Je to normalno uglašeno

Glasilke, mehovi, jermeni, midi sistemi; vaše harmonike itd.
tyros
Začetnik
Začetnik

Je to normalno uglašeno

OdgovorNapisal/-a tyros » 11.01.2015, 10:02

Sem pred nakupom rabljene diatonične harmonike. Včeraj sem si ogledal in preizkusil eno, ki mi cenovno ustreza (malo verjetno da bom dobil bolj ohranjeno za tak denar), vendar me nekaj na njej moti, tako da rabim nasvet.

Harmonika je stara 3 leta in praktično kot nova (po izgledu bi jo imel za novo). Garancija je pravkar potekla, pred iztekom garancije pa je bila strokovno pregledana in uglašena - kar potrjuje tudi garancijski kupon. Gre pa za kar priznano in pogosto znamko (imena zaenkrat še ne bom izdal), o kateri zaenkrat še nisem slišal pripomb.

Probal sem zaigrati nekaj skladb, preizkusil vsak ton posebej. Ko sem šel s prsti čez posamezne tone od najnižjega do najvišjega (1. vrsta je ok, 2. in 3. sta mi sumljivi) sem opazil to: B8, B9, C7, C8 so nekoliko tišji od nižjih tonov (ne glede na to ali meh vlečem ali ga stiskam). B10 pa je spet nekoliko glasnejši v primerjavi z B9. Prav kako je C9 izredno glasen glede na C7. Pri tekočem igranju se to vidi tako, da terca oz. seksta "lepa", ampak malo bolj "zapiska", ker je en ton nekoliko glasnejši od drugega (en ton pač izstopa). Če nisi harmonikar, tega verjetno sploh ne opaziš, ampak mene to moti. Zanimivo je tudi to: če pritisnem C8 in meh počasi vlečem/stiskam se najprej sliši nekakšen šum (kot puščanje zraka - seveda če pozorno poslušam) in je treba več sile, da se zasliši ton. Pri C9 ali recimo v nižji oktavi pa se ton oglasi že takoj ko meh potegnem ali stisnem.

Po domače rečeno: jasno je, da so nekateri toni glasnejši oz. so nekateri tišji. In pri teh tišjih se pri počasnem vlečenju sliši nekakšno puščanje zraka, ki ga pri drugih tonih nisem opazil. Je to normalno za 3 leta staro harmoniko, katera je pravkar prišla iz uglaševanja? Nekako sem mnenja, če bi bilo kaj narobe, bi to na servisu popravili, hkrati pa se bojim, da bo ta razlika v tonih ostala še naprej. Harmonika je v zadnjih 3 letih kar precej igrala (trenutni lastnik se je učil igrat in je vadil nekajkrat na teden), tako da bi se v tem času že moralo pokazati realno stanje. Res pa je, da se v zgornji oktavi ne igra toliko in je morda zaradi tega taka razlika v tonih.

Kaj pravite? Je s to harmoniko kaj narobe ali se jo splača vzet? Predvsem pa me zanima, zakaj so tisti toni tišji od ostalih?

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

Re: Je to normalno uglašeno

OdgovorNapisal/-a Dejan » 02.02.2015, 12:51

tyros napisal/-a:Zanimivo je tudi to: če pritisnem C8 in meh počasi vlečem/stiskam se najprej sliši nekakšen šum (kot puščanje zraka - seveda če pozorno poslušam) in je treba več sile, da se zasliši ton. Pri C9 ali recimo v nižji oktavi pa se ton oglasi že takoj ko meh potegnem ali stisnem.

Kaj pravite? Je s to harmoniko kaj narobe ali se jo splača vzet? Predvsem pa me zanima, zakaj so tisti toni tišji od ostalih?

Ene glasilke očitno zapojejo prej, ene kasneje (pri teh slišiš zrak). Dve stvari vplivata na to: 1. kvaliteta glasilk, 2. kvaliteta dela z glasilkami (znanje uglaševalca). Pri moji harmoniki se oglašajo glasilke enako od najnižjega tona do najvišjega dejansko ob istem pritisku (še vedno pa to ni "elektronika", ampak "živa stvar", ki ne bo nikoli 100% enako glasna). Če v tvojem primeru tako zelo odstopajo glasnosti in odzivnosti, te bo kasneje to stalo "uglaševanja" ali menjave glasilk. Sam pa veš, kaj se ti najbolj splača.
Melodija Mengeš | Zupan| Godec

https://www.facebook.com/sinko.dejan/

Hohner
Večji godec
Večji godec

OdgovorNapisal/-a Hohner » 30.06.2016, 21:19

Pozdravljeni,

mene zanima če je res normalno, da se diatonična harmonika kakšno leto ali dve po izdelavi na novo uglasi? Zadnjič sem nekje ujel, da naj bi bilo to, vendar je to meni zelo čudno... + je normalno, da dobro leto po izdelavi moraš že popravljati tesnenje meha- na diatonični?
Osebno je meni to zelo presenetljivo, vendar sam igram klavirko, kjer Morinke zdržijo ob velikih obremenitvah, beri špilih več kot deset let brez dodatnega uglaševanja in dodatnega servisa tesnenja meha..

Hvala za odgovore, lp

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a Dejan » 07.12.2016, 10:18

Vsaka harmonika se z igranjem razglasi. Če so boljše glasilke, se razglasi manj. Če jo nosiš na mraz in spet nazaj na toplo, se razglasi bolj.

Prekmurec1
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Prekmurec1 » 07.12.2016, 19:32

Imam eno vprašanje. Na harmoniki ko bolj na rahlo potisnem meh mi pri tipki B4 harmonika šumi, pri vseh ostalih tonih je vse vredu edino na tem tonu je problem. Ta tipka pa šumi že od prve dne ko sem jo kupil, kupil pa sem novo harmoniko. Zanima kaj bi lahko bil problem.
LP!

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a Dejan » 08.12.2016, 23:47

Zgleda, da je ventil. Majhen strošek.

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost