Igram.si Igram.si

Nova harmonika

Glasilke, mehovi, jermeni, midi sistemi; vaše harmonike itd.
Lesar
Začetnik
Začetnik

Nova harmonika

OdgovorNapisal/-a Lesar » 10.02.2013, 18:41

Pozdravljeni,

Sem lastnik nove harmonike uglasitev BEsAs. Prej sem imel oz. še imam CFBEs od Melodije na katero sem se tudi učil. Tisti, ki imate izkušnje bi vas prosil, preden zaženem kakšno paniko, da mi razložite, kako dolgo traja da se nova harmonika razigra? Drugače sem s harmoniko zadovoljen, kar se tiče glasnosti, mehke mehanike ipd.. Vendar pa opažam, da nekateri gumbi spuščajo nekoliko tresajoč zvok (predvsem eden), kar opazim sicer samo jaz, ki igram. Sem spraševal poslušalce, vendar ne opazijo da bi bilo kaj narobe. Ali je mogoče krivo to, da harmonika ni razigrana, še?

polton
Mali godec
Mali godec

Re: Nova harmonika

OdgovorNapisal/-a polton » 10.02.2013, 18:50

Približno dve leti normalnega igranja.
Napake pa se ponavadi pokažejo že prej.

Lesar
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Lesar » 10.02.2013, 20:50

Delno sem zadovoljen z odgovorom. Bom pa tako vprašal: kako se občuti, ko še harmonika ni razigrana? Hvala za odgovor.

SwIfty
Večji godec
Večji godec

OdgovorNapisal/-a SwIfty » 10.02.2013, 23:08

Katero znamko nove harmonike pa imaš?

guri
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a guri » 11.02.2013, 07:41

ker so glasilke nove lahko da se je kakšna smet ali opilek od uglaševanja kje zataknil in potem to trese glasilko to bo slej ko prej minilo drugače pa harmonika rabi cca. 100 ur igranja da se vse uleže tako kot je potrebno

Lesar
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Lesar » 11.02.2013, 07:56

guri napisal/-a:ker so glasilke nove lahko da se je kakšna smet ali opilek od uglaševanja kje zataknil in potem to trese glasilko to bo slej ko prej minilo drugače pa harmonika rabi cca. 100 ur igranja da se vse uleže tako kot je potrebno

Hvala za odgovor.

grega2410
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a grega2410 » 11.02.2013, 22:01

Tresajoč zvok, pri določenih glasilkah torej na določenih gumbih pomeni da imajo te glasilke po vsej verjetnosti drugačen tremolo kot preostale glasilke na vaši harmoniki. Lp :)

plus123
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a plus123 » 12.02.2013, 11:02

če je tresoči se zvok--je najverjetnejše ventil... :wink:
če ni skrivnost(katere glasilke pa imaš)--odgovor lahko oddaš na ZS....

Lesar
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Lesar » 13.02.2013, 07:54

Tipo Amano, proizvajalca pa ne vem. Kaj pa pomeni tremolo? Upam, da se bo to porihtalo z igranjem, kar mi zagotavlja tudi izdelovalec.

plus123
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a plus123 » 13.02.2013, 09:18

ali so to češke-TIPO A MANO ali italijanske- TIPO A MANO-AVIO
.katero harmoniko pa imaš IN pa katero uglasitev--lahko pošlješ na ZS....

guri
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a guri » 13.02.2013, 16:07

nema veze al so italijanske ali češke al so tipo amano ali pa teratte težko vrjamem da bi pri novi harmoniki oz novih glasilkaš šev ventil. Sicer ni nemogoče, vendar mislim da je problem v laskih (opilek, smet) ki nastane in se zahaklja med glasiko in potem proizvaja tresoč glas.

Drugače pa je tremolo nihanje zvoka. oz če bržiš določen ton ali le ta zveni ravno ali niha z določeno frekvenco +,-

plus123
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a plus123 » 14.02.2013, 10:26

Jaz sem skoraj prepričan ,da so krivi ventili---sem imel izkušnje s tem že od par let nazaj--ventili,če niso pravi,so lahko velik problem na glasilkah--kot glede uglaševalca :wink: dosti krat sem jih dol pobral,pa druge gor :wink: potem je bil problem rešen... :)

Lesar
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Lesar » 14.02.2013, 10:45

Samo kje pa so ventili v glasilkah? Kolikor sem jaz gledal je samo alu ploščica z utoroma in dva jezička. Kaj so ventili mogoče tisti del, ki zgleda kot neka bela folija nalepljena?

plus123
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a plus123 » 14.02.2013, 22:20

ja ....to je to :wink: iz obeh strani imaš ventila...ko igraš ven(z mehom) se zunanji odpre,notranji zapre--ko greš notri(z mehom) se notranji odpre pa zunanji zapre...če veš kaj mislim :?:

Lesar
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Lesar » 15.02.2013, 08:36

plus123 napisal/-a:ja ....to je to :wink: iz obeh strani imaš ventila...ko igraš ven(z mehom) se zunanji odpre,notranji zapre--ko greš notri(z mehom) se notranji odpre pa zunanji zapre...če veš kaj mislim :?:

Vem kaj misliš. Pri stari harmoniki so ti ventili se kar odlepili in štrleli na vse strani, kar so mi v Melodiji nato poštimali in zalepili nove ventile...:). Mojo novo harmoniko sem včeraj dal poskusiti dvema izkušenima harmonikarjema, da mi podasta svoje mnenje. Oba pravita, da nič ni narobe s harmoniko, da ima lep glasen zvok in base, dobro tesni itd.. :o Tako, da sem verjetno jaz malo zabluzil...:). Se opravičujem za paniko, smo se pa nekateri kljub vsemu nekaj naučili. Hvala vsem. :D

plus123
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a plus123 » 15.02.2013, 16:22

ni panike--če rabiš kaj,ti kar vpraši---lepo igranje naprej :wink:

tyros
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a tyros » 26.10.2013, 17:07

Mene pa zanima glede zvoka in bom kar tukaj pisal, da ne odpiram nove teme.

Frajtonerca je stara malce več kot eno leto in nanjo igram skoraj vsak dan vsaj 1 uro. Opazil pa sem, da en ton (v višji oktavi - od polovice navzdol) potrebuje precej več zraka kot ostali... kako bi to opisal... če meh zelo počasi stiskam, se sliši, kot bi nekje puščal zrak. Če pa močneje stiskam meh, se ton sicer sliši, ampak je nekako tišji od ostalih. Če omenjenemu tonu dodam oktavo - višji ton, imam občutek, da se (pri običajnem igranju) sliši precej bolj piskajoče (bolj slišim zgorjni ton), kot pri ostalih oktavah.

Upam da si predstavljate, kaj hočem povedati. Sedaj me pa zanima, ali je to normalno, da so nekateri toni malce tišji od ostalih, ali harmonika prav uigrana ali bi jo moral dati pregledati?

Sedaj me pa še nekaj zanima. Slišal sem, da "odpiranje" harmonike ni ravno dobro, saj menda potem meh slabo tesni itd. Zanima me, ali je to res... ali "razstavljanje" harmonike lahko potem povzroči kakšne težave?

polton
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a polton » 27.10.2013, 14:26

tyros napisal/-a:Mene pa zanima glede zvoka in bom kar tukaj pisal, da ne odpiram nove teme.

Frajtonerca je stara malce več kot eno leto in nanjo igram skoraj vsak dan vsaj 1 uro. Opazil pa sem, da en ton (v višji oktavi - od polovice navzdol) potrebuje precej več zraka kot ostali... kako bi to opisal... če meh zelo počasi stiskam, se sliši, kot bi nekje puščal zrak. Če pa močneje stiskam meh, se ton sicer sliši, ampak je nekako tišji od ostalih. Če omenjenemu tonu dodam oktavo - višji ton, imam občutek, da se (pri običajnem igranju) sliši precej bolj piskajoče (bolj slišim zgorjni ton), kot pri ostalih oktavah.

Upam da si predstavljate, kaj hočem povedati. Sedaj me pa zanima, ali je to normalno, da so nekateri toni malce tišji od ostalih, ali harmonika prav uigrana ali bi jo moral dati pregledati?

Sedaj me pa še nekaj zanima. Slišal sem, da "odpiranje" harmonike ni ravno dobro, saj menda potem meh slabo tesni itd. Zanima me, ali je to res... ali "razstavljanje" harmonike lahko potem povzroči kakšne težave?

Ni normalno, je pa zelo pogost pojav pri ...
Pri kvalitetnih harmonikah se to ne dogaja oz. je zelo redek pojav.

plus123
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a plus123 » 29.10.2013, 08:54

to ti pušča zrak pri klapnih-poklopci---zato se sliši pristranski zvok glasilke--100%

tyros
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a tyros » 30.10.2013, 16:40

plus123 napisal/-a:to ti pušča zrak pri klapnih-poklopci---zato se sliši pristranski zvok glasilke--100%

Kot sem rekel, če čisto počasi stiskam meh, se najprej sliši nekakšno "puščanje" zraka. Če začnem meh močneje stiskati se oglasi zvok (ton), vendar se še naprej sliši to puščanje zraka. Če dodam oktavo, drugi ton preglasi, zato oktava ni tako izrazita. Pri drugih tonih pa tega puščanja zraka ne slišim, saj se zvok oglasi že, če komaj kaj stisnem meh. Zanimivo je tudi, da je že samo ena tipka gor ali dol (torej višji ali nižji ton) glasnejša.

Je pa harmonika takorekoč nova in je še nisem nesel na uglaševanje ali kaj podobnega. Zaenkrat sem še v fazi učenja frajtonerce, zato ne vem kaj proizvaja ta pristranski zvok. Zanima me, ali je to puščanje normalno oz. ali bi jo bilo dobro nesti na uglaševanje, da se to odpravi? Kaj bi naredili v tem primeru?

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost