Igram.si Igram.si

Rad bi igral kot ...

Vse o notah, tablaturah, učiteljih itd.
Malinuc
Dober muzikant
Dober muzikant
Kraj: Postojna
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Malinuc » 09.08.2007, 21:01

Aco51, nevem koliko si aktiven na drugih forumih ampak @ je znak, če nekoga citiraš. Nekakšno nepisano pravilo...
Nevem kaj imate vsi proti gueriniju. Pač mu je bolj všeč takšna glasba. S tem ni nič narobe.
Slika

Daps

OdgovorNapisal/-a Daps » 09.08.2007, 21:44

lp!

Opažam, da ste mal zgrešil temo. Zato predlagam, da si odprete svoj forum in greste stem naprej v nedogled. Zdaj pa bi se osredotoču na to temo. Res, da ljudje imamo nekega vzornika in tega imamo najraje od vseh izvajalcev. Vendar se je tega vprašat: Ali mi želimo igrati takšni stil, ki ga igrajo(prstni prijemi..) ali želimo biti tako prepoznavni ali pa nam je preprosto všeč njegova glasba. Mnogo ljudi bi radi igrali kot eden, ampak pomoje tega nemoremo dosežti z učiteljem, ker vsak učitelj ma drugačen stil učenja in neboste tega dosegel. Tudi če bo učitlj vaš vzornik vam nebo pokazal točnega igranja kot ga igra, sploh pa je treba tu upoštevati izkušnje in ostalo. Danes lahko igra vsakdo ker je polno učitlov. Če pa hočemo dosežti takšen stil igranja pa je treba začeti sam in se brez učitla naučit in tistega dobro preučit prek videoposnetkov in pa živega igranja. Men osebno je vzor Lojze Slak zaradi vseh melodij,ki jih je dal in so med najbolj igranimi. Drgače pa prisegam na svoj stil igranja in če mi kej ne gre kot mi reče učitelj kej spremenim ali pa dodam kej od druzga učitla. Ali ni boljše če rečejo poslušalci: Poglej kak lep svoj stil ima ali pa rečejo Igra kot Klavžar ali kdo drug. Mogoče nisem točen zadel teme vendar mi je to ležal na duši. LP

cavly^^

OdgovorNapisal/-a cavly^^ » 10.08.2007, 00:36

@ je v nemščini at torej at pomeni at nick torej za nekoga ceprou to ni nekako prav prevedeno.. recimo party @ my home je: party at my home.. tak da mal za priblizek.. drugače je pa malinouc prav udi povedu,sam povem iz kje izhaja
lahko pa rečemo tudi @ nick post torej at cavlys post i want to add. torej @cavly kao da ktemu hočeš nekaj dodati oziroma povedati glede na njegov post xD

*dčva*
Začetnik
Začetnik
Kraj: *Koroška*

OdgovorNapisal/-a *dčva* » 11.08.2007, 15:21

Moja vzornika sta pa Brane Klavžar s svojimi polnimi prijemi in neverjetnim občutkom igranja ter Jože Mandl, ki raztura na klavirski harmoniki. Vsaka čast obema!! :wink:
*.....čeprav je daleč proč, ostal poljub je vroč, z oči pa le spolzela solza je.....*

mihec

hello

OdgovorNapisal/-a mihec » 04.09.2007, 19:32

rad bi igral kot brane klavžar ali pa robert goter :?

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a Dejan » 05.09.2007, 03:05

@ Dejan

Iz tvojega razmišljanja pa sledijo precej čudni zaključki. Konsekvence te logike so očitno manjše število "frajtonerc", tudi manjše število "frajtonerjev", poleg tega se potemtakem pod vprašaj postavlja tudi razvoj drugih inštrumentov. Lahko z navadno kitaro izvedeš tisto, kar lahko z električno? Mar potem ni kitara? Je odnos podoben, kot npr. FRECE - "navadna frajtonerca". In zakaj proizvajalci "rinejo" v te poltone?
Poleg tega si očitno spregledal besedo "zaenkrat", stavka : "Frajtonerca je kot instrument zasnovana brez poltonov" pa ti najraje ne bi prisodil. Kaj pa je drugega B + Es kot mala sekunda oz. polton v primeru igranja skladbe v C duru na "navadno cfb frajtonerco" (brez "tvojih poltonov")?
Tvoj "nacionalni strah" .... in na koncu še sam sebe oz. Slovence "označiš za planšarje in meketače". Moja mati je čistokrvna Slovenka in ti na žalost moram sporočiti, da se nikogar ne bojim. Še manj sem planšar in četudi bi bil se tega ne bi sramoval - ne vidim niti enega razloga za to (zdravo življenje, uravnovešen življenski slog...), saj nisem "pleh-man". Sicer pa jaz nisem pravi naslov za te stvari - razne "zatajitve" in podobno boš moral razlagati predvsem slovenski "mestni" mladini, ki se sramuje narodne-zabavne glasbe, kar je meni sploh nerazumljivo (če bi jaz v mladih letih npr. rekel očetu, kaj čez sevdah, bi jih takoj pošteno dobil okrog ušes in obratno).
Tudi ob stavku :"Avsenik je dosti bolj znan po svetu, kot južni bratje!" se moram malo ustaviti. Da je Avsenik najbolj znan in uspešen slovenski glasbenik (tudi v tujini) ni nobenega dvoma, a "dosti bolj znan" zahteva pojasnilo. Pa začnimo: za primer vzemimo znano makedonsko pesem Jovano, Jovanke. Najprej izvedba le-te na Švedski univerzi Malmo, Akademija za glasbo in dokaz

...

Tvojega razmišljanje glede virtuoznosti ne razumem - kaj če postavim "črno-belo" vprašanje drugače: in kaj pomeni nevirtuoznost za narod in narodno glasbo? Ali ti v svojem in tem vprašanju sploh vidiš kakšen smisel?
Prav tako mi ni jasno, kdo meče stvari v en koš, niti od kje taki kompleksi.

Zaključki so logični, če so ti čudni, je to zgolj interpretacija.

Da so poltoni na frajtonerci pripeljali ta instrument do tega, da postaja hibrid, je dejstvo. Če si toliko glasbeno podkovan, kot sam navajaš, potem ni logično, da ti to razlagam. Mislim, da sam dobro veš, o čem govorim.

Slovenci smo planšarji, kmetje, meketači, bevskarji in še marsikaj drugega. Jodlarji res nismo, ker smo na južni strani Alp. Mujoti in Hasoji tudi nismo. Imamo svojo glasbo, Avsenika in Slaka. Če si moja razmišljanja opredelil kot "komplekse", potem sem siguren, da si sposoben tudi tale post opredeliti subjektivno. Zakaj bi se torej jaz trudil razlagat, kaj sem mislil z meketači? Inteligenca ti bo presvetlila pot. Naj ti namignem, da gre za pozitivno ironičen odnos (no, to pa je tudi celo bistvo).

S tabo se v globalnem, o vsem kar si napisal, strinjam. Vem, da boš moj post razumel in vidim, da sem nisi prišel napadat sogovorcev, ampak si opredeljaval zadeve z argumenti. Pošteno! Tudi sam bom z veseljem še kaj podkrepil, a kaj ko je zaenkrat (tebi zagotovo) več kot kristalno jasno. Nekaj samoironije moramo Slovenci že prenesti, južnjaki pa so za frajtonerje pač nekaj, kar ... ;)

lp, Dejan

ps.: Obožujem temperamentno glasbo. Sploh vse, kar je sočno melodično, torej tudi južno. Pri meni torej slovenske ovce ne morejo zdržat, ko pasem čredo ... :D
Tablature za začetnike: https://www.facebook.com/groups/frajtonarca/

guer

OdgovorNapisal/-a guer » 16.09.2007, 18:53

Pozdravljeni!

Zadnje čase sem bil precej zaseden, tako da enostavno nisem utegnil najti časa za odgovor. No sedaj pa ga imam tako, da kar začnimo.

@Mažo

Glede Avsenika bistva nisem "falil". Tvoj stavek pa to le potrjuje : "Glede Avsenika si se pa mal uštl, je igrav frajtonarco in posnel en komad in to je Veselo po domače". Če nekdo izmed take množice pesmi le eno posname z frajtonerco... Koliko je on dejansko igral na njo ne vem, vendar bi bilo malo čudno, da bi svoj čas profesionalno posvečal fagotu, snemal bi z klavirjem, imeli bi te pa za "fagotista". Sam sem ga kar nekajkrat poslušal v živo, videl tudi po TV in vedno s "klavirko" - verjamem pa da je zraven, nekako "ljubiteljsko" igral tudi frajtonerco. Glede omenjene pesmi pa priznam, da prvič slišim zanjo.

@Aco 51

Napiši kar misliš. Argumente na dan. Saj veš kako pravijo: "boj se tistega, ki se vedno strinja s teboj..." Moj oče pa mi je vedno govoril v stilu: "spoštuj načelne ljudi, četudi veš da se motijo", "važno je da poveš kaj misliš in ne da je to pravilno" - no na koncu je bilo pa tudi : za "konvertite" je pa ogenj...Torej povej kaj misliš.

@Dejan

"Če si toliko glasbeno podkovan, kot sam navajaš, potem ni logično, da ti to razlagam" - ne prejudiciraj. Kje sem navedel, da sem "tako" glasbeno podkovan? To je izjemno relativen pojem - teoretično, ritmično, melodično..... Eh poznam ljudi iz glasbene šole, ki so teoretično superiorni, a v praksi za hamoniko ne morejo parirati nekemu znancu samouku (spoznal sem ga po slučaju v Bosni, ko sem bil na obisku pri starih starših), ki na diskantni del harmonike igra samo s tremi prsti!!! Da, da - in to s kakšno hitrostjo. A on igra izključno zase (nikoli za denar - svatbe, gostilne....) in za ožje prijatelje.
"Zakaj bi se torej jaz trudil razlagat, kaj sem mislil z meketači?" "Nekaj samoironije moramo Slovenci že prenesti" Pa ni bistvo v tem. A v Bosni, Srbiji, Romuniji, Rusiji, Avstriji, Španiji.... pa ni oz. ni bilo pastirjev? Ma jaz temu ne morem reči drugače kot kompleks - en občutek, da te nekdo stiska, potem čakaš in naenkrat izbruhne, potem še ene par stvari na svoj račun.... Mah... No tale stavek "južnjaki pa so za frajtonerje pač nekaj, kar ..." bi pa rad, da ga dokončaš.

@ Muzikant 33

"Če dvomiš in si zatiskaš oči pred tem, da je Avsenik bolj popularen, pojdi magar po svetu in vprašaj ljudi kaj bolj poznajo: Avsenikovo Golico ali Izraeslke kole ipd" Najprej en bistven popravek - jaz sem ti dokazal kako v Izraelu prakticirajo Bosansko, Makedonsko ... glasbo in ne obratno. Torej še enkrat preberi moj "post" (izraelska kola ne bom komentiral). Sedaj pa še drugi "teritorialni" popravek. Kot lahko razberem iz tega stavka, "navajaš le države", kjer poznajo Avsenika in se le ta kulturno "vklaplja" v "njihov sistem". Lep primer sta Avstrija in Nemčija - njihova narodno zabavna glasba ima isto "osnovo" kot naša, zato ni čudno, da se je tam Avsenik "prijel". No ko pa sem igral v Reimsu (Francija) ti moram povedati, da je zgodba precej drugačna. Da ti na primer Grčije sploh ne omenjam..... Torej če hodiš po Avstriji in Nemčiji se ti res zdi, da je Avsenik res nad "vsemi", a ko vidiš še drugo plat kovanca je precej drugače. Pa nimam namena kakorkoli zniževati uspešnost Avsenika, ker on dejansko je glasbenik velikega formata. A s tvojim stavkom se enostavno ne morem strinjati.

@ fraygregi, daps, varena

Sam sem samo napisal tisto kar nakazuje naslov te teme in nič več drugega. Vse ostalo je vaš "proizvod" in na ta proizvod sem pač moral replicirati - torej si še enkrat poglejte predhodne "poste" iz katerih je jasno vidno kdo je začel debatirati o "nenarodno- zabavni" glasbi.

Lep pozdrav!

muzikant33
V.I.P.
V.I.P.
Kraj: Prelepi gorenjski svet

OdgovorNapisal/-a muzikant33 » 16.09.2007, 19:22

No, te dni me je doletelo še eno zanimivo presenečenje glede teh držav: zelo debelo sem pogledal, ko sem ob gledanju evropskega prvenstva v košarki zaslišal Avsenikovo melodijo. :wink:

V svojem prejšnem postu sem mogoče res stvari nekoliko narobe napisal. Ne morem se o tem pogovarjati s teboj, ker vidim, da si zelo na čistem, katere fuge fugirajo v kateri državi. Sam tega ne spremljam prav pogosto, hotel pa sem povdariti (ko sem še enkrat prebral prejšnji poste sem ugotovil da najbrž ne z ravno pravimi besedami), da je to še vedno forum nz glasbe :wink:

lp
"Trenutno sedemnajsttisočglava množica čaka, da me vidi, nekako tako kot papeža. Prišel bom, kajti rad imam te ljudi. Še poprej pa bi prosil za skormen honorar. Hvala lepa!" (Vinko Šimek pred nastopom na Goterjevi promociji)

guer

OdgovorNapisal/-a guer » 16.09.2007, 19:38

muzikant33 napisal/-a:No, te dni me je doletelo še eno zanimivo presenečenje glede teh držav: zelo debelo sem pogledal, ko sem ob gledanju evropskega prvenstva v košarki zaslišal Avsenikovo melodijo. :wink:

V svojem prejšnem postu sem mogoče res stvari nekoliko narobe napisal. Ne morem se o tem pogovarjati s teboj, ker vidim, da si zelo na čistem, katere fuge fugirajo v kateri državi. Sam tega ne spremljam prav pogosto, hotel pa sem povdariti (ko sem še enkrat prebral prejšnji poste sem ugotovil da najbrž ne z ravno pravimi besedami), da je to še vedno forum nz glasbe :wink:

lp

No potem si tudi opazil, da na Ep v košarki igrajo med prekinitvami glasbo, ki prihaja iz obeh držav udeleženih v dvoboju. Ko je Grčija igrala z nami se je vrtel tudi Sirtaki in podobno. Ko pa je Rusija igrala s Hrvaško je odmevala kalinka....

muzikant33
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a muzikant33 » 16.09.2007, 20:04

Kolikor sem gledal tekme, imam občutek, da je bila največkrat ponovljena skladba Večer na Robleku, resda, ko je igrala Slovenija, ampak je bila torej večkrat "slovenska"(Avsenikova) glasba, kot glasba druge države :wink: :roll: morda se motim :wink:
"Trenutno sedemnajsttisočglava množica čaka, da me vidi, nekako tako kot papeža. Prišel bom, kajti rad imam te ljudi. Še poprej pa bi prosil za skormen honorar. Hvala lepa!" (Vinko Šimek pred nastopom na Goterjevi promociji)

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a Dejan » 16.09.2007, 20:11

guer napisal/-a:

@Dejan

"Če si toliko glasbeno podkovan, kot sam navajaš, potem ni logično, da ti to razlagam" - ne prejudiciraj. Kje sem navedel, da sem "tako" glasbeno podkovan? To je izjemno relativen pojem - teoretično, ritmično, melodično..... Eh poznam ljudi iz glasbene šole, ki so teoretično superiorni, a v praksi za hamoniko ne morejo parirati nekemu znancu samouku (spoznal sem ga po slučaju v Bosni, ko sem bil na obisku pri starih starših), ki na diskantni del harmonike igra samo s tremi prsti!!! Da, da - in to s kakšno hitrostjo. A on igra izključno zase (nikoli za denar - svatbe, gostilne....) in za ožje prijatelje.
"Zakaj bi se torej jaz trudil razlagat, kaj sem mislil z meketači?" "Nekaj samoironije moramo Slovenci že prenesti" Pa ni bistvo v tem. A v Bosni, Srbiji, Romuniji, Rusiji, Avstriji, Španiji.... pa ni oz. ni bilo pastirjev? Ma jaz temu ne morem reči drugače kot kompleks - en občutek, da te nekdo stiska, potem čakaš in naenkrat izbruhne, potem še ene par stvari na svoj račun.... Mah... No tale stavek "južnjaki pa so za frajtonerje pač nekaj, kar ..." bi pa rad, da ga dokončaš.

V detajle okrog besedice "tako" bi lahko šla z raznih vidikov, sploh kar se tiče konteksta. Pa pustiva to. Povedal sem, v čem se s tabo strinjam in v čem ne. Kar se tiče pastirjev in kompleksa: to ni kompleks, marveč stereotip, ki postaja pravilo in nekakšen žargon v amaterskem smislu, npr. jodlarji bi naj bili Avstrijci. Jaz sem se zgolj pošalil na naš račun, hkrati pa povedal, da naj smo na to ponosni. Kdor vidi v tem kompleks, je zakompleksan.

Zadnji stavek bo ostal odprte narave.

lp ;)

guer

OdgovorNapisal/-a guer » 16.09.2007, 20:17

muzikant33 napisal/-a:Kolikor sem gledal tekme, imam občutek, da je bila največkrat ponovljena skladba Večer na Robleku, resda, ko je igrala Slovenija, ampak je bila torej večkrat "slovenska"(Avsenikova) glasba, kot glasba druge države :wink: :roll: morda se motim :wink:

Ne ne motiš se, to je res. Moderator je očitno videl, da folk bolj "pali" na udarni ritem polke in je to vrtel.

No pa še nekaj kar sem pozabil povedati v podporo tistemu kar sem že napisal. Ko sem igral v Osnabruecku (Nemčija), kjer ima oče poslovne partnerje so bili čisto navdušeni nad Golico in še parimi slovenskimi pesmimi, ki jih sploh nisem dobro zaigral - niti približno ne na takem nivoju kot bi npr. kakšno Srbsko. Eh oni so hoteli, da nadaljujem, a nisem znal - pa "prešaltam" na svoj repertoar in jim nikakor ne potegne. Pa probam z dalmatinskimi (tistimi, ki sem jih znal po posluhu) in jim je spet zelo všeč. Očitno so se "naposlušali" na jadranu...

muzikant33
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a muzikant33 » 16.09.2007, 20:19

Ja o Nemčiji, Avstriji glede Avsenika, Alpskega kvinteta, itn...... ne bi izgubljal besed :wink:

guer

OdgovorNapisal/-a guer » 16.09.2007, 20:22

Dejan napisal/-a:
guer napisal/-a:

@Dejan

V detajle okrog besedice "tako" bi lahko šla z raznih vidikov, sploh kar se tiče konteksta. Pa pustiva to. Povedal sem, v čem se s tabo strinjam in v čem ne. Kar se tiče pastirjev in kompleksa: to ni kompleks, marveč stereotip, ki postaja pravilo in nekakšen žargon v amaterskem smislu, npr. jodlarji bi naj bili Avstrijci. Jaz sem se zgolj pošalil na naš račun, hkrati pa povedal, da naj smo na to ponosni. Kdor vidi v tem kompleks, je zakompleksan.

Zadnji stavek bo ostal odprte narave.

lp ;)

Ne, preusmerjaš fokus. Stereotip in reakcija na neko trditev ni niti približno enako. Jaz sem samo povedal kako bi rad igral - točno tako kot je naslov teme in "vi" ste sami začeli z meketači. Sam o tem ali o čemer koli podobnem, kar bi namigovalo, povezalo... nisem napisal niti besede. Čisto nekaj drugega je, če z nekom razpravljaš in tokom razprave "ponudiš" stereotip kot šalo na primer.

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a Dejan » 16.09.2007, 20:31

Niti približno ne razumem, kaj mi želiš povedati. Predlagam, da prebereš moje poste še enkrat. Jaz sem ti na vse odgovoril. Očitno imaš kaj drugega v mislih.

Pomenskost mi je znana, ne rabim prevodov besed.

Torbar
Začetnik
Začetnik
Kraj: Postojna

OdgovorNapisal/-a Torbar » 18.09.2007, 10:07

ima kdo št. od Roberta Slomnikarja? če bi mi jo lahko dal na ZS

hvala
Harmonika je vedno zvesta

Primož

OdgovorNapisal/-a Primož » 18.09.2007, 13:02

rad bi igral tako ko goter v nedelo ob 3 popoldne na ce sejmu

vem pa da to ni mogoče, sj je tut tako oki ko zdej igram

guer

OdgovorNapisal/-a guer » 18.09.2007, 19:24

Dejan napisal/-a:Niti približno ne razumem, kaj mi želiš povedati. Predlagam, da prebereš moje poste še enkrat. Jaz sem ti na vse odgovoril. Očitno imaš kaj drugega v mislih.

Pomenskost mi je znana, ne rabim prevodov besed.

Čisto enostavno: jaz sem samo napisal kako bi rad igral (kot ...), ostali ste začeli o "zatajitvi izidorja"..... Poglej kateri po vrsti je bil objavljen ta post z moje strani na celem forumu in če sem v prejšnjih govoril kaj na to temo.

Dejan
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a Dejan » 18.09.2007, 22:01

Dejan napisal/-a:Aco,

ravno tega nacionalnega ponosa se bojimo. Strah pred južnim še obstaja očitno! Strah pred tem, da nas bodo "južni" obsodili, ker imamo radi "kravjo" muziko.
Kar se tiče virtuoznosti so južnjaki precej pred frajtonerji, ampak to konec koncev kaj pomeni za narod in narodno glasbo? Bomo zato "Izidorja, ker je ovčice pasel" zatajili?

Dobro je, da se ločijo stvari in da se ne zmeče vsega v isti koš.

lp ;)

Zelo jasno je, komu sem repliciral in v kakšen kontekst je spadalo. Preberi še enkrat, kaj sem repliciral tebi. Mislim, da je prišlo do nesporazuma.

lp ;)

guer

OdgovorNapisal/-a guer » 19.09.2007, 07:50

Dejan napisal/-a:
Dejan napisal/-a:Aco,

ravno tega nacionalnega ponosa se bojimo. Strah pred južnim še obstaja očitno! Strah pred tem, da nas bodo "južni" obsodili, ker imamo radi "kravjo" muziko.
Kar se tiče virtuoznosti so južnjaki precej pred frajtonerji, ampak to konec koncev kaj pomeni za narod in narodno glasbo? Bomo zato "Izidorja, ker je ovčice pasel" zatajili?

Dobro je, da se ločijo stvari in da se ne zmeče vsega v isti koš.

lp ;)

Zelo jasno je, komu sem repliciral in v kakšen kontekst je spadalo. Preberi še enkrat, kaj sem repliciral tebi. Mislim, da je prišlo do nesporazuma.

lp ;)

Ja kaj naj rečem - lep manever. Repliciral si Aco51 (in potrdil njegovo razmišljanje), ki je repliciral meni, čeprav jaz na to temo nisem rekel niti A. Torej...

Ker nisem napisal Goter, Slak, Mihelič.... ampak Ismet Alajbegovič, Richard Galliano.... se je debata iz opozorila o čem naj bi se razpravljalo, razvila v "severni- južni".

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost