Katero frajtonerco kupiti?

Steirische
Začetnik
Začetnik

Katero frajtonerco kupiti?

OdgovorNapisal/-a Steirische » 12.09.2014, 14:33

Zdravo!

Razmišljam o nakupu še ene frajtonerce, pa ne najdem nič primernega zase.

Sem velik oboževalec Slaka in njegove glasbe. Probal sem že nekaj znamk, vendar se do zdaj še nobena ni približala Slakovi - tudi če gre za isti dur, se opazi kakšna razlika (slabi basi, drugačna barva zvoka itd). Zanima me, kateri izdelovalec bi znal izdelati frajtonerco, ki bi bila tako po zvoku, kot po izgledu podobna Slakovi. Do zdaj me je še najbolj prepričal Prostor... kot bi poslušal Slaka, vendar sem dobil občutek, da ni glih primerna za kakšne odrezave pesmi, kjer je drugačen stil igranja (recimo pesmi ansambla Fantje z vseh vetrov - katere tudi precej igram). Probal sem tudi Zupanovo (ki jo je tudi imel Slak), vendar me ni najbolj prepričala. Bi se dalo kje dobiti frajtonerco, ki bi bila bolj ali manj primerna za vse pesmi?

Za dur se še nisem dokončno odločil, vendar trenutno izbiram med Cis-Fis-H in B-Es-As. Po izgledu pa so mi lepši kakšni starejši dizajni (rjava barva, rdeče-zelen meh, beli gumbi, brez poslikav), kot je stara Melodija. Kolikor gledam, so novejše frajtonerce so preveč pobarvane (modre, rdeče) in poslikane po mehu... to mi ni všeč, saj se razlikuje od izvirnega dizajna... in kolikor vem, je tudi Slak gledal, da je na frajtonerci čim manj barve. Bi se dalo kje kuputi ali naročiti frajtonerco, ki bi bila po moji volji? Pa seveda, da ni predraga (več kot 3000€ ne dam).

LSGV
Začetnik
Začetnik

Re: Katero frajtonerco kupiti?

OdgovorNapisal/-a LSGV » 12.09.2014, 17:05

Priporočam ti Prostorja, ta najbolj ustreza tvojim željam.

Steirische
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Steirische » 12.09.2014, 20:57

LSGV napisal/-a:Priporočam ti Prostorja, ta najbolj ustreza tvojim željam.

Saj tudi sam razmišljam o Prostoru (lesena mehanika, 1 ali največ 2 dodatna gumba), vendar kot sem rekel: Slak se sliši originalno, če je le kolikor-tolikor dobro uglašeno. Ni pa Prostor primeren za kakšne hitre, odrezave pesmi, kakršne so večinoma novejše. Današnja mladina pa itak ne posluša drugega kot Modrijanov, Gadov itd., tako da na kakšni fešti ne morem igrat samo Slaka, ampak rabim frajtonerco še za kaj drugega. In to je problem, ker ne najdem frajtonerce, na kateri bi se vsaka pesem lepo slišala.

Mogoče veš, koliko kaj stanejo harmonike Prostor in koliko časa traja, da izdela po naročilu? Bom še malo razmislil.

LSGV
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a LSGV » 13.09.2014, 07:48

O ceni in čakanju ne vem, je pa tako da če iščeš tako harmoniko kot jo je imel Slak, verjetno res ne boš mogel igrati
novejših skladb oz. jih boš lahko v kolikor boš dosti vadil itd., če pa bi vzel harmoniko na katero se lahko
igrajo nove skladbe pa ne bo taka kot Slakova. Oboje ne gre.

guri
Dober muzikant
Dober muzikant

OdgovorNapisal/-a guri » 21.09.2014, 17:19

tudi oboje gre kajti gre se bolj za način igranja ne pa za zvok harmonike

je pa potrebno z uglasitvijo harmonike poiskati neko sredino
kontaktiraj me na goriseksimon@gmail.com

če te zanima preizkus

Steirische
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Steirische » 21.09.2014, 22:34

Gre se tudi za zvok frajtonerce, ampak, če vprašaš koga, ki nikoli ni igral harmonike (kaj šele primerjal z originalom) ti bo rekel, da je frajtonerca, frajtonerca (vse isto). Recimo Rutarjeva harmonika ne zveni enako kot Prostorjeva, tudi če sta isti dur. Sam namreč zelo dobro slišim take razlike in če po radiu poslušam (nov) komad kakšnega znanega izvajalca, že takoj pogruntam kdo igra.

Jordan
Moderator
Moderator
Kraj: Šentjernej

OdgovorNapisal/-a Jordan » 23.09.2014, 20:39

Če boš našel kakšno staro Železnikovo, je zelo primerna in dobra.

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost