Kromatična harmonika

Vse o notah, tablaturah, učiteljih itd.
Cunami
Začetnik
Začetnik

Kromatična harmonika

OdgovorNapisal/-a Cunami » 24.08.2015, 12:14

Zdravo.
Sem novi član na spletni strani , tako da vsi člani lepo pozdravljeni. Glede na to da sem dobil kromaticno harmoniko in da nimam pojma o harmonikah, se obračam na vas. Zabima me kje bi lahko dobil kaksne osnovne vaje. Tablture bi zelo pomagale, not pa ne znam brati. Imam izkusnje ze z bobni in kitaro, sedaj pa sem se odlocil za harmoniko. Gledal sem po spletu pa najdem samo za klavirsko in frajtonarco, za kromaticno pa nic.

Lp, Žan

Litijan
Mali godec
Mali godec

Re: Kromatična harmonika

OdgovorNapisal/-a Litijan » 25.08.2015, 12:30

Kromatična kot kromatična gumbna (tudi klavirka je kromatični inštrument, mimogrede, ne pozabite tega) obsega vse tone znotraj vsake oktave, ti pa so lahko razporejeni na 2 načina (vedno diagonalno po vrstah): če gredo toni (poltoni) v prečni vrsti navzgor od zunanjega roba diskanta proti registrov, je to C-sistem, če pa od notranjosti ven, je to B-sistem. B-sistem je bolj priljubljen na Balkanu (kmalu se bo vseeno verjetno začel uporabljati preteklik), v klasični glasbi in na akademski ravni ima pa C-sistem skoraj monopol.

O vrstah: osnova so 3, 4. in 5. (ter eventuelno 6.) pa so ponovitve istega tona, kot ga sicer najdeš vrsto niže - zaradi lažjih prijemov; prednost: za razliko od klaviature so tukaj prijemi vedno enaki, ne glede na tonaliteto, samo "zapelješ" bodisi gor-dol oz. še za tisto vrsto oz. dve ven ali noter!

Leva roka? Isti "pes" kot klavirka: Stradella sistem (standardbas; nemško M II oz. 2. manual), pri koncertnih inštrumentih dodan še 3. manual (melodični basi), bodisi s svojimi gumbi (med stradelo in mehom, v 3 vrstah) bodisi prek preklopnika/konverterja (ki jih nalima na 3.-6. vrsto, kjer so pri stradeli akordi - sicer pa točno zrcalna slika desne roke).

Tako kot za klavirko tudi za "knofarco" tablatur praktično ne boš našel, saj je vsa glasba notirana.

Če pa prilepiš sliko inštrumenta, ti lahko povem še kaj več - razen drugačne testature in posledično klapen je v notranjosti inštrument praviloma do pike enak klavirki! :)

Cunami
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Cunami » 25.08.2015, 17:00

Hvala Vam. Sliko nisem mogel dati drugače http://shrani.si/f/2B/gW/1zDfx852/20150825165629.jpg

Litijan
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a Litijan » 25.08.2015, 18:10

B-sistem je; kako ugotoviti? Ker so "knofi" obarvani tako kot tipke pri klavirki --> ga ni primera, da bi bile tri zaporedne tipke bele - torej metoda protislovja oz. "reductio ad absurdum". ;)

Proizvod je znamke Weltmeister, model verjetno Serino ali Diana, nekje (nižjega) srednjega razreda in noben tehnični presežek. Je pa za domače ali kakšno priložnostno igranje ne preveč zahtevnega programa primerno - nobenih kakovostnejših glasilk ali mehanskih komplikacij, je pa zato vzdrževanje ugodno. Proizvajala jih je družba VEB Kligenthaler Harmonikawerke (KHW), državna družba za proizvodnjo harmonik v Nemški demokratični republiki (DDR, po domače "Vzhodni Nemčiji") - verjetno je iz 70-ih let.

Cunami
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Cunami » 26.08.2015, 06:30

Kako pa naj se jo naučim? Če ni nkč od nje na netu.

Litijan
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a Litijan » 16.09.2015, 21:56

Meni je vse skupaj jasno iz pogleda klavirka --> "knofarica"; zdaj za klavirko je malo morje učbenikov, napotkov (angleških, ameriških, italijanskih, starejših jugoslovanskih, ...); gotovo obstaja še kaj za gumbno - tako ali tako pomagajo notacije, sheme in slike: ne spomnim se, da bi mi Baračkova, Zajčevo, Metodo Farfisa-Berben in ostalo literaturo brali besedo za vesedo, stavek za stavkom. :)

Musiker-board.de je dober forum, kjer najdeš skoraj vse; le nemško je treba znati - debata o B-sistemu in prijemih:
http://www.musiker-board.de/threads/fin ... ff.300811/

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost