Basi !

Glasilke, mehovi, jermeni, midi sistemi; vaše harmonike itd.
tomaz8
Začetnik
Začetnik

Basi !

OdgovorNapisal/-a tomaz8 » 28.08.2012, 16:14

Lep pozdrav vsem :)
Po dolgem iskanju, širom interneta, nisem nikjer našel podatkov oz. teme o basih.
S tem mislim podatke o mehaniki, uglasitvi, jakosti ipd.
Zanima me namreč razlika med posameznimi vrstami basov (Helikon, TURBO...)
So slednji boljši? Ter, če kdo ve, ker mnogi imate obsežno tovrstno znanje, prednosti in slabosti različnih basov.
Sam o "teoriji" vem bore malo, zato bi mi vsakršna informacija prišla prav.
Razmišljam o doglasitvi svoje CFB ali pa celo menjavi glasilk s turbo basi.
Hvala za vaš odgovor :D
Poličar CFB

zeco
Začetnik
Začetnik
Kraj: Črnomelj

Re: Basi !

OdgovorNapisal/-a zeco » 29.08.2012, 07:57

Meni osebno so turbo basi malo pretirani.
Vsak začetek je težak

mckmck
Moderator
Moderator

OdgovorNapisal/-a mckmck » 29.08.2012, 11:16

Sam imam pri starejši Rutarci turbo base, pri novejši pa niso turbo.
Vsekakor so mi turbo basi všeč, glavno da imajo res čist pok!
Naročite se na Youtube kanal z videolekcijami za harmoniko . Ime kanala Diatonko.

tomaz8
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a tomaz8 » 29.08.2012, 11:45

Aha..nekak se mi zdijo bol primerni za polke.
Tak občutk. :)
Kot prav B. Poličar so za zdaj vgrajeni Helikon basi debeline 12mm (mogoče je mislil 0.12mm?), turbo so pa .14mm.
Kakšne base pa vgrajujejo priznani proizvajalci? Bral sem o A mano basih.. Kakšna je kakovost?
Poličar CFB

Litijan
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a Litijan » 05.09.2012, 22:54

Zdravo!

Povedano s strani nekoga(mene :P), ki ima nekaj pojma o tem, za kaj se gre pri klavirkah(je pa tega a debatah o kakih morinkah napisanega še 10X več):
Same glasilke so tako ali drugače kovinske; gre pa za način obdelave, uglaševanja, ipd., tako da danes poznamo že toliko različnih klas, te pa se še od proizvajalcev tako harmonik kot glasilk razlikujejo; tudi "amano" v 95% primerov več ne pomeni tega, kar naj bi oz. je včasih, tj. ročno izdelano glasilko - teh danes že skoraj ni oz. so drage ko sam vrag (v harmonki pod 5000€ jih garant ne najdeš :D ).
Nočem pa pametovati glede Helikona in Turbo basov, ker o tej temi res ne vem veliko; kot pa sem zasledil na nekaj nemških straneh, naj bi bile helikon glasilke za bas narejene iz povsem običajnega dur-aluminija - ne pa tega jemati kot preverjeno informacijo.

Lp, Rok

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant
Kraj: Ravne na Koroškem, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 06.09.2012, 00:03

Standardni basi na klavirkah so druga pesem - tam je glasilka na konici "obtežena" s kovinsko utežjo, da dobimo zadosti nizek ton. Seveda so zaradi tega taki basi tudi bolj zvokovno "šibki".

Kar se pa tiče standardnih helikon in t.i. turbo basih. Kolikor sam opazim, standardni helikon basi (imam jih vgrajene v Kapševi harmoniki) so nekoliko tišji kot "turbo", imajo bolj basovski zvok (mogoče je tudi zaradi tega občutek, da so tišji), so pa tudi bolj trpežni.

"Turbo" basi (A mano basi, ... ne vem, kako jih še imenujejo) imajo za razliko od standardnih helikonov bolj "baritonski" zvok (verjetno tudi zaradi tega delujejo bolj glasni). Porabijo manj zraka kot standardni in so tudi bolj odzivni. So pa posledično tudi manj trpežni (bolj občutljivi na prehode mrzlo-toplo).

To je moje laično mnenje, kolikor opažam, ko igram včasih tudi na kake druge harmonike. Dosti je pa odvisno tudi od odprtosti glasovnic (kar se glasnosti tiče). Glede kakšnih tehničnih specifikacij pa vabljeni tudi drugi, da podate komentar. Tudi mene zanima, kaj v zvezi s tem...
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

tomaz8
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a tomaz8 » 06.09.2012, 09:35

No zanimivo branje! :) hvala...
po pogovoru še z nekaterimi sem se odločil le za odprtje glasilk, ker mi bojo zadostovale. Za preigravanje kakšnih Miheličevih skladb, bojo basne figure pri odpiranju meha, končno lepo slišne :lol:
Poličar CFB

Litijan
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a Litijan » 06.09.2012, 14:57

edino kar me glede na opis in izkušnje moti: izraza turbo(kar sem prebral o odzivnosti) pa amano ne bi smela imeti veliko skupnega; ker prave amano glasilke (in diskant in klavirka) so vedno kanček tišje od tipo amana, res je, da porabijo zelo malo lufta, vendar so od vseh opcij NAJMANJ OBČUTLJIVE na temperaturne spremembe in zdržijo "boga in pol".

martin, sklepam pač glede na to, kar si napisal o turbo basih, da je stvar ravno obratna klasičnemu amanu - verjetno tipo mano ali pa katera od teh "novejših variant" (binci, bombato al kaj že vse)

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 06.09.2012, 15:10

Saj pravim, da toliko tehničnih podatkov ravno nimam. Tako iz pogovorov sem nekako razbral, da če ti kdo pri novejših frajtonarcah reče, da ima "turbo" ali "amano" base, da gre pri tem za podobno (če ne kar enako) zadevo. Tako ali tako je pa tudi teh današnjih "amano" vrst že kar veliko (bombato, binci, mislim da sem enkrat slišal tudi za amano A, ...).

V svojih dveh frajtonarcah imam Tipo Amano (Kapš CFB) in Amano B (bombato verjetno) (Sitar B Es As). Pa se mi zdi, namesto razpredanja, kaj je boljše (tipo amano, ali amano), bolj pomembno, kako je katera harmonika uglašena. Kar se tiče Kapševe CFB lahko rečem samo kapo dol. Je dala že veliko skozi (tudi prehode mraz/toplo), pa so vse glasilke še cele, niti ni slišati, da bi bila katera kaj razglašena. Medtem, ko pri Sitarjevi so mi na istem tonu (Es ton v 3. vrsti - enak ton je pri mehu ven in not) urezale že 3 glasilke, pa naj bi bile Amano B glasilke. Tako, da o vzdržljivosti sam dajem prednost tipo amanu.

Na splošno gledano pa bi dal najboljšo oceno za vzdržljivost glasilk starejšim glasilkam (recimo take, kot so v Hohner Morino M, N serijah; tudi na ta stari Atlantic IV so bile vzdržljive glasilke (Hohner Artiste, z medeninasto bazo), potem glasilke, vgrajene v starejših Melodijah - Cagnoni je znamka, če se ne motim, pa še kaj takega se najde...)
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

Litijan
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a Litijan » 06.09.2012, 22:24

ja, s tem da pri Atlanticih je treba pazit - v 60. letih je bilo več kot OK(spet določene serije), potlej je pa šlo u ***, isto Melodija - od 1975 do 1985 so iz najboljšega prišli na podn; če je pa tist amano v Sitarjevki občutljiv na temperaturo bolj kot tipo amano, potlej ni pravi amano, tale "B" je zelo sumljiv :D ja, glede resonančnih plošč pa tega je pa messing itak 1A; samo spet smo tam: ima svojo težo in ceno, kar pa danes za !večino! proizvajalcev in harmonkarjev ne odtehta :D

mimogrede, Morino je imel tudi iz leta slabše glasilke (od amana so prišli na tipo amano v 80.), ampak so nekak kvaliteta tona poskušal dobit na račun vse bolj in bolj zapletene konstrukcije ... (letnik '85 je proti '50 oblikovno sicer dosti bolj dovršen, dere se ko jesihar, problem pa je s trajnostjo uglasitve(tipo amano :@) pa težiščem - pleše ko hudič :P itak pa ga ni blo morina, pri katerem bi lahko na tipke gledal :D

tomaz8
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a tomaz8 » 06.09.2012, 23:09

Kr mam js za dodat je edino to, da sedaj basi, ko so bolj odprti zvenijo odlično :D sicer še vedno ne vem, ali so tudi ti export dural, tako kot diskant, ampk so izvstni!
Poličar CFB

polton
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a polton » 06.09.2012, 23:27

tomaz8 napisal/-a:Lep pozdrav vsem :)
Po dolgem iskanju, širom interneta, nisem nikjer našel podatkov oz. teme o basih.
S tem mislim podatke o mehaniki, uglasitvi, jakosti ipd.
Zanima me namreč razlika med posameznimi vrstami basov (Helikon, TURBO...)
So slednji boljši? Ter, če kdo ve, ker mnogi imate obsežno tovrstno znanje, prednosti in slabosti različnih basov.
Sam o "teoriji" vem bore malo, zato bi mi vsakršna informacija prišla prav.
Razmišljam o doglasitvi svoje CFB ali pa celo menjavi glasilk s turbo basi.
Hvala za vaš odgovor :D

1. Mehanika
Na trgu so razširjene 3 vrste basne mehanike:
- mehanika, ki jo najdemo v starih diatoničnih harmonikah (Melodija, Prostor, Železnik...)
- mehanika, ki jo je Valentin Zupan patentiral v 70 letih prejšnjega stoletja (Zupan in >90% ostalih proizvajalcev)
- mehanika, ki jo Rutar vgrajuje v svoje novejše harmonike (Rutar)

2. Glasilke
Na trgu sta razširjeni dve vrsti basnih glasilk:
- basne glasilke standardne širine peres
- basne glasilke s širšimi peresi (poznane pod imenom ''Turbo basi'')

3. Enojni helikon vs dvojni helikon vs Turbo basi
- enojni helikon basi imajo eno pero in jih najdemo v klavirskih harmonikah, delno v diatoničnih harmonikah v drugi vrsti basov pri otroških in 4 oz. 5 vrstnih harmonikah.
- dvojni helikon basi so posebnost diatoničnih harmonik, zaradi katerih ima diatonična harmonika močnejše base kot klavirska harmonika.
- leta 1999 so se v diatonični harmoniki (slovenskega proizvajalca) prvič pojavili basi s širšimi peresi, kateri so bili narejeni s pomočjo elektro erozije, ker takrat ni še nihče serijsko izdeloval takih glasilk. Kasneje so v Italiji začeli serijsko izdelovati glasilke s širšimi peresi in so jih poimenovali Turbo basi. Prednost ''Turbo basov'' je bil močnejši zvok kot pri dvojnih helikon basih.

P.s.
- Amano je vrsta glasilk
- Turbo basi so basi s širšimi peresi

tomaz8
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a tomaz8 » 07.09.2012, 08:12

polton ti si Frajtonpedija.si :lol:
Poličar CFB

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 07.09.2012, 08:55

Zelo dobro predstavljeno, ja :) .
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

Dobmat
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Dobmat » 22.03.2013, 09:29

Bom uporabil kar tole temo, ker se najbolj navezuje.

Imam manjši problemček in bi vas rad povprašal za nasvet.
En basni gumb mi rahlo "cvili" oz. ob pritisku škripa, kot da nebi bil podmazan. Se to običajno kaj maže s kakšnim oljem oz. s čim drugim?
Hvala!

lp

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 22.03.2013, 09:35

Torej sliši se, kot bi šrkipala vzmet na mehaniki ? Lahko poskusiš s kakšnim oljem za fino mehaniko... lepo s kakšnim majnšim čopičem naneseš mavo olja na vzmet, potem nekajkrat pritisneš na gumb in razlika bi morala biti slišna. Jaz sem tako naredil Na CFB in B Es As, pa so nekatere vzmeti res bol ali manj utihnale :)
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

Dobmat
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Dobmat » 22.03.2013, 10:22

Hvala za odgovor, bom poskusil.

Lep pozdrav!

plus123
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a plus123 » 22.03.2013, 16:17

lahko pa je tudi trenje gumba(piston) ob notranji filc :wink: --ker je lahko vodilo malo iz nepravilne krivulje in ga potiska postrani :?:
na napaka se lahko hitro odpravi... :wink:

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 24.03.2013, 21:42

Res je, tudi to je lahko razlog :).
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

binebinc
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a binebinc » 18.06.2013, 20:23

Prebiral sem vaše prispevke o basih ...
nekje na spletu sem zasledil tudi RC base, ima morda kdo podatek, za kakše base gre?
Hvala LP

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost