tehnika ''tresenja'' oz. spremljave

Vse o notah, tablaturah, učiteljih itd.
_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant
Kraj: Ravne na Koroškem, Ljubljana

Re: tehnika ''tresenja'' oz. spremljave

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 06.01.2012, 21:11

Točno tako... s kilometrino se peglajtanje samo še izboljšuje (seveda, če imaš že od začetka kolikor toliko pravilen pristop). Je pa med drugim tudi nekaj umetnosti s premikanjem palca po tonah - ustvarjaš različne varijacije nekega akorda, katerega spremlaš (sekstakord, kvintakord, ...). Resda je pa veliko tudi kako vlečeš meh.
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

osminka
Začetnik
Začetnik
Kraj: koroška

OdgovorNapisal/-a osminka » 06.01.2012, 23:19

Saj se zavedam, da vaja dela mojstra in obratno, ampak včasih ne veš, če delaš v pravo smer... Ste se vi učili sami ali ste imeli učitelja/pomoč?

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant
Kraj: Ravne na Koroškem, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 06.01.2012, 23:36

Večinoma sem peglajtanje poštekal sam (na začetku, ko sem igral samo klaviature - že tam sem nekaj poskušal; kasneje na frajtonerci in sedaj še na klavirski). Nekaj sem izvedel tudi od učitelja (takrat ko sem se še učil privat), nekaj pa iz raznih srečanj muzikantov - izmenjava mnenj ipd. Večinoma pa sam, ja. Kot pravim, težko je tako stvar opisati z besedami. Če lahko zadevo pokažeš v živo je veliko lažje. Vsekakor pa more vsak sam najti tisti "ta pravi" način, kar pa lahko traja tudi več let...
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

melik
Večji godec
Večji godec
Kraj: ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a melik » 12.01.2012, 15:56

men to še zmer dela probleme...nikakor mi ne rata met mehke roke, da bi prsti 3x zatresl tipke za polko ter 6x za valčk...nikakor.zgleda da mam enostavn pretrde gumbe...bomo zamenal harmonko, mejbi bo pol laži
Blaž
Sitar Cfb 2012

Hunter
Večji godec
Večji godec

OdgovorNapisal/-a Hunter » 12.01.2012, 17:59

melik napisal/-a:men to še zmer dela probleme...nikakor mi ne rata met mehke roke, da bi prsti 3x zatresl tipke za polko ter 6x za valčk...nikakor.zgleda da mam enostavn pretrde gumbe...bomo zamenal harmonko, mejbi bo pol laži

Nebi rekel da je problem v gumbih. Js še lažje "tresem" če so trši gumbi. :P
LANZINGER
C-F-B
B Es As

melik
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a melik » 18.01.2012, 21:26

Hunter napisal/-a:
melik napisal/-a:men to še zmer dela probleme...nikakor mi ne rata met mehke roke, da bi prsti 3x zatresl tipke za polko ter 6x za valčk...nikakor.zgleda da mam enostavn pretrde gumbe...bomo zamenal harmonko, mejbi bo pol laži

Nebi rekel da je problem v gumbih. Js še lažje "tresem" če so trši gumbi. :P

po pa res nevem..očitn sm tok zabit, da roke po 3 letih še zmer nemorm navadt , da bi "tresla" vsaj pr polki normalno...trese 3 sekunde, pol pa zmezla po svoje...sm že skor obupou, da mi nau ratal to nikol naštuderat... :(
Blaž
Sitar Cfb 2012

urban
V.I.P.
V.I.P.
Kraj: Kamnik
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a urban » 18.01.2012, 21:47

Treniraj počasi , enakomerno in točno, ne biti furjast (ker se sliši potem vse zmazano in grdo).

Najdi eno enostavno pesem, ki jo znaš dobro in poskusi tresti zraven posnetka. Tukaj igra glavno vlogo samo vaja, to ni nekaj kar se lahko navadiš v enem popoldnevu, ampak je treba vaditi po več dni in po več ur. Nisem neki strokovnjak za to, ampak znam pa osnove spremljave. Je pa to težko nekomu razložiti, najlažje je, da ti nekdo pokaže v živo.

Na hitro Mi se 'mamo radi, če kommu pride prav (malo tišje igram, da ne motim drugih ob tej uri):

http://speedy.sh/2E6sT/radi.wma

LP,
U.
Melodija, letnik 1983, B-Es-As
Grilc, letnik 2007, C-F-B

melik
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a melik » 18.01.2012, 22:48

urban hvala za pomoč,očitno grem kr še enkrat od začetka, tokrat s pametjo. kok cajta si ti rabu da si se tkole ta izi komad nauču spremlat?...kok cajt ase to trenera na dan prbližn...čist iz nule...
Blaž
Sitar Cfb 2012

urban
V.I.P.
V.I.P.
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a urban » 18.01.2012, 23:01

To ti težko povem. To je tako nekako, kot takrat, ko ti je uspelo pravilno zaigrati skupaj melodijo z base. Samo "potegniti" ti more, potem pa samo še delaš na vzdržljivosti in vaji, da igraš pravilne dure in figure.

Jaz treniram spremljavo skoraj vsakič, ko imam harmoniko na sebi, je dober način za ogrevanje. Prižgem si pesem (ponavadi tako, ki je enake uglasitve) in igram zraven. Včasih se sliši malo mimo, ampak gre se bolj za to, da igram pravilno.

LP,
U.

Andrej
Večji godec
Večji godec

OdgovorNapisal/-a Andrej » 30.07.2012, 17:59

Mene pa zanima, če kdo takole na pamet ve, katere pesmi so zaigrane v CFB duru, da bi si jih lahko predvajal in vadil spremljavo... Sam še ne ločim uglasitve pri pesmih.... Hvala za pomoč.
Andrej
RUTAR C-F-B

Niko_muzikant
Večji godec
Večji godec
Kraj: ok. Ptuj

OdgovorNapisal/-a Niko_muzikant » 07.08.2012, 22:28

Andrej napisal/-a:Mene pa zanima, če kdo takole na pamet ve, katere pesmi so zaigrane v CFB duru, da bi si jih lahko predvajal in vadil spremljavo... Sam še ne ločim uglasitve pri pesmih.... Hvala za pomoč.

Na Roblek, Ne reci nikdar... :)
Kdor ima jih rad kot jaz, te domače viže, naj zapoje na ves glas, te domače viže... (8)

Andrej
Večji godec
Večji godec

OdgovorNapisal/-a Andrej » 10.08.2012, 15:46

Niko_muzikant napisal/-a:
Andrej napisal/-a:Mene pa zanima, če kdo takole na pamet ve, katere pesmi so zaigrane v CFB duru, da bi si jih lahko predvajal in vadil spremljavo... Sam še ne ločim uglasitve pri pesmih.... Hvala za pomoč.

Na Roblek, Ne reci nikdar... :)

Hvala. Me pa še zanima ali obstaja kakšen posnetek na You tubu mogoče glede potresavanja....

Hvala.
Andrej

RUTAR C-F-B

Andrej
Večji godec
Večji godec

OdgovorNapisal/-a Andrej » 16.08.2012, 19:32

urban napisal/-a:Treniraj počasi , enakomerno in točno, ne biti furjast (ker se sliši potem vse zmazano in grdo).

Najdi eno enostavno pesem, ki jo znaš dobro in poskusi tresti zraven posnetka. Tukaj igra glavno vlogo samo vaja, to ni nekaj kar se lahko navadiš v enem popoldnevu, ampak je treba vaditi po več dni in po več ur. Nisem neki strokovnjak za to, ampak znam pa osnove spremljave. Je pa to težko nekomu razložiti, najlažje je, da ti nekdo pokaže v živo.

Na hitro Mi se 'mamo radi, če kommu pride prav (malo tišje igram, da ne motim drugih ob tej uri):

http://speedy.sh/2E6sT/radi.wma

LP,
U.

Urban, meni ne odpre te datoteke...a imaš kje drugje še kakšen posnetek potresavanja?
Andrej

RUTAR C-F-B

rzupan
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a rzupan » 17.08.2012, 11:28

Posenel sem en del skladbe V dolini tihi z osnovno spremljavo. Mogoče pa komu pomaga :)
haRmOniKa

urban
V.I.P.
V.I.P.
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a urban » 17.08.2012, 18:04

rzupan napisal/-a:Posenel sem en del skladbe V dolini tihi z osnovno spremljavo. Mogoče pa komu pomaga :)

Na "Le eno okno še odprto je..." se lepše sliši če greš spremljati z F7 in nato na B (vsaj za moje pojme). :) Pa en takt prekmalu greš if F dura na C7 (pri besedilu "njem slo-" greš še z mehom notri v srednji vrsti, in potem ven na C7). ;) Drugače pa pohvalno.

rzupan
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a rzupan » 19.08.2012, 22:07

Urban, je res! Ampak za hiter, osnovni prikaz bo v redu :P; ta posnetek je nastal zelo na hitro in očitno sem bil premalo pozoren.
haRmOniKa

urban
V.I.P.
V.I.P.
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a urban » 20.08.2012, 17:50

Rzupan, nisem želel izpasti nekaj pameten, je pa fino, če vsi igramo na enako osnovo (prave dure in prehode) in na njej naknadno gradimo okraske. :D Upam, da ne zameriš. ;)

LP,
Urbi

jack
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a jack » 04.12.2012, 21:59

A mi napiše prosim nekdo prijeme za spremljavo As dura na CFB harmoniki? :) B in Es znam, samo As mi še manjka :D
Vem da pridejo poltoni vmes... :)

Hvala in lp
RUTAR CFB

guri
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a guri » 04.12.2012, 22:05

jack napisal/-a:A mi napiše prosim nekdo prijeme za spremljavo As dura na CFB harmoniki? :) B in Es znam, samo As mi še manjka :D

Hvala in lp

je mogoče na b es as harmoniko spremljati v F duru ali mi lahko kdo napiše prijeme

mckmck
Moderator
Moderator

OdgovorNapisal/-a mckmck » 04.12.2012, 22:30

guri napisal/-a:
jack napisal/-a:A mi napiše prosim nekdo prijeme za spremljavo As dura na CFB harmoniki? :) B in Es znam, samo As mi še manjka :D

Hvala in lp

je mogoče na b es as harmoniko spremljati v F duru ali mi lahko kdo napiše prijeme

Niste resni :D
Naročite se na Youtube kanal z videolekcijami za harmoniko . Ime kanala Diatonko.

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov