko obdelanih, ampak, če gre za spreminjanje durov (kar sploh ni težko spremeniti) potem se da vsako skladbo (ne glede na to ali je bila predelana) zaigrati v takem duru. Glede redkih uglasitev pa me zanima iz firbca.

Če se vrnem na začetek... Če je Slak res igral sklabo na Es-As-Des (Dis-Gis-Cis) in je ta uglasitev najnižja, potem je verjetno igral v višji oktavi. Bom povedal drugače: Če bi skladbo Kje je na vasi lipica igral v osnovni oktavi (tam kjer je zaigranih največ skladb) in bi jo igral na D-G-C frajtonerco, potem bi skladba zvenela za pol tona nižje od studijskega posnetka. Zaradi tega sem pomislil, da je Dis-Gis-Cis za pol tona višja od D-G-C... tako kot je naprimer Cis-Fis-H za pol tona višja od C-F-B. Edina možnost da najdem pravo uglasitev harmonike bi bila, da najdem posnetek in pogledam v katerih vrstah je Slak igral.

Podobno je tudi pri skladbi Moj dom je zaprt (Slakova), ki je zaigrana v Cis in Fis duru. Lahko se jo zaigra na Cis-Fis-H uglasitev (ki je precej pogosta), vendar jo je Slak igral na Gis-Cis-Fis.

Za skladbo ansambla Roka Žlindre pa lahko preverim, če bom uspel odkriti ta "neznani" dur.

Aco51
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a Aco51 » 25.03.2014, 14:39

Ansambla Roka Žlindre - Pusti naj govorijo:

Melodija je odigrana na harmoniko B,Es,As! Na to harmoniko, da se igrati tudi v F duru!
Lep pozdrav, Aco51!

Steirische
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Steirische » 25.03.2014, 20:19

Aco51 napisal/-a:Ansambla Roka Žlindre - Pusti naj govorijo:

Melodija je odigrana na harmoniko B,Es,As! Na to harmoniko, da se igrati tudi v F duru!

Res je. F-dur na B-Es-As harmoniki je prva dominanta... meh vlečemo in igramo v prvi vrsti.

rjezen
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a rjezen » 12.09.2014, 20:53

Aco51 napisal/-a:Ansambla Roka Žlindre - Pusti naj govorijo:

Mi ni dalo miru, pa sem se pozanimal. Informacija iz prve roke: melodija je odigrana na harmoniko CFB :)
Odgovor pa se skriva tule: http://www.nar0dnjak.si/aktualno/novice ... el-zlindra

LP

rjezen

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost