Uglasitev hramonike

aleks
Začetnik
Začetnik

Uglasitev hramonike

OdgovorNapisal/-a aleks » 07.07.2013, 17:18

Ime mi je Aleks in živim v Argentino. Imam Klavirsko in želim uglasiti "po slovensko". Kako naj razložim to mojstru? kako se razloži razlika zvoka slovenke uglasitev?

Njlepša hvala vsem

Aleks

Litijan
Mali godec
Mali godec

Re: Uglasitev hramonike

OdgovorNapisal/-a Litijan » 07.07.2013, 23:00

Zdravo!

Povej, prosim, katero klavirko imaš (firma in model, mogoče slika), koliko štim predvsem; čez same glailke in konstrukcijo harmonike ne moreš iti nikoli - kar se da še največ korigirati, je tremolo (to je glasovnica/"štimštuka" naravne višine - 8-čeveljska - z namensko napako cca. 0,5-1% (je "fouš"/zveni blago narobe). No, v primerjavi z balkansko glasbo je tremolo bolj izrazit (večje odstopanje od osnovne višine).

Več pa bomo, tudi ostali, lahko povedali, ko se bo vedelo, o kakšni harmoniki se pogovarjamo!

Lep pozdrav iz Slovenije!
Rok

aleks
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a aleks » 13.07.2013, 00:31

Znamke ne poznam. samo vem da je italijanska. tukaj je video da si jo lahko ogledaš

http://www.youtube.com/watch?v=0i8tMI6sqTc

aleks

klavirkar
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a klavirkar » 13.07.2013, 22:05

Verjetno misliš značilno alpsko štimo... za to potrebuješ na diskantni (klavirski strani) dvojni tremolo... najbrž imaš triglasno harmoniko z enojnim tremolom ter glasilkami ki so uglašene za eno oktavo nižje... mojster ti lahko zamenja te nižje glasilke z enakimi kot so višje ter jih primerno uglasi :wink:
Če sem se pa kaj zmotil me pa popravite??
kaj bi bilo življenje brez glasbe?
bilo bi kot platno brez barve

Litijan
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a Litijan » 26.07.2013, 23:48

Če imaš takšno, kot je na posnetku, je to verjetno res nekj italijanskega in še zelo starega.
Glede na to, da ima 4 registre, sklepam, da je najverjetneje 3-glasna 8'-8'-16', kar pomeni da imaš osnovni ton, tremolo (rahel odmik) in bas (poje oktavo nižje). Mi prosim napišeš imena registrov (ja, če so namesto grafično registri podani z besedo, govorimo 100% o Italijanki)?

NASVET: Starejše Italijanke, ki niso posebej namenjeni za igranje ljudske ali folk/etno glasbe (modeli alla Polka, Folk ipd.), imajo ponavadi (POUDARJAM!) zelo malo tremola, torej je sekundarna glasilka na posamičnem tonu "manj razglašena", kot smo tega v t. i. alpskem področju vajeni. Kar lahko narediš, je, da odpelješ inštrument do mojstra serviserja, ki ti bo lahko celotno glasovnico preglasil oz. tone popravil. Če bi pa želel dvojni tremolo (da bi vsaj približno zvenelo kot npr. Hohner Verdi V), bi bilo pa še dodatno potrebno, kot je že rekel klavirkar, zamenjati bas-glasovnico (16') za še tretjo navadno (8') in le-to spet uglasiti/nastaviti glede na prejšnji dve. Problem pri starejših oz. manjglasnih harmonikah je, da vanjo zaradi dimanezij ne moreš nikakor spraviti, da ne rečem stlačiti, 4 ali 5 glasovnic - lahko jih samo menjaš glede na otrebe, pa še to ni najbolj priporočljivo.

Lep pozdrav
Rok

P. S. Za nadaljnje informacije sem na voljo tudi na PS ali e-poštni naslov: roksalci@gmail.com :D

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost