Igram.si Igram.si

basiranje nekoč in danes

Vse o notah, tablaturah, učiteljih itd.
klemen94
Mali godec
Mali godec
Kraj: lepota slovenskih goric SVETA TROJICA
Kontakt:

basiranje nekoč in danes

OdgovorNapisal/-a klemen94 » 19.02.2009, 17:24

na podstrešju sem našel zelo zanimiv inštrument mi mu rečemo ˝cugar˝ narejen je iz buče ki se posuši in suho iztrebi.....
seveda mene vedno srbijo prsti in ustnice za kak nov inštrument in sem poskusil dolgo nikjer nisem našel ustnika ampak danes sem si ga sposodil in dedeka povprašam čemu je služil ta inštrument in kako spoloh igraš
jas sem poskusil po tem ko mi je lepo poveda da je to nekekšnji predhodnik baritonov seveda predvsem med kmečkim prebivalstvom saj niso imeli denarja in sem začel igrati in malo treniral jezik prva pesem druga pesem in jas malce za šalo prižgem pesem baritone zerg hehe in to si bili smehi ko sem lahko zaigral mogoče 2 nižini in višini deda se vse to spremljal in samo dejal no to pa je napredek pri basiranju z inštrumenti

prilepim link iz youtube ko bom naložil kako to zgleda :D

pa oprostite ker odpiram nove teme ampak nisem našel dobene v katero bi to zapisal .

saj morda je tut od vas kdo igral že na starinske inštrumente ali ne?
saj veste da tapravi je ton ko vreže jo bariton

ivan_jan
Večji godec
Večji godec
Kraj: Postojna (skoraj)

OdgovorNapisal/-a ivan_jan » 20.02.2009, 22:03

komaj čakam na ta posnetek :!: :lol:

sej je zanimivo stare inštrumente poizkušat, no verjetno je, sam take možnosti še nisem imel, razen da sem igral na harmonij, kar pa niti ni nekaj takšnega, kar bi spadalo pod to temo :D

bi bilo pa zanimivo kak nov instrument si izmislit, ampak tak, kako naj rečem... "analogen" in ne računalniški oz. "tehnološki, kot so sintisajzerji in el. bobni :D
Le enkrat sem božal te nežno,
ti s prsti šel skozi lase,
oh, kaj vse bi dal, da lahko bi
k tebi še kdaj vrnil se.

gasper
Večji godec
Večji godec
Kraj: petelinjek-ok. novega mesta

OdgovorNapisal/-a gasper » 22.02.2009, 14:35

Zanimivo... Me res zanima kako to zgleda...

Mene osebno zelo zanimajo stari inštrumenti, zato se tudi sam "mučim" z igranjem na žlice, drumlco ter bumbajs (lončeni bas), pa še kaj sem poskušal.

Ja, včasih so si dostikrat inštrumente naredili sami doma (lončeni bas, koruzne goslice,...), ali uporabili za izvabljanje zvoka stvari, ki so jih imeli za vsakdanjo uporabo (kot sem naprimer že napisal žlice, pokrovke kot činele, zvonci) vzeli pa so jih tudi iz narave (npr. igrali so na list)...

Se pa spomnim že kar nekaj let nazaj, ko so prišli na Martina romplači k stari mami - harmonika, pokrovke in nevem kaj še, ne bom pa pozadil basa, ki ga je igral sosedov stric, in sicer: na vedro ("ajmar") je pritrdil palico, potem pa vrh palice in vedro povezal z vrvjo. Ime mi je ušlo iz glave, tak bas pa je bilo moč videti v dveh ali treh oddajah "Na zdravje!" (pa ne da bi delal reklamo).

klemen94
Mali godec
Mali godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a klemen94 » 23.02.2009, 18:30

evo končno čas da sem naložil kurentovanja in podobno:

http://www.youtube.com/watch?v=MABArSEf-tI -- bariton zwerg samo je čist zgrešena zaigral sem jo samo zaradi tega da se vidi kaj lahko igramo danes in kaj včasih

http://www.youtube.com/watch?v=3yhaKnZFrig --in še v veseli družbi mislim da pa je tut malo zgrešena

Blaž
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Blaž » 23.02.2009, 19:04

A drugače igraš bariton? Drugač pa zanimiv inštrument, sam Bariton zwerg je falen :D Naj živi vesela družba pa si kar ujel. 8) Domnevam pa, da je z tem inštrumentom dost težko igrat.
Rutar tolminka, 2007Slika

klemen94
Mali godec
Mali godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a klemen94 » 23.02.2009, 19:07

Blaž napisal/-a:A drugače igraš bariton? Drugač pa zanimiv inštrument, sam Bariton zwerg je falen :D Naj živi vesela družba pa si kar ujel. 8) Domnevam pa, da je z tem inštrumentom dost težko igrat.

ja se poskušam v bariotnu ampak ta inštrument je proti baritonu kot fičo proti ferrariju

Blaž
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Blaž » 23.02.2009, 19:16

klemen94 napisal/-a:
Blaž napisal/-a:A drugače igraš bariton? Drugač pa zanimiv inštrument, sam Bariton zwerg je falen :D Naj živi vesela družba pa si kar ujel. 8) Domnevam pa, da je z tem inštrumentom dost težko igrat.

ja se poskušam v bariotnu ampak ta inštrument je proti baritonu kot fičo proti ferrariju

To logično... Malce primerjaj že samo izdelavo med tem inštrumentom in baritonom, ni čudno da je to fičo v tem primeru.. Sam včasih pa kot kaže je bil popularen :D
Rutar tolminka, 2007Slika

klemen94
Mali godec
Mali godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a klemen94 » 23.02.2009, 19:24

Blaž napisal/-a:
klemen94 napisal/-a:

To logično... Malce primerjaj že samo izdelavo med tem inštrumentom in baritonom, ni čudno da je to fičo v tem primeru.. Sam včasih pa kot kaže je bil popularen :D

ko sem prvič zaigral mi je deda dejal da imam za tiste čase bogastvo v rokah hehe in res popularen in teško dostopen čeprav rastejo buče na vsaki kmetiji heh škoda da ga imam jas še samo ta teden ker potem moram vrniti ustnik ker iščem ustnik pa ga nikjer ne najdem....

kirezagar
Odličen muzikant
Odličen muzikant

OdgovorNapisal/-a kirezagar » 23.02.2009, 20:41

Ja to je pa lepo da se en odloč pa igra tut še na to. Taki stari instumenti so zakon.

Al pa tale star kontrabas mi je všeč: Na tem posnetku je:
http://www.youtube.com/watch?v=td2gJ2tF ... re=related

gasper
Večji godec
Večji godec
Kraj: petelinjek-ok. novega mesta

OdgovorNapisal/-a gasper » 24.02.2009, 19:26

To pa ni kontrabas, temveč BERDE (t.j. "tamburaški kontrabas") - po večini ga uporabljajo v tamburaških skupinah, nanj pa se igra z trzalico (poznam kar nekaj ljudi, tamburašev, ki imajo berde in vsi igrajo z trzalico), kar je tudi razvidno iz posnetka. Je tudi drugačne oblike kot kontrabas, namreč je "raven" - ravni sta prva in zadnja stran berde; take oblike, kot ga pa ima ansambel Lojzeta Slaka je pa res bolj kot ne redek. Do sedaj sem jih zasledil vsega skupaj 3 (tamburaši tudi uporabljajo "novejše berde" ki so bolj podobne kontrabasom).

http://www.lastracom.com/Web/Inventory/ ... da=0992028 - pa še stran, kjer imajo "novejše" berde (upam da se bo dalo odpreti).
http://martin-zone.com/voranc/index.php ... Itemid=275 - na fotografijah 2,3,4,9 se tudi vidi berde

klemen94
Mali godec
Mali godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a klemen94 » 25.02.2009, 14:37

imam eno prošnjo če ima kdo kakšnjega prijatla ki igra trobento....
ker jas bi rabil ustnik in če bi lahko kdo malo povprašal če ima kdo kakšnjega ki ga podari zato ker moram tega vrniti....
nam pa se je porodila zamisel da bi ustanovili ansamel in bi uporabili to kot inštrument hehe.... saj veste mladi smo nori smo hehe in še enden se je ponudil za mentorja ki je kar uspešen v glazbi
pa ne bi radi kupovali novega saj ga je škoda tako denarja kot ustnika ker moraš na ustnik zalepiti selotejpom potem še podložiti....

tako da prosim če bi malce povprašali

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost