Težave pri glasnem igranju

Vse o notah, tablaturah, učiteljih itd.
tyros
Začetnik
Začetnik

Težave pri glasnem igranju

OdgovorNapisal/-a tyros » 07.09.2015, 11:22

Imam b-es-as harmoniko, stara je nekaj let (toliko kot tudi igram). Harmonika je v odličnem stanju in precej mehka za igranje. Če igram nekje v manjšem zaprtem prostoru, nimam nobenih težav, ker se harmoniko dobro sliši. Če je prostor večji (ali če igram zunaj) in je veliko ljudi, pa je treba igrati bolj naglas... to pomeni, da moram meh vleči bolj s silo, da harmonika postane glasnejša. Zdaj pa nastane en problemček. Če igram bolj s silo, bom raztegnil več meha oz. ga bom tudi prej zaprl in tako se mi dogaja, da mi zmanjkuje meha ali pa ga imam preveč in ne morem enakomerno igrati. Da se mi to ne bi dogajalo, moram nekatere pesmi odigrati malo tišje, pa se mi vse lepo izide.

Opažam, da izkušeni harmonikarji teh težav nimajo in vsako pesem lepo (glasno!) odigrajo, ne da bi imeli kakšne težave z mehom. Pred nekaj dnevi sem igral s kolegom, ki že dalj časa igra... oba sva igrala na b-es-as, jaz melodijo, on spremljavo. Njegovo harmoniko se je veliko bolj slišalo in nobenih težav ni imel z mehom. Meni pa je na nekaterih mestih kar zmanjkalo meha, spet kasneje sem ga imel preveč in tudi harmonika je tišja v primerjavi z njegovo.

Zanima me, v čem točno je skrivnost takega igranja? Preprosto ne razumem, kako se lahko pri glasnem igranju porabi malo meha? Je to odvisno od harmonike ali moram spremeniti stil igranja?

toplakd
Začetnik
Začetnik

Re: Težave pri glasnem igranju

OdgovorNapisal/-a toplakd » 07.09.2015, 16:34

Verjetno je problem v stilu igranja oz. neuporabi gumba za sapnik.
Če igraš recimo 3 takte ven in potem 5 taktov not, je za pričakovati da bo zmanjkalo meha.
Zato je priporočljivo, da ko se učiš skladbo, da se tudi naučiš spremljati koliko se igra
ven in koliko not, ter s sapnikom po potrebi zapiraš meh, oziroma ga po potrebi odpiraš.

In pa seveda, glasneje kot igraš, več gre zraka oziroma "meha".

Sam igram dobro leto, pa sem v začetku tudi imel ene 2-3 mesece težave z upravljanjem
gumba za sapnik. Ampak se potem hitro navadiš :)

tyros
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a tyros » 07.09.2015, 21:52

To s temi takti mi je že jasno. Vendar jaz imam pogosto tak primer, da si s sapnikom ne morem pomagati. Recimo tole: preden začnem meh vleči, ga zaprem do konca. Potem pride del, ko moram meh vleči par taktov in če igram glasneje, hitro porabim vsa meh. Če bi medtem pritisnil na gumb za sapnik, bi porabil še več meha in tega dela sploh ne bi mogel izpeljati. Ne morem pa niti en takt odigrati na stisk, saj z basi igram F-akord (gumbi 1,2,9 na b-es-as uglasitvi) - tega pa lahko igram le če meh vlečem. Torej, da ne bi porabil vsega meha, tisti del odigram malo tišje. Se pa pogosto zgodi, da pozabim in igram na polno glasnost in tako porabim vsa meh. Nekateri teh težav nimajo, brez problema igrajo glasno, pa se jim meh lepo izteče. Kako je to možno?

darkside
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a darkside » 08.09.2015, 07:57

Če igraš veliko ven in imaš kakšen takt noter si s sapnikom čimbolj zapri meh, drugače bo vedno zmanjkalo meha.
Rutar Juliana R B-Es-As

LSGV
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a LSGV » 08.09.2015, 08:21

Če bi ti šlo, lahko poskusiš da kak takt, ki ga drugače igraš na ven, odigraš na noter. Pri BEsAs harmoniko, se to da z vseh strani kombinirat v Es duru, v B in As duru pa je malo drugače, saj nimaš vseh basov za ˝kontra˝ igranje. Pri B duru lahko kak takt, ki je na not igraš na ven. Pri As duru pa lahko kak takt, ki je na ven igraš na not. Samo zamenjati moraš base, da so slišni original smeri igranja, na desni roki pa se malo poigraš in poiščeš gumbe z istimi toni, kot če bi igral original, samo da meh obračaš v drugo stran.

tyros
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a tyros » 08.09.2015, 10:59

Saj pravim, včasih se drugače ne da zaigrati. Če govorimo o b-es-as uglasitvi, bas "as" lahko igram samo na zapiranje meha (6. bas), bas "des" lahko igram samo na vlečenje (11. bas) in bas "f" lahko igram samo na vlečenje (1. bas). Tukaj ne morem nič obračat, v srednji vrsti pa pogosto različno igram, odvisno kako sem z mehom.

LSGV
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a LSGV » 08.09.2015, 12:14

V B in As duru lahko obračaš samo ne obojestransko. Nisem razumel če me razumeš.
Seveda, ko igraš v B duru ne moreš dominante igrati not, tako kot v As duru tonike ne na ven in subdominante na not.
Mislil sem za ostalo. V Es duru lahko poljubno obračaš v vse smeri. V B lahko samo toniko igraš ven, v As pa samo dominanto na not,
kar ti tudi včasih pomaga, če si v stiski z mehom.

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost