Igram.si Igram.si

Vaje za hitrost prstov

Vse o notah, tablaturah, učiteljih itd.
primorc1

Vaje za hitrost prstov

OdgovorNapisal/-a primorc1 » 02.03.2010, 11:06

Ojla,

Če slučajno kdo pozna kakšne dobre vaje, s katerimi bom povečal hitrost igranja ter gibljivost prstov, se zelo priporočam.

Lp

c.slavc

Re: Vaje za hitrost prstov

OdgovorNapisal/-a c.slavc » 30.03.2010, 17:13

1.) Prste lahko okrepiš tako, da si kupiš set gumastih obročkov, ki potrebujejo za stiskanje sile dlani in prstov od 5okp do 300kp. Izdelani so v obliki gumastega svitka ali torusa, ki ima v prerezu premer svitka cca. 3 cm in zunanji premer kolobarja cca. 10 cm. Svitki, imenovani "krepilec roke", niso dragi. Kupiš jih v BTcju v LJ v neki trgovini s športno opremo, lahko da tudi kje drugje.

Svitke stiskaš v dlani s prsti in krepiš z njimi prste, dlan in mišice podlakti. Začneš s tistim najšibkejšim in nadaljuješ z močnejšim. Poslušaš glasbo, recimo med vožnjo in z desno roko stiskaš svitek. 200 - 250kp svitek lahko stisneš čez čas tudi par stokrat z ritmom 1 x na sekundo, npr. v ritmu glasbe. Na začetku ga seveda ne moreš niti enkrat. Zato začneš s tistim 50kp in čez nekaj mesecev, pol leta, leto... bodo prsti tako močni, da boš na njih lahko delal sklece.

Z njimi sem leta krepil prste po hudem zlomu roke v desnem zapestju, kar mi pride prav sedaj, ko po 25 letih spet igram.

2.) Glede hitrosti pa takole:

Kupi si najkvalitetnejši Korgov elektronski metronom, 60Eur stane, Hartman ga ima. Glede na to, da si na forumu Frajtonerca, verjetno igraš diatonično harmoniko. Naštudiraj pesem F. Miheliča Rajanje na vasi, v nulo. Nastavi ritem na zelo počasnega in igraj popolnoma pravilno v smislu prstnega reda, meha, dinamike, povdarkov. Ko igraš tekoče čisto počasi, kot polž, postopno treniraj vse hitrejši ritem. Na koncu s hitrostjo pretiravaj, ampak še vedno igraj popolnoma pravilno, tekoče in brez napake. To počni eno uro na dan. Po enem leti boš igral s svetlobno hitrostjo. Tedaj se poslušaj in poskusi vnesti v svoje izvajanje še občutke od znotraj, če nisi to storil že na začetku.

Drugače boš izpadel kot šivalni stroj pri preveliki brzini, kar je zanimivo pogledati in poslušati pet minut, kot zanimivost in redkost, potem se pa naveličaš, ker je prehrupno.
Ni namreč vse v hitrosti in moči.

l.p.
c.slavc

rzupan
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a rzupan » 30.03.2010, 17:47

Stiskanje obročev ali kaj podobnega odpade. To mi je rekel učitel takoj, ko sem se začel učiti. S stiskanjem dobiš moč v prste in dlan, ne pa hitrost. Prav tako, v šali, kakšna lopata, vile,... -od tega imaš trde prste.

Za hitrost le vaja, vaja in vaja. To z metronomom zelo pomaga. Ko imašm metronom v mazincu, ni komada, da ti pokvari ritem.
haRmOniKa

Muha
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a Muha » 30.03.2010, 18:36

Saj je c.slavc napisal, da so obroči le za krepitev prstov in ne za hitost. Za hitrost pa je priporočil metronom. Drugič preberi kaj kdo napiše.
LP Muha

rzupan
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a rzupan » 30.03.2010, 19:39

Hotel sem povedati, da ni dobro stiskati obroče, ker s tem posatanejo še bolj trdi.
haRmOniKa

Jordan
Moderator
Moderator
Kraj: Šentjernej

OdgovorNapisal/-a Jordan » 30.03.2010, 19:41

rzupan napisal/-a:Hotel sem povedati, da ni dobro stiskati obroče, ker s tem posatanejo še bolj trdi.

Napaka, če nimaš močnih prstov, tudi hitrosti dolgo ne boš uspel obdržati, ker ti prsti postanejo trdi in bolijo. Sklep: nemočni prsti ---> hitrost pada proti koncu igrane pesmi!

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost