Katere vokale (glasove, "štime") pojete?

FrEaK
Večji godec
Večji godec
Kraj: Breg - Omre
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a FrEaK » 17.04.2009, 19:27

Jaz pa baje pojem BAS :D ( Po mnenju učiteljice za glasbeno vzgojo :P )
Žveglič C-F-B, 2009

Knez
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Knez » 10.08.2009, 19:04

Živjo!

Nisem odpiral nove teme in bom kar tukaj napisal.
Opažam da v ansamblih vsi harmonikaši ponavadi pojejo 1 ali 2 tenor, in le redki harmonikaši pojejo katerega od basov. In me zanima zakaj je tako, ali so le moja opažanja napačna. Je za harmonikaša tolk lažje pet osnovno štimo ali pa prvo štimo kot obe basovski?

LP

Aco51
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a Aco51 » 10.08.2009, 19:55

Knez napisal/-a:Živjo!

Opažam da v ansamblih vsi harmonikaši ponavadi pojejo 1 ali 2 tenor, in le redki harmonikaši pojejo katerega od basov. In me zanima zakaj je tako, ali so le moja opažanja napačna. Je za harmonikaša tolk lažje pet osnovno štimo ali pa prvo štimo kot obe basovski?

LP

Jaz pa opažam, da v veliki večini harmonikaši sploh ne pojejo!
Lep pozdrav, Aco51!

Knez
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Knez » 10.08.2009, 20:41

Aco51 napisal/-a:
Knez napisal/-a:Živjo!

LP

Jaz pa opažam, da v veliki večini harmonikaši sploh ne pojejo!

No al pa to ja. Če pa že pojejo, pojejo pa prvo ali drugo štimo. Zdej me pa zanima zakaj je tako... :roll:

gasper
Večji godec
Večji godec
Kraj: petelinjek-ok. novega mesta

OdgovorNapisal/-a gasper » 10.08.2009, 20:49

Hja, glede petja je tako - kateri glas doseže, tistega pač poje. Je pa verjetno lažje da poje melodijo (ki jo tudi igra na harmoniko) , torej npr. 2. tenor kot pa npr. 1. bas ki je malo bolj "kompliciran" (ampak ko ga znaš ni tako težak za peti). Ampak če seveda doseže ta glas, to višino. Pač moje mnenje.

Knez
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Knez » 10.08.2009, 20:57

Sam verjetno ni v tem problem da ne dosežejo po večini harmonikaši obeh basov, ampak ker imata 1. in 2. bas čist drugačno melodijo, kot jo mora potem igrat na harmoniki in zato je težavnost večja. Ne vem pa kako je potem s tem ko obvladaš tako petje kot igranje, če se da nemoteno pet in igrat različne melodije. Je morda kakšen tak na forumu, ki poleg igranja na harmoniko v ansamblu poje še 1. ali 2. bas?

Lp

gasper
Večji godec
Večji godec

OdgovorNapisal/-a gasper » 10.08.2009, 21:54

No, saj to sem mislil reči, ampak sem morda malo čudno napisal (gl. "Je pa verjetno lažje da poje melodijo (ki jo tudi igra na harmoniko)...").

V našem ansamblu poje harmonikar prvi bas... No, se trudi... Pa mu kar gre, včasi ga res malo zanese na 2. tenor (ki ga je ta tudi pel prej).

Knez
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Knez » 11.08.2009, 15:20

Tud sam igram frajtonerco in imam po naravi bol basovsko štimo, zato me to zanima če se da sploh to dvoje skupaj uporabt. Harmoniko igram že nekaj let, s petjem sem se pa sedaj pred kratkim začel ukvarjat in me zanima če imajo tudi drugi harmonikaši take probleme 1. ali 2. bas pet ob harmoniki.

Aco51
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a Aco51 » 11.08.2009, 15:43

Knez napisal/-a:Tud sam igram frajtonerco in imam po naravi bol basovsko štimo, zato me to zanima če se da sploh to dvoje skupaj uporabt. Harmoniko igram že nekaj let, s petjem sem se pa sedaj pred kratkim začel ukvarjat in me zanima če imajo tudi drugi harmonikaši take probleme 1. ali 2. bas pet ob harmoniki.

Razlika je, če poješ v (recimo) kvartetu 2 bas, ali pa če ob spremljavi harmonoke sam poješ zraven 2 bas!
V prvem primeru je "viža " čisto drugačna saj se s svojim glasom prilagajaš ostalim trem glasovom tako, da tvorite lepo večglasje (akord).
Če pa poješ sam, je pa najbolje da poješ vodilno melodijo - če si po naravi basist, boš pa to pel pač oktavo nižje.
Lep pozdrav, Aco51!

Knez
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Knez » 11.08.2009, 15:53

Aco51 napisal/-a:
Knez napisal/-a:Tud sam igram frajtonerco in imam po naravi bol basovsko štimo, zato me to zanima če se da sploh to dvoje skupaj uporabt. Harmoniko igram že nekaj let, s petjem sem se pa sedaj pred kratkim začel ukvarjat in me zanima če imajo tudi drugi harmonikaši take probleme 1. ali 2. bas pet ob harmoniki.

Razlika je, če poješ v (recimo) kvartetu 2 bas, ali pa če ob spremljavi harmonoke sam poješ zraven 2 bas!
V prvem primeru je "viža " čisto drugačna saj se s svojim glasom prilagajaš ostalim trem glasovom tako, da tvorite lepo večglasje (akord).
Če pa poješ sam, je pa najbolje da poješ vodilno melodijo - če si po naravi basist, boš pa to pel pač oktavo nižje.

Ne jst sm mislu bas pet v triju, tako da nebi imel vodilne melodije.....

vorior27
Začetnik
Začetnik
Kraj: ig
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a vorior27 » 15.02.2010, 21:09

Še kašn pevc kle?
A ma kdo note za posamezne glasove, da sploh vem kako se pojejo?

gasper
Večji godec
Večji godec

OdgovorNapisal/-a gasper » 15.02.2010, 22:04

Knez napisal/-a:Sam verjetno ni v tem problem da ne dosežejo po večini harmonikaši obeh basov, ampak ker imata 1. in 2. bas čist drugačno melodijo, kot jo mora potem igrat na harmoniki in zato je težavnost večja. Ne vem pa kako je potem s tem ko obvladaš tako petje kot igranje, če se da nemoteno pet in igrat različne melodije. Je morda kakšen tak na forumu, ki poleg igranja na harmoniko v ansamblu poje še 1. ali 2. bas?

Lp

Sicer je od tvoje objave preteklo kar nekaj časa, vendar vseeno:
-Rudi Poljanšek (harmonikar ansambla Bratov Poljanšek) poje prvi bas;
-Jože Umek (harmonikar ansambla Vasovalni in kasneje pri Vandrovcih) je pel drugi bas;
-Franc Žerdoner (harmonikar ansambla Franca Žerdonerja) poje drugi bas;
...
Kot sem že nekoč napisal - tudi naš harmonikar je basist - prej je pel prvi bas, sedaj dela na drugem basu. Vendar bol malo poje... :P

vorior27 - ko smo v ansamblu dobili mentorja na področju petja (ene dve leti nazaj) je rekel harmonikar da je slišal da se je najlažje prvi bas naučiti po notah... Morda je res, samo jaz osebno bi svetoval POSLUH - če delaš po notah moraš poznati le-te, potem če boš znal peti IZKLJUČNO po notah boš rabil za vsako pesem notni zapis. Pa boš le-te nosil vedno s sabo? Kaj pa ko boste delali svoje komade? Boš dal narediti notni zapis za prvi bas? Pa da ne bo pomote - nočem biti žaljiv, samo moj (amaterski) nasvet.

vorior27
Začetnik
Začetnik
Kraj: ig
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a vorior27 » 16.02.2010, 10:24

Ne, nisi me razumel. Ne da bi se učil po noah pet, samo malo se spoznam na note pa me zanima kako poje recimo prvi bas u primerjavi z ostalimi glasovi.

alesni10
Začetnik
Začetnik
Kraj: Razbor (blizu SG)
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a alesni10 » 16.02.2010, 11:01

jaz pa pojem 1. tenor in igram frajtonerco v ansamblu in tudi 1. tenor v APZ Mariboru, drugače pa tudi 2 tenor, z 1 basom imam že kar probleme. Bi pa prosil če ima kdo karkoli(posnetek, note ali kaj podobnega) za učit 1 bas bi lepo prosil če bi kaj prilepil. Saj bi se rad naučil vsaj toliko da vem kako bi se moral peti. Da lahko pomagam našemu basistu.

Hvala za odgovore. Lp alesni10

asnmark
Začetnik
Začetnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a asnmark » 16.02.2010, 11:35

Trta

OdgovorNapisal/-a Trta » 22.02.2010, 18:25

Knez, ti se ne sekiraj, poznam kar nekaj harmonikarjev, ki pojejo 1. bas na harmoniko. Ta glas je najtežje naštudirat, je pa VELIKA prednost, če igraš instrument s tipkami. Ko ti nekdo pokaže kako se na harm. "prime" ta glas (govorim o prijemu - tipke), ga boš najlažje odpel (in zvadil) sam.

Kiki
Moderator
Moderator
Kraj: VELENJE-Vinska Gora

OdgovorNapisal/-a Kiki » 11.03.2010, 10:06

Če koga zanima kako se poje 1. bas pri narodno zabavni glasbi, ali pri oktetu, zboru sem na voljo za poučevanje. Posvetim se tako točnosti 1. basa kakor tudi sami tehniki petja. Vsak komad posebej lahko tudi posnamem. Lep pozdrav. Kiki
Glasba mi pomeni vse, z njo življenje se začne!!!! V meni nikdar ne zamre, je kot daljni lep spomin, ki zveni še ko zaspim!

asnmark
Začetnik
Začetnik
Kontakt:

Re: Katere vokale (glasove, "štime") pojete?

OdgovorNapisal/-a asnmark » 30.05.2010, 14:07

Kiki a morš met kašne posebne predizpozicije da začneš vadt ta glas
http://datingsidorsingel.com/

Kiki
Moderator
Moderator
Kraj: VELENJE-Vinska Gora

OdgovorNapisal/-a Kiki » 02.06.2010, 10:19

Kaj drugega kot posluh ne rabiš, da slišiš določen ton in ga znaš zapeti. Kar se tiče pa tehnike petja in same lege 1. basa pa vse pokažem! Lp
Glasba mi pomeni vse, z njo življenje se začne!!!! V meni nikdar ne zamre, je kot daljni lep spomin, ki zveni še ko zaspim!

Taurus
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Taurus » 09.11.2011, 09:23

a mogoče kdo pozna kkšne zbore v okolici ljubljane, grosuplja, da bi lahko malo povprašal če bi se kdo pridružil ansamblu. Iščemo pa 1.bas (bariton) ..
Lp

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost