Igram.si Igram.si

Glasilke na "Mesengi"

Glasilke, mehovi, jermeni, midi sistemi; vaše harmonike itd.
Torbar
Začetnik
Začetnik
Kraj: Postojna

Glasilke na "Mesengi"

OdgovorNapisal/-a Torbar » 11.09.2007, 14:49

ima kdo v harmoniki glasilke na "Mesengi" oz. medenini, uglasitev B Es As. Je boljši zvok od navadnih glasilk AMANO?

Na Cis Fis H imam te glaslike in zvok je nenormalno dober. Nevem pa kako se obnese pri B Es As uglasitvi.
Harmonika je vedno zvesta

mikel

OdgovorNapisal/-a mikel » 16.09.2007, 15:26

Pozdravljen!

Jaz sem imel že nekaj harmonik v rokah, ki so imele glasilke na "mesengi" in vse so bile "posebne". Razen ene starejše(zelo stare) so vse bile znamke Rutar in tudi g. Rutar je vedno povedal, da mu je "glas" teh glasilk najbolj všeč. No saj, če jih imaš že veš kako harmonika s temi glasilkami poje-ko se harmonika razpoje ji ni "enake". In tako je z vsemi uglasitvami. Le nekaj bi še dodal:harmonika je precej težja :( a, če te to ne moti in če te zanimajo harmonike zgoraj omenjenega izdelovalca, bi ti jaz osebno svetoval, da preizkusiš harmoniko z glasilkami na srebru. To je tudi nekaj posebnega.

Lep pozdrav
Mitja

Torbar
Začetnik
Začetnik
Kraj: Postojna

OdgovorNapisal/-a Torbar » 17.09.2007, 13:33

Ta teden grem eno sprobat s takimi glasilkami B Es As. Če bo zapela kot more bo tut moja harmonka dobila take glasilke 8)
Harmonika je vedno zvesta

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a Dejan » 17.09.2007, 23:55

Igral sem z eno, ki je imela mesing okvirje, ne pa tudi jezičke. Ni kaj posebnega.

Teža se seveda poveča, je pa vprašanje, koliko je boljši zvok. Mislim, da pravi mojster iz aluminijastih prav tako privabi odličen zvok, če je akustika v redu. Tehnika je kar napredovala in medenina ni več v modi.

Za vse tiste, ki dandanes tako na veliko govorijo, da imajo vgrajene ROČNO izdelane glasilke, pa pripenjam sliko ZARES ročno izdelanih glasilk. Upam, da bom s tem marsikomu dal vedet, da v svoji harmoniki dandanes res ne more imeti ročno izdelanih glasilk. :)

Evo, ročno delo oz. pravi a-mano!

Slika

Danes imenujejo a-mano glasilke tiste, pri katerih prikovičijo jeziček ročno. A mano avio so pa tiste, ki so podobne ročni izdelavi, le da jih koviči stroj.
Tablature za začetnike: https://www.facebook.com/groups/frajtonarca/

mikel

OdgovorNapisal/-a mikel » 18.09.2007, 14:52

Pozdravljeni!
Medenina ni več v modi???? Če nisi pripravljen dat mal več dnarja za glasilke je najboljš reč, da te niso več v modi. :D Torbar, jaz bi ti priporočal, te glasilke, če želiš nekaj posebnega in zdi se mi da se spoznaš na glas harmonik, bi ti pa še bolj priporočal na srebrni podlagi.

Pa še nekaj: ročno oz. a mano glasilke pa niso le v tem, da jih v celoti narediš ročno, saj jih lahko narediš tudi lesene pa kljub temu, da so ročno narejene ne bojo zvenene kot kakšne druge, ki so najcenejše na trgu...

Lp,
Mitja

Kus
Začetnik
Začetnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Kus » 18.09.2007, 15:07

Dejan napisal/-a:Igral sem z eno, ki je imela mesing okvirje, ne pa tudi jezičke. Ni kaj posebnega.

Teža se seveda poveča, je pa vprašanje, koliko je boljši zvok. Mislim, da pravi mojster iz aluminijastih prav tako privabi odličen zvok, če je akustika v redu. Tehnika je kar napredovala in medenina ni več v modi.

Za vse tiste, ki dandanes tako na veliko govorijo, da imajo vgrajene ROČNO izdelane glasilke, pa pripenjam sliko ZARES ročno izdelanih glasilk. Upam, da bom s tem marsikomu dal vedet, da v svoji harmoniki dandanes res ne more imeti ročno izdelanih glasilk. :)

Evo, ročno delo oz. pravi a-mano!

Slika

Danes imenujejo a-mano glasilke tiste, pri katerih prikovičijo jeziček ročno. A mano avio so pa tiste, ki so podobne ročni izdelavi, le da jih koviči stroj.

sicer nimam dosti pojma o tem, ampak kot strojnik bom rekel da mi tale glasilka deluje kot totalno skropucalo.... :?

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a Dejan » 18.09.2007, 16:54

mikel napisal/-a:Pozdravljeni!
Medenina ni več v modi???? Če nisi pripravljen dat mal več dnarja za glasilke je najboljš reč, da te niso več v modi. :D Torbar, jaz bi ti priporočal, te glasilke, če želiš nekaj posebnega in zdi se mi da se spoznaš na glas harmonik, bi ti pa še bolj priporočal na srebrni podlagi.

Pa še nekaj: ročno oz. a mano glasilke pa niso le v tem, da jih v celoti narediš ročno, saj jih lahko narediš tudi lesene pa kljub temu, da so ročno narejene ne bojo zvenene kot kakšne druge, ki so najcenejše na trgu...

Lp,
Mitja

A moraš tudi ti debato obrnit na denar? Govorim le o tem, kaj je bilo včasih popularno, zdaj pa ni več. Recimo 10 let nazaj je bil mesing zelo popularen, potem so ga začeli opuščat. Tega si nisem jaz izmislil. Seveda je tudi res, da je dražji.

Glas mesinga tudi ni vse, če kišta ni dobra. Sploh material glasilk ni vse. Se pa strinjam, da je pomemben faktor pri dobrih instrumentih.

Se strinjam. Ročno mora biti tudi kvalitetno izdelano. Govoril sem o današnjih "ročnih" izdelavah in raznih nejasnostih, ki krožijo ...

sicer nimam dosti pojma o tem, ampak kot strojnik bom rekel da mi tale glasilka deluje kot totalno skropucalo.... Confused.

Ja, kus! Ta glasilka je res bolj "uboga", ker je že prekleto stara. Je le primer

Kus
Začetnik
Začetnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Kus » 18.09.2007, 19:25

Da dokončam tisto da je ta glasilka skropucalo...

Recimo, da je ta glasilka, ki jo je prilepil Dejan popolnoma ročno "spiljena" s pil(ic)o, iz kosa medenine... Dejstvo je, da tolerance na tej "spiljeni" glasilki, nikoli ne bodo tako vrhunske, kot bi bile vrhunske, če bi to glasilko izrezali s pomočjo ene elektro-erozije ali česa podobnega, kjer govorimo o tolerancah v stotinkah ali celo tisočinkah milimetra... :wink:
Tudi če bi bila nova, jo boš zelo težko spilil v 0,01mm...

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a Dejan » 18.09.2007, 20:11

Tega odgovora sem vesel! Hvala za strokovno razlago, torej! :D

Res je, da ročna izdelava da poseben čar zvoku. Seveda se je izrez tudi včasih delal z mehanskim strojem in se je ročno pobrusilo. To, kar si ti navedel, je le dokaz, da danes ni in ne more biti več ročno narejenih glasilk. Vse so strojno, le da so ene ročno prikovičene. In ravno to je to, kar večina ljudi še ne ve.

lp ;)

okcor
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a okcor » 18.09.2007, 21:28

Kus napisal/-a:Dejstvo je, da tolerance na tej "spiljeni" glasilki, nikoli ne bodo tako vrhunske, kot bi bile vrhunske, če bi to glasilko izrezali s pomočjo ene elektro-erozije ali česa podobnega, kjer govorimo o tolerancah v stotinkah ali celo tisočinkah milimetra... :wink:
Tudi če bi bila nova, jo boš zelo težko spilil v 0,01mm...

Za primer bom vzel klavirsko - vrhunsko klavirko HOHNER MORINO V M (začetek proizvodnje se je začel prej kot se je rodil kdo od nas na tem forumu).

http://www.speedyshare.com/293123720.html

Ta harmonika je porabila oz. porabi zelo veliko zraka - beri meha. Vendar kljub tej lahko bi rekli slabosti, jo do danes še ni prekosil nobeden proizvajalec ali sestavljalec. Tako v barvi, glasnosti, dinamičnosti, tremolu,..glasu. Tudi nova MORINKA ( občutno manjša poraba meha - bistveno boljša obdelava glasilk ji ne pride blizu. Kaj šele Lanzinger, Zupan, Beltuna, sestavljanka Rutar, ...

No, edino težka je kot svinec...

P.S. Ta pravi muzkonterji v pravem pomenu besede še danes ne grejo z nje: Igor in zlati zvoki, Gašperji, R. Zupan, 4. Kovači, Svetlini, ...
Da Slavca AVSENIKOVEGA niti ne omenjam...

Pač mnogi drugi so se prodali, ja kaj hočemo, danes gre vse čez denar...

Torej, ni vse v tolerancah, točnosti, CNC obdelavi in drugih robotskih spretnostih...

P.P.S.S.

Me pa prav zanima, kdo izmed vas ima v harmoniki ploščo pod zaklopkami na diskantnem delu iz aluminija?

Moja:
http://www.speedyshare.com/644240759.html

lp
"Moja mnenja se mogoče spreminjajo, toda to, da imam prav, se ne spreminja.
Do uspeha ni dvigala, pot do njega vodi po stopnicah."

Kus
Začetnik
Začetnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Kus » 18.09.2007, 23:19

Saj nisem rekel da je vse v robotskih tehnologijah, vendar je veliko na tem... Trdim pa, da ga ni mojstra, niti v Hohnerju niti nikjer drugje, ki bi "spilil" glasilko tako tocno, kot bi jo izrezal CNC stroj... Pa v kvaliteto hohnerc ne dvomim, ker imamo "v hiši" en njihov model in sicer Hohner Atlantic IV.

muzikant33
V.I.P.
V.I.P.
Kraj: Prelepi gorenjski svet

OdgovorNapisal/-a muzikant33 » 18.09.2007, 23:25

Tud Hohner že nekaj časa ni več tisto kar je bil :wink: :D

CNC je pa itak dober stroj --> moj stric ga ima in ko to letijo stvari ven, vse točno paše, to je pač računalniško :lol: 8)
"Trenutno sedemnajsttisočglava množica čaka, da me vidi, nekako tako kot papeža. Prišel bom, kajti rad imam te ljudi. Še poprej pa bi prosil za skormen honorar. Hvala lepa!" (Vinko Šimek pred nastopom na Goterjevi promociji)

Kus
Začetnik
Začetnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Kus » 19.09.2007, 14:13

CNC stroj je sam po sebi zanič, če nima tapravega mojstra, ki bi ga "spravil h pameti"... :lol:

muzikant33
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a muzikant33 » 19.09.2007, 15:27

Kus napisal/-a:CNC stroj je sam po sebi zanič, če nima tapravega mojstra, ki bi ga "spravil h pameti"... :lol:

to je pa pri vsaki stvari. Tud harmonika je neuporabna, če ne znaš igrat :lol:
"Trenutno sedemnajsttisočglava množica čaka, da me vidi, nekako tako kot papeža. Prišel bom, kajti rad imam te ljudi. Še poprej pa bi prosil za skormen honorar. Hvala lepa!" (Vinko Šimek pred nastopom na Goterjevi promociji)

Kus
Začetnik
Začetnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Kus » 22.09.2007, 11:13

Da ne odpiram nove teme bom kar tukaj vprašal....

Kakšna je razlika med dvakrat in trigrat uglašeno harmoniko? :?:

frajtoni
Moderator
Moderator
Kraj: CELJE

OdgovorNapisal/-a frajtoni » 22.09.2007, 13:38

:wink:

enostavna,

dvakrat uglašena ima dve glasilki za en ton, trikrat uglašena pa tri....
frajtonarca je prava stvar...

muzikant33
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a muzikant33 » 22.09.2007, 13:49

če bom imel kaj časa, ti lahko posnamem nekaj tonov na klavirko z dvakrat glašenim registrom in nekaj s trikrat. Klavirke so lahko tudi štirikrat ali petkrat glašene :wink:

Kus
Začetnik
Začetnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Kus » 22.09.2007, 14:29

Če lahko posnameš, prosim posnemi.....bi rad slišal kako zveni vseskupaj....

mikel

OdgovorNapisal/-a mikel » 22.09.2007, 16:02

[quote]Me pa prav zanima, kdo izmed vas ima v harmoniki ploščo pod zaklopkami na diskantnem delu iz aluminija?

okcor, tako oz. iz aluminja ploščo ima tudi moj prijatelj v harmoniki, ki mu jo je naredil Rutar. Sicer ni ful "dober" frajtonar, a si je želel harmoniko s tako ploščo in jo je "dobil". Kot "vsak" je šel k izdelovalcu harmonik, si tam izbral "barvo" in vse tiste detajle in vmes, ko je čakal je še nekajkrat šel pogledat kako napreduje izdelava (med lakiranjem/barvanjem ohišja se je celo nekaj premislil/spremenil) in sedaj jo ima. Moje osebno mnenje je, da ni nekaj posebnga-mogoče malo drugačen glas, a vseen bolj prisegam in bi jaz osebno raje vzel "normalno" kišto (leseno) in bi not dal glasilke na mesingi ali srebru in bi to bilo bolj posebno. A to je le moje osebno mnenje in da ne bo kakih zamer, jaz nimam nič proti takim željam in harmonikam.
Bom pa prosil tega prijetelja, če lahko razstavimo mal harmoniko in pol pa poslikam in prilepim kakšno fotko-saj se dobr poznamo in bo sigurno za "operacija harmonika" :D Mogoče se dans vidma in kmal izvedemo to :D
Glede MORINK V M pa to: ta dobre so starejše kar pomeni, da so vse že velik prešpilale. Iz tega sledi, da je, ker so tudi same harmonike narejene drugač kot današnje in kr majo dobre (kvalitetne) glasilke not danes pojejo. Saj je to nekak normaln in je z vsako stvarjo tako, ne sam s harmonikami.

lp

muzikant33
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a muzikant33 » 22.09.2007, 17:49

glede morink se strinjam, slišal sem pa tudi, da se je hohner v zadnjih letih močno poslabšal :roll: ni pa preverjeno z moje strani, tako da je možno, da so to samo govorice, ampak bi skoraj verjel.

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost