Nakup 120 basne klavirke; prosim za komentarje

ogrinecp

Re: Nakup 120 basne klavirke; prosim za komentarje

OdgovorNapisal/-a ogrinecp » 11.08.2010, 18:37

Po toči zvoniti je sicer prepozno vendar vseeno:D

Če vprašaš mene je za oberkrain še vedno "zakon" morinka. Če pa že ne morinka pa vsaj kakšna druga z dvojnim tremolom. Brez pikolo registra( oz. brez pikolo glasilke) pa bo spremljava zvenela prazno, oz. vsaj manj polno. Tako da je 5glasna harmonika že praktično obligatorna za korektno izvajanje Avsenikove glasbe.

Zupanovih harmonik sicer ne poznam tako dobro, vendar z tistimi z katerimi sem imel nekaj bližnjih srečanj zagotovo ne bi kupil. Nisem pa še preizkusil tistega modela, ki ga ima Smolnikar. Tista pa ima zelo dober zvok. Sicer pa za samo alpsko glasbo ( alpski kvintet itd...) je pa dovolj štiriglasna harmonika z enojnim cassottom.

Kar se pa morino modelov tiče je pa tako ( vsaj kolikor vem), da je ključen letnik izdelave. Nekaj let so v morino VM modele vgrajevali "bugari" glasilke, ki imajo, če so bile pravilno vzdrževane in uglaševane, izredno lep zvok. Sicer niti morino VN modeli niso slabi, je pa res da je tudi tu ključnega pomena letnik. Praviloma so glasilke boljše, starejša kot je harmonika. Vsaj za VN.
Treba pa je razumet da so "morinke" vedno bile in vedno bodo delovne harmonike. Igrane ogromno pod raznoraznimi pogoji. Tako da je treba razne praske, rjo na določenih mestih, in nasploh obrabljenost, vzeti v zakup. Za moje pojme je zvok vse kar je pri harmoniki pomembno.

Sicer pa ta harmonika, ki si jo kupil nima slabega zvoka in je na posnetku videti zelo dobro ohranjena. Tako da čestitam ob nakupu

grega2410
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a grega2410 » 13.08.2010, 09:41

Si mislim kakšen bo odgovor ampak bom vseeno vprašal kaj mi bolj priporočate nakup Hohner atlantik in potem dati dodatno delat alpski register ali hohner morino?? Gre se pa predvsem za denar ker v denarju je kar razlika samo te bi že šparal za boljše :wink:

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant
Kraj: Ravne na Koroškem, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 13.08.2010, 11:30

Mogoče pa najdeš kakšno Atlantic IV z dvojnim tremolom (tudi sam imam tako). Drugače pa tudi Verdi V se mi zdi vredo (ima dvojni tremolo) v tem cenovnem rangu. Za Morino bi moral odšteti bistveno več :) . Čeprav Morino IV (4 krat glašena) M in N se že dobita do 2000 €. Pa še to moraš vedeti, da Morinke so že z kabino (cassotom), medtem ko Verdi in Atlantik so brez kabine.

Nakup je odvisen tudi od tega, kako dobro že igraš klavirko. Če si bolj začetnik, bi ti priporočal Atlantic ali pa Verdi. Če si pa že dobro uigran na klavirki in imaš mogoče tudi načrte za igranje v ansamblu, potem pa priporočam rabljeno Morino V N (se dobijo že za solidno ceno). :)
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

grega2410
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a grega2410 » 13.08.2010, 12:46

Torej bistveno je, da je dvojni tremolo pa kabina ta register alpski je pa tak na vsaki morinki ali ni???

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 14.08.2010, 15:11

Pri Morino IV (4 glasne) je treba paziti, ker imajo praviloma enojni tremolo in potem še piccollo. Seveda se da zadevo preurediti, da so potem namesto bassona ali piccolla glasilke za dvojni tremolo (seveda ob pravi kombinaciji registrov).

Moje mnenje je, da če jemlješ kabinsko harmoniko, vzemi 5-glasno (Morino VN, VM, Zupan Alpe V, ...), če pa že 4 glasno pa bodi pozoren, da le ima dvojni tremolo.
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

Zupan je zakon!

OdgovorNapisal/-a Zupan je zakon! » 14.08.2010, 15:48

Predlagam VN....definitivno harmonika kot se ˝šika˝! Le glej da bo čim starejša, po možnosti iz serije rumeno-belih tipk, kajti starejše so Boljša je kvaliteta oz. bolj kot se letnik bliža tam proti ´80 kvaliteta strmo pada!!!
glej pa tako da ti ostane denar za Zupan Fix, kajti Morino so takšne teže, da se po 5 letih brez fixa močno pozna na hrbetnici!!...stane pa Zupan Fix 250€.
LP :)

ogrinecp

OdgovorNapisal/-a ogrinecp » 23.08.2010, 21:03

Tkole, če razmišlaš v smeri 4glasnih harmonik pol najbrž ne špilaš v nobenmu ansamblu, vsaj zaenkrat... Pa tud tko mislm da se ti ne splača vgrajevat dvojnega tremola v takšno harmoniko. Dvojni tremolo ti zares do izraza pride šele pri kabini. Te pa večina 4glasnih harmonik ne premore. Pa še velikokrat ti tko piccollo kot basson, sploh pri avseniku, pride še kako prav. Predlagam, da zaenkrat nabaviš eno navadno 4glasno harmoniko z enojnim tremolom, potem pa jo sčasoma, ko bo finančni minister dovolil, zamenjaš za 5glasno.

Od teh, ki si jih gledal je pa mogoče najboljša hohner atlantic IV. Ima namreč relativno majhen hod tipk in posledično precej dobro odzivnost.

grega2410
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a grega2410 » 24.08.2010, 15:14

Vem kera bo moja nova harmonika ko bo denar in to je Moreschi 120 basna profesionalna harmonika lp

dejan1000
V.I.P.
V.I.P.
Kraj: Lenart v Slovenskih Goricah

OdgovorNapisal/-a dejan1000 » 24.08.2010, 20:50

Sicer ne igram v ansamblu, dosti pa nastopam po različnih prireditvah, včasih pa zaigram v kakšnem triu. Harmonika je 4-krat uglašena in ima enojni tremolo, je pa zelo ''predelana'' po štimah, tako da ima zelo dober zvok za izvajanje narodno zabavne glasbe (ima skoraj popolnoma isti zven kot Hohner IV 96 s kabino; Slavko Avsenik model).
Bom kar nekaj mimogrede vprašal. Zanima me ali je to harmoniko kako možno preuredit oz. nadgradit npr.: da bi vgradil dodaten tremolo ali kaj podobnega in s tem še zboljšal zven (veliko se ne spoznam na te zadeve, zato prosim za nasvete).
Hvala in LP

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 24.08.2010, 23:15

dejan1000 napisal/-a:Sicer ne igram v ansamblu, dosti pa nastopam po različnih prireditvah, včasih pa zaigram v kakšnem triu. Harmonika je 4-krat uglašena in ima enojni tremolo, je pa zelo ''predelana'' po štimah, tako da ima zelo dober zvok za izvajanje narodno zabavne glasbe (ima skoraj popolnoma isti zven kot Hohner IV 96 s kabino; Slavko Avsenik model).
Bom kar nekaj mimogrede vprašal. Zanima me ali je to harmoniko kako možno preuredit oz. nadgradit npr.: da bi vgradil dodaten tremolo ali kaj podobnega in s tem še zboljšal zven (veliko se ne spoznam na te zadeve, zato prosim za nasvete).
Hvala in LP

Lahko se piccolo ali basson preuredi v dvojni tremolo, odvisno od tega kako to dopuščajo kombinacije registrov... mislim da ne bi smeli biti problema. Na tvojem mestu bi raje obdržal piccolo, ker izpade zelo dobra kombinacija picolo z dvojnim tremolom (bolj povn zven). Res pa je, da to potem naredi harmoniko manj uporabno za kako klasiko ipd., kjer se tudi potrebuje basson. Ne rečem, da se tudi pri nekaterih Avsenikovih komadih ne potrebuje, a vseeno ti bo za večino NZ glasbe bolj prišla prav kombinacija dvojnega tremola z picolom (M M M H) kot pa z basonom (L M M M).

Katero klavirko pa imaš drugače, če ni skrivnost ?
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

dejan1000
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a dejan1000 » 25.08.2010, 16:20

Imam Guerrini Specialmodel.
Bi mi lahko malo bolj poenostavljeno povedal kaj bi se dalo naredit? Če sem prav razumel imaš v mislih, da bi se dalo narediti dvojni tremolo? Pa bo potem harmonika primerna za narodnozabavno glasbo in bo imela še lepši zven?
Hvala še enkrat

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 25.08.2010, 17:01

Poenostavljeno: tiste štime v harmoniki, ki so trenutno za "ta nizek" register (basson) - oznaka: pikica pod obema črtama, oz. tiste za "ta visok" register (picolo) - pikica nad obema črtama; bodo zamenjane in preglašene, tako da bodo ustrezale za dvojni tremolo (seveda ob pravem registru potem).

Bolj poenostavljeno ti žal ne znam povedat, morda bo kdo druk znal. Če te pa še kaj zanima pa kar vpraši, pa obrazložimo :) .
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

dejan1000
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a dejan1000 » 25.08.2010, 17:26

Zdaj pa že razumem. Hvala za vse informacije. Kaj pa se zgodi z registrom, ki ima med črtama tri pikice, ker ta register ima najlepši zven za narodnozabavno glasbo pri moji harmoniki. Samo eno vprašanje še imam. Je bolje da ima harmonika visok ugrez tipk (da gredo bolj globoko not) ali nižji? Kakšen register pa je tisti ko ga Avsenik včasih uporablja (predvsem kaki počasni valčki) in kakšno oznako ima? http://www.mojvideo.com/video-slavko-av ... 1382ffc30b (se takoj sliši na uvodu?

Hvala

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 25.08.2010, 19:22

Register z 3 pikami med obema črtama je že tako dvojni tremolo oz. mussete :) . Če že imaš tega, potem tak ne nucaš kaj preglasovat.

Glede ugreza, meni osebno je boljše če je čimmanjši, vendar če je serijsko globok ugrez, ga ne vem koliko ne smeš manjšat, ker lahko potem že vpliva na zvok (se klapne premalo odpirajo). Sam sem imel na Hohner Atlantic IV prej kar globok ugrez (imam serijo Atlantikov z lesenimi, in ne plastičnimi tipkami, kot jih ima večina), sedaj pa sem ugrez zmanjšal (nekje iz 8mm na 5 mm). Pri meni je to bila še ravno neka meja, da še ne vpliva na zvok. Sama mehanika se mi predvsem dopade na Zupan klavirkah, kjer je res zelo mali hod tipk (nekje 2,3 mm - na pamet govorim).

Pri marsikaterem Avsenikovem počasnem valčku je v uporabi dvojni tremolo z picolom (8 8 8 16) ali pa samo (8 16 - brez tremola, oz. ena pikica med obema črtama in ena nad). Ti imaš pri svoji klavirki torej poleg že omenjenga dvojne tremola (tri pike med obema črtama) še basson (ena pika pod črtama).
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

dejan1000
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a dejan1000 » 25.08.2010, 19:31

Hvala za vse informacije. Samo nekaj še me zanima (zdaj sem že malo preveč radoveden :) :) ).
Na registrih so te oznake (pikice pa to), nad njimi pa tudi nekaj piše. A mi lahko poveš kaj to pomeni:
-bass (basson?)
-acc
-band
-sax
-mast
-mus (mussete?)
-viol
-sopr
-clar

Kateri register naj torej vklopim za takšne valčke? Mogoče basson pa oktavo više igram?
Hvala za pomoč

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 25.08.2010, 22:41

Glede oznak, bolj smiselno je, da veš kaj ti povedo pikice.

Pika pod črtama pomeni basson (nizki toni, oznaka L (low) ali 4 (tudi s številko se to nekako označuje),

Ena pika med črtama je clarinet (srednji ton, oznaka M (midle) ali 8; srednji ton uglašen malenkost "navzdol" (tu je mišleno glede na frekvenco tona) je tremolo navzdol oz. pika med črtama, pomakjena levo, uglašen "navzgor" pa tremolo navzgor oz. pika med črtama, ki je desno; če ima harmonika enojni tremolo je to praviloma tisti, ki je uglašen navzgor)

Ostane še piccolo, pika nad obema črtama, visoki toni, H (high) oz. 16.

Za sam zvok pri nekaterih komadih pa pomojem najlažje sam s poskušanjem ugotoviš kaj najbolj paše. Vsekakor pa bolje da si navajen na pike, kot na oznake (mussete, violin, ...), ker ne vem če je pri vseh harmonikah enako.

Če pa pripneš kakšno sliko harmonike, kjer se vidijo registri, ti pa lahko še kaj več povem :)
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

dejan1000
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a dejan1000 » 25.08.2010, 23:23

Hvala 'martin' za vse informacije. Dosti si pomagal, tako da mi je zdaj vse jasno. Samo eno vprašanje še imam za tebe; navezuje se na 120 basno 5-krat uglašeno Hohnerco VM, malo starejše izdelave. Zanima me, kaj pomeni ta tipka na tej fotografiji (to sliko sem našel kar na googlu, ker je podobna tisti hohnerci) http://cache1.willhaben.apa.net/mmo/9/1 ... 966796.jpg , http://www.akkordeon-maurer.de/document ... no_V_M.jpg. Ta bolj okrogla tipka se nahaj točno nad sredinski belim registrom na klavirski strani. Videl sem enga gospoda, ki je to okroglo tipko nekako zavrtel. Kaj to pomeni oz. kaj je naredo?
Hvala

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 26.08.2010, 00:11

Hehe, to je spona za meh :) . Sem se pošteno enkrat namatral, ko sem prvič imel na sebi Morino VM in predno sem pogruntal, kje se odpre meh :) ...
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

Mužikaš
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Mužikaš » 26.08.2010, 20:05

Martin zelo dobro si opisal sistem registrov, vendar si se zmotil pri številkah. Te številke namreč izhajajo iz velikosti orgelskih piščali v enoti čevelj (1 čevelj = 305mm). In sicer je tako, da velikost največje piščali v registru, pri orglah je to ponavadi ton C, določa tudi oznako registra. Osnovni register je ponavadi principal in ima največjo piščal 8' (8 čevljev), zato tudi recimo oznaka registra pri orglah Principal 8'. Iz tega pride potem tudi pri harmoniki, da ima osnovni register (1 pikica na sredini med črtama - Clarinet) oznako 8'. Če želimo, da imamo osnovni ton oktavo višje, moramo piščal ustrezno zmanjšati, izkaže se, da velikost piščali 4' predstavlja oktavo višje od 8'. Zato je pri harmoniki register, ki ima eno pikico nad črtama - Piccolo oz. 4'. Oktava nižje je Bason 16' itd... upam, da sem razumljivo napisal, sicer niti ni tako pomembno, ampak mogoče pa vseeno koga zanima... :-)

Lep pozdrav vsem!
Harmonika je vedno zvesta, nikoli me ne goljufa...

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 27.08.2010, 03:23

Aha, da je tako to :) . Nisem ravno nek teoretik na tem področju, samo dam vem pribl. zakaj se gre :) .
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost