Katere vokale (glasove, "štime") pojete?

davor92
Začetnik
Začetnik

Re: Katere vokale (glasove, "štime") pojete?

OdgovorNapisal/-a davor92 » 26.01.2012, 19:46

Mogoče je že bilo govora o tem, vendar pri skladbi "Ti nisi taka" na original Be es as dure nikakor ne dosežem 1. tenorja, čeprav ga pri vse ostalih v istih durih brez težav.
Mogoče bi se to preprosto dalo rešiti z ADG harmoniko, ampak je niti nimam, pa še pesem bi zvenela čudno zaradi prenizke tonalitete.

Je kdo, ki brez težav dosega 1. glas, ali je ta pesem res tako zahtevna za nas tenoriste? :D

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant
Kraj: Ravne na Koroškem, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 26.01.2012, 22:57

Osebno pojem 1. tenor bolj na falzet, kot na prepono (v ansamblu večinoma pojem 2. tenor in 1. bas - odvisno od komada). Pri omenjeni pesmi mislim, da je najvišji ton za 1. tenor As ton.. hja.. seveda je odvisno od posameznika kakšen razpon ima, vsekakor pa je tudi odvisno s kakšno tehniko zapoješ omenjeni ton (falzet, prepona,...). Za primerjavo pa naj dam komad Kranjsko dekle... pri refrenu osnovni glas doseže do G tona (pri modulaciji do As tona), torej dosežeš približno enako višino že z osnovnim glasov.

Iz lastnih izkušenj pa lahko povem, da se z vajo da veliko dobiti na razponu; seveda odvisno od tega v katero smer vadiš - višino, ali nižine.
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

davor92
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a davor92 » 11.06.2012, 22:40

Zanima me, na kakšne načine vzdržujete čist in lep pevski glas. Ker je zelo nerodno da si občasno hripav in potem je težko lepo zapet.

Se poslužujete kakšnih "domačih" metod ali kaj podobnega?

Timotko
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Timotko » 11.08.2012, 16:44

Pozdravljeni,

Glasovi se ločijo po višini - bas, bariton (ki je pač višji bas) in tenor. Tako se jih tudi študira, če se učiš solopetja.
Potem pa se ločijo še po funkciji v pesmih. V kolikor je npr. mešan sestav - 2 ženski, 2 moška, in je petje samo 4 glasno, imamo pri moških samo tenor in bas - če se moški razdeli na 4 glasove potem je 1. in 2. tenor + 1. in 2. bas (od tega je 1. bariton). Če si torej npr. po naravi bariton, si bariton - katero funkcijo v pesmi dosežeš pa je pač odvisno - ampak še vedno si bariton.

Pri ženskah je podobno - za študirat imamo alt, mezzosopran, sopran
V večglasnem petju pa se po funkciji delijo na 1. in 2. sopran in 1. in 2. alt.

Glas vzdržuješ tako, da čim manj govoriš, veliko piješ, ne ješ pekočega, slanega, sladkega (zaradi refluksa), ne greš takoj po hrani ležat, ližeš med (ne neposredno pred petjem), pa tudi kalcij zelo pomaga pri regeneraciji grla. Če zboliš pa po domače - čaj, limona, propolis, šal okoli vratu.

LP; Timotej

jozezurga
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a jozezurga » 18.07.2013, 22:34

jst osebno sm meu kr velike probleme z petjem. potem sm pa spoznovenga fajn učitla petja in sm počas začeu. tko da zdej pojem 1. in 2. bas. najbol mi leži ta 2. bas ker imam zelo nizek glas mam pa zato probleme ko pojem in igram harmonko hkrati se velikrat zmotim oz. zafušam. :)

iskrat
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a iskrat » 10.09.2013, 15:37

Tukaj je odpeta Fantje po polj gredo, sicer nisem bil nikoli pevec,
sem tole vse skupaj malce zrihtal da se sliši kakor da trije pojejo,
se pa opravičujem za šumenje (imam zasilni "mikrofon"). Me
zanima katere glase sem pel? In če se da na podlagi teh
glasov izvedeti, kateri je moj glavni glas.

http://speedy.sh/zhK6F/Fantje-po-polj-gredo.wav

Lp.
Delicia Favorit III B-Es-As
Melodija Violeta III

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost