Bas kitra

kuadn

Bas kitra

OdgovorNapisal/-a kuadn » 24.02.2009, 09:34

Zanima me, katero električno bas kitaro v rangu nekje do 800€ se splača kupit za igranje zabavne in narodnozabavne glasbe v skupini?

Pa še mnenje o bas kitari Ibanez giger me zanima(sevada prosim
za mnenje tistih ki se spoznate na to)!

http://www.bam-music.com/p_index/h.r._giger.htm

Če obstaja podobna tema se opravičujem vnaprej!

klemen94
Mali godec
Mali godec
Kraj: lepota slovenskih goric SVETA TROJICA
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a klemen94 » 24.02.2009, 11:32

tista tatretja je bomba jas bi jo imel hehe :P :D samo en nasvet ne si kupovat bas kitare po izgledu kupi po zvoku v vsaki trgovini ki jo boš kuoval oz. si jo šel ogledat povprašaj če lahko narediš test ter ko jo obneš preveri če je na zadnji strani kromirana tablica na kateri je čim bol natančno vgraviran logo. proizvajalca.....

glede barve jas sem igral na eno bas kitaro ki je bila tako grda pa je zvenela do sedaj najlepše
druga je bila lepa pa je zvenela obupno
saj veste da tapravi je ton ko vreže jo bariton

kuadn

OdgovorNapisal/-a kuadn » 24.02.2009, 12:08

Kitara ni zame! je za nasega novega basista!
Sprašujem za mnenje izkušenih basistov, ki vedo kej več povedat!
Drgač so pa te kitare orginal in narejene v omejeni seriji, kar kvalitetne, zanima me če so primerne za to zvrst glasbe!

Kiki
Moderator
Moderator
Kraj: VELENJE-Vinska Gora

OdgovorNapisal/-a Kiki » 24.02.2009, 12:14

Jaz priporočam kakšno akustično, ne prečkano bas kitaro...
Priporočam kakšno Ibanezovo, dober špila- preverjeno!

Lp
Glasba mi pomeni vse, z njo življenje se začne!!!! V meni nikdar ne zamre, je kot daljni lep spomin, ki zveni še ko zaspim!

Ibanez RG
Večji godec
Večji godec
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Ibanez RG » 24.02.2009, 19:01

Ibanez SDGR, LTD ali Cort Curbow. To so trije zelo kvalitetni proizvajalci.
(Za Cort Curbow moc4 sem dal 350 eur in je fantasticna. Izjemno lahka in zelo bogat zvok - Bartolinijeva elektronika).
Harmonika Prostor C'F'B'

attilaz
Večji godec
Večji godec
Kraj: SLO
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a attilaz » 09.03.2009, 12:19

Kak fenderjov bass al pa warwick. Presenetljivo dela fender zelo dobre mehiške stvari.
...

Timotej
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Timotej » 10.03.2009, 12:53

Jaz imam kitaro Hartke, kupil sem jo v kompletu s torbo, ojačevalcem(15W), pasom in kablom. Za vse skupaj sem dal 260€, vendar sem moral kupiti nov pas in kabel(skupaj 15€). Kitara in ojačevalec delata brezhibno, skoraj popolnoma brez šuma, tudi zvok je zelo dober.

Samo Fender in Ibanez sta še vedno 1A.

attilaz
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a attilaz » 10.03.2009, 16:45

Ibanez?
...

Ibanez RG
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Ibanez RG » 10.03.2009, 17:19

Ja, kaj je nejasnega z Ibanezom? Imel sem dve bas kitari (SDGR serija) in sem bil zelo zadovoljen. Ena je bila najnizji model ena pa najvisji in obe sta se igrali lahkotno in prijetno. Vse kar je bilo potrebno sem si nastavil sam (oktave in action) tako, kot je meni ugajalo za igranje.
Warwick je tudi zelo dober, vendar je potrebno ciljati na malo visji rang, to pomeni nad 500 eur. Navadno je tezji od Ibaneza in ima bolj masiven, nekaterim bolj okoren vrat in je zvokovno zelo natural in percusive orientiran. Pomeni, da ima bolj "lesen" zvok in ne slisimo umetnega zvoka elektronike, kar je pogost pojav pri poceni instrumentih, kateri so opremljeni z razlicno elektroniko in aktivacijo vsega mogocega. Slisimo bolj naraven zvok, ce poenostavim. In vendar je tako, da sta ravno pri bas kitari zazeljena aktivna elektronika in aktivni magneti zaradi posledicno vecje zvokovne/tonalne uporabnosti kar pride v postev pri igranju vec razlicnih stilov glasbe. Pac, vec ko je gumbov na bas kitari, bolj lahko zvok obdelamo - to je normalno. Za npr. 500 eur sta boljsa Ibanez, LTD in Cort, to pa zato, ker se kvaliteta pri Warwicku zacne sele od recimo 800 eur in pa navzgor - njihovi top modeli pa potem krepko presegajo 2.000 eur in tam mu nobeden Ibanez ne pride blizu. Najcenejsi Warwick ima oznako serije RockBass in stane prbl. 400 eur. Izdelujejo jih v dezelah vzhajajocega sonca, ce vas to ne moti in tudi ne zvenijo slabo; pravi in originalni Warwick pa je Nemski.
Warwick je pac vrhunska kitara in visoko rangira, ce pa ni zadosti denarja, sta za nizjo ceno neprimerno boljsa Ibanez in pa Cort. Ibanez je tako ali tako bil vedno Japonski in prav Japonski so najbolj in zelo kvalitetni. Upam, da nisem prevec zakompliciral...
Kar se tice Fender bas kitar - za moje pojme ni bolj ostudnih in grdih instrumentov na svetu. Imajo znacilen specificen zvok, vendar; ce je grd - je grd... S opravicujem lastnikom fenderjev, vendar to je pac moje osebno mnenje.
Kitaro se kupuje tudi z ocmi, te pa imajo "vsake svojega malarja"...
Harmonika Prostor C'F'B'

_martin_
Odličen muzikant
Odličen muzikant
Kraj: Ravne na Koroškem, Ljubljana

OdgovorNapisal/-a _martin_ » 10.03.2009, 17:37

Ponekod sem videl tudi Framus bas kitare (ne kontrabase). Jo je morda kdo že sprobal/jo ima/ali pa samo slišal, da lahko poda kakšno mnenje?
Kapš C-F-B
Sitar B-Es-As
Sitar Cis-Fis-H
Hohner Morino VN
Yamaha Tyros

Žiga
Večji godec
Večji godec
Kraj: Velenje

OdgovorNapisal/-a Žiga » 10.03.2009, 20:33

_martin_ napisal/-a:Ponekod sem videl tudi Framus bas kitare (ne kontrabase). Jo je morda kdo že sprobal/jo ima/ali pa samo slišal, da lahko poda kakšno mnenje?

Mislim, da jo ima (ali pa jo je imel) Branko Novak iz ansambla "Alfi Nipič in njegovi muzikantje" :roll:
Slika

Timotej
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Timotej » 11.03.2009, 15:21

attilaz napisal/-a:Ibanez?

No potem je pa Ibanez 1B.
Saj ne morajo biti 2 firme najboljše.

attilaz
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a attilaz » 12.03.2009, 12:00

men fenderjovi basi glih niso ostudni. majo svoj izgled, kar se pa zvena tiče so mi pa velik lepši kot pa ibanez. kar se pa potenciometrov tiče...več jih je bolj lohk šraufaš kitaro. več jih je drgačne zvoke si lohk naštimeš, pa prej se lohk sound zajebeš če ne veš ka sploh šraufaš. večina basistov sploh ne ve ka ker potenciometer pomeni. pa več jih je vmes med magnetu pa izhodu iz kitare več zvoka ti pobere (čist elektronska logika). poceni kitara z velik potenciometri...dober zvok? neb glih reku :?
...

drmuncl

OdgovorNapisal/-a drmuncl » 13.03.2009, 14:51

IbanezRG!!! Ne vem kje si slišal, da Ibaneze delajo na Japonskem!!! HALO!!!
Vsi ibanezi so delani na Kitajskem. Nekaj modelov res na Tajvanu in Indoneziji, nikakor pa ne na Japonskem. Kar se pa tiče sounda in lepote pa naslednje: Ibanez za 2000.- eur ima slabši zvok kot Fender za 750 eur. Mislim, da pri tebi oči poslušajo zvok in ne ušesa.

Ibanez RG
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Ibanez RG » 13.03.2009, 17:41

Ocitno ne znate brati postov. Pred 19-imi leti sem zacel igrat bas kitaro in mi ne govort kako pa kaj...
Imam tri Ibaneze in vsi trije so JAPONSKI. Najcenejse Ibanezke so narejene v Indoneziji in ostalih posevnookih dezelah. Sem ze povedal, da se proizvajalci posluzujejo sistema "ful knofov na poceni kitaro" zato, da malce prikrijejo slabse izbrane materiale pri izdelavi. To velja za vse kitare nizkega cenovnega razreda.
Trup vsake dobre elektricne kitare ali bas kitare je izelan iz dveh kosov pravilno odrezanega lesa, vrat kitare pa naj bi bil sistema neck-thru-the-body ali "vrat-cez-telo", po nase. Za dobro resonanco je zazeljeno vpetje strun po sistemu string-thru-the-body ali "struna-cez-telo", po nase. To pomeni, da struno vtaknemo na hrbtni (zadnji) strani trupa v puso in jo povlecemo cez kobilico ter nato vpnemo v napenjalec na glavi. To so take malenkosti, katerih skupek daje sijoc rezultat. Potem je tu pomemben se material (zlitina), iz katerega je izdelana kobilica. Lahko je medenina, duraluminij ali jeklo. Dobro je in tako je za resonanco tudi prav, ce je trup kitare obdelan le z oljem - pac poseben postopek imenovan Oil finish. Kitara ni ne lakirana niti pobarvana kar ubija resonanco ampak obdelana z oljem limonovca itd. Tudi najtanjsi sloj cesarkoli (barva, lak) na kitari je negativen za valovanje zvoka, zato so vrhunski instrumenti obdelani natur. Tudi mi se enkratno in lagodno gibljemo le takrat, ko smo goli; vsaka srajca ali majca nam gibanje le otezi - kaj sele bunda - enako je z instrumenti. Z barvo se uspesno zakrijejo tudi sticna mesta zlepljenih lesenih delov trupa, ki ga tako lahko izdelajo iz vseh odpadkov, ki sicer pod barvo niso vidni. Zato naj bo kitara (bas) natur, ce je le mozno...
Ne me zajebavat s temi Fendri, ker mi grejo na bruhanje ze, ko vidim logo. Med drugim igram v metal skupini in pac v tej zvrsti je zaradi zvokovnih sposobnosti (nesposobnosti) in karakterja zvoka fender neuporaben. Da dosezes kovinski, jekleno-klavirski sound strune je pac potrebna aktivna elekrtonika ter dva humbucker ali soapbar aktivna magneta. V metalskem svetu se uporabljajo instrumenti po vecini naslednjih proizvajalcev: Ibanez, Tobias, LTD, ESP, Modulus, Spector in se kaj.
Morda je tudi nekaj "magije" ali karme izdelovalca v instrumentu. Ce imate dve kitari razlicnih proizvajalcev, ki sta narejeni iz istega lesa (mahagoni) in vso isto elektroniko premontirate iz ene kitare na drugo pa obe ne bosta zveneli enako, ceprav gre za isti les in isto elektroniko. Podobno je s harmoniko. Dve harmoniki razlicnih izdelovalcev ne zvenijo enako, ceprav ste uporabili glasovnice ene harmonike v obeh. Vsaka skatla harmonike drugace poje.
@drmuncl, ne brcaj v temo. Kar si povedal je cisti nesmisel. Ne gre zato kaj je slabse ampak kaj je lahko drugacno. Preberi si zgodovino Ibaneza (Wikipedia npr.). Ko bos resnicno igral aktiven in pasiven bas (ravno ta dva, ki ju omenjas in za omenjeno ceno) potem sodi in podaj dober ter objektiven review.
Harmonika Prostor C'F'B'

attilaz
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a attilaz » 14.03.2009, 13:54

metal muska...dej mi ti povej ker oberkrainer pr zabavni muski špila metal? fender je za metal neuporaben, čeprav se najde ker ko špila metal s fendru. slipknoti naprimer. sam je magnete menju. mislim da špila belga telecasterja. kar se tiče kitar. bolj uporabne kitare od stratocasterja ni. to je dejstvo. z njim lohk špilaš od countryja do bluesa. les paul je sicer men bolj ušeč, sam mi stratocaster velik bolj nuca. bas ma pa fender vsaj men lepš štimo za te zabavne pesmi ko se špilajo na veselicah. pri aktivni elektroniki tud dinamike ne moriš take delat ko pr pasivni, pa štimo ma bolj trdo.

fajn si napisu primerjavo z oblekam pa laku. to si svetovno najdu. 19 let špilaš bas? lepo. s tem sklepam da obvladaš zadevo pa marsikaj veš. poznam pa tud folk ko špilajo celo življenje instrumente pa pojma nimajo.

metala pa ti z zabavno musko oberkrainerjov ne mešat
...

Ibanez RG
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Ibanez RG » 14.03.2009, 17:13

Hvala za pohvalo...
Recimo jaz poslusam in igram obe zvrsti (metal in narodno), vendar seveda ne skupaj.
Ce se navezem na skupino Slipknot (ki je sicer ne poslusam), uporabljajo Ibanezove instrumente in ne Fender:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mick_Thomson
http://www.ibanez.com/BassGuitars/Series-pgb
(Ta njegov bas je sicer grd za u***t).
Morda si s Fender mislil na Iron Maiden, ti pa so Fender fani ze od vsega zacetka, njihov stil igranja pa spada v heavy metal.
Verjetno ves, da se zvrst metal deli na veliko podskupin. Jaz igram death metal, tam pa je potreben trd, hiter, odlocen in agresiven mocno distorziran zvok kar se tice el. kitare, bas kitara pa ima v vecini primerov zelo kovinski in poln zvok, kar se doseze z elektroniko, magneti in temu primernim ojacevalcem ter kompresor efektom, za lazjo kontrolo strun med igranjem.
Teh dveh stilov nikakor ne mesam, mesa jih lahko le nepoznavalec glasbe, kar pa zagotovo nisem. Govorim o kvaliteti oz. se bolje o karakternem zvenu aktivne in pasivne elektronike vgrajene v bas kitaro. Veliko basistov, ki igra v narodnih ansamblih ima moderne bas kitare; recimo zelo me je presenetila basistka Navihank z aktivnim Ibanezom http://www.navihanke.com/images/ozadja/125-ozadje.jpg in basistka Mladih frajl z ravno tako z aktivnim Ibanezom.
Ena kitara ne zadosca za igranje vseh stilov, takot en clovek ne opravlja vseh del enako dobro. Zato imamo strokovnjake na razlicnih podrocjih in za posamezno zvrst glasbe instrumente razlicnih zvokovnih znacilnosti ter sposobnosti. Vazen je zven kitare in zvrst, za katero jo bomo uporabili.
Bas kitara z aktivno elektroniko in aktivnimi magneti je veliko bolj uporabna, ker ima dinamicni razpon frekvenc nekajkrat vecji kot bas s pasivno elektroniko, aktiven bas je bolj glasen, ker za pogon magnetov uporablja 9 ali 18 V baterijski sistem (je pa to nepomebna znacilnost, ker je v verigi vmes se ojacevalec in tam zvisamo jakost zvoka), igra se bolj artikulirano in lazje, se pravi z vecjo kontrolo hitrosti, ce je to potrebno. Zvok je bolj jasen, cist in definiran ter ni tako top in slaboten kot pri pasivni elektroniki. Nekatere bas kitare imajo posebno stikalo za odklop celotne elektronike in magnetov od baterije in potem deluje instrument v svojevrstnem pasivnem nacinu, kot naprimer avtomatski menjalnik avtomobila z moznostjo rocnega pretikanja prestav (avtomatsko-sekvencni menjalnik).
Predvsem v jazz svetu se uporabljajo po vecini pasivne bas kitare (Fender, Warwick, MusicMan, Alembic, Sadowsky in se 100 drugih...) z vec kot samo stirimi strunami. Jazzisti preferirajo srednjetonski in skorajda "govorec" zvok bas kitare; veliko basistov uporablja tudi bas kitare brez preck, ki je prav specificna posebnost v zvoku in potem tudi v samem izrazanju v glasbi. Ta "fretless" sistem je izumil tragicno pokojni basist Jaco Pastorius http://en.wikipedia.org/wiki/Jaco_Pastorius, sicer rockerski jazzer in to prav s Fender basom, na katerem je prebrusil obstojece precke do ubiralke ter s tem dobil poseben, zavijajoc oz. pojoce-govorec zvok.
Jazz basisti najraje uporabljajo ojacevalce Fender, Gallien - Krueger, Trace Elliot, Ampeg, Eden, Mesa Boogie..., zelo jim je pri srcu elektricna bas kitara s skorajsnjim zvenom akusticnega kontrabasa. Takemu zvoku pravijo, da je "percussive" oz. naraven, "lesen".
Metalna glasba za svoj zvok velikokrat zahteva drag instrument, ker se takega zvoka ne doseze z nekim poceni instrumentom ampak z drazjim ter vso prej omenjeno elektroniko, je pa to spet odvisno od financnega stanja ter prioritete zvena basista.
Tudi strune so zelo pomembne, saj so te prvi clen v signalni verigi, ko se instrumenta sploh dotaknemo. Izdelujejo se z zelo zapletenim postopkom iz nerjavecega jekla ali pa iz jekla, prevlecenega z nikljem, jazzisti pa imajo najraje zven 100% niklja, kar je zanimivo in v popolnem nasprotju metalcem, kateri uporabijo raje nerjavece jeklo zaradi svojih zvokovnih znacilnosti. Zopet poudarjam, da so to malenkosti, ki v koncnem sestevku dajejo veliko pomen. Nikljeve strune so po barvi bolj rumenkasto-srebrnega sijaja in z mehkim, toplim in prijetnim zvokom, nerjavece strune pa dajo bolj kovinski, svetel in agresiven zvok podoben skorajda klavirskemu ter so na pogled kovinsko sive barve.
Tukaj vidim zelo podobno primerjavo oz. asociacijo z harmonikami, ki je zelo primerljiva. Aktivni magneti in aktivna elektronika bas kitare bi lahko predstavljala kovinsko mehaniko diskantnega dela harmonike, pasivni magneti in pasivna elektronika pa bi lahko asocirala na leseno mehaniko diskantnega dela harmonike. Kot harmonikarji zelo dobro vemo, da lesena mehanika vpliva na zvok harmonike v smislu topline, mehkobe, prijetnosti ter "ljudskega zvoka", kovinska mehanika pa v smislu ostrine, prezence, hitrejsega odziva glasilk in skratka bolj kovinskega zvena.
Okj, narodna glasba za basiste ne postavlja in ne predstavlja nekaksnih velikih zvokovnih zahtev in potreb po instrumentu ter zvoku in ravno tako je kot pri harmonikarjih; velika vecina se jih rada postavlja s kaksno ultra aktivno in pregresno drago bas kitaro, njenih zvokovnih zmoznosti in sposobnosti pa se ne razkrijejo zavoljo njene osnovne in nezahtevne naloge in ta je - spremljava ritma...
Harmonika Prostor C'F'B'

Aco51
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a Aco51 » 14.03.2009, 18:06

Tole je pa že skoraj prekomplicirano za na "frajtonerco" (čeprav je govor o bas kitarah)
Mislim, da nas je večina z luštno, spevno, lepo zaigrano in odpeto melodijo kar zadovoljnih!
Lep pozdrav, Aco51!

attilaz
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a attilaz » 14.03.2009, 18:34

lejga nism splohj prebral celga posta, ga pa bom ko se mi bo lublo. sm gledal en videospot od slipknotov, pa sm videl belga telecasterja z enim črnim magneti. siguren sem. vem da se metal deli na več podzvrsti ja tk ko pa vse zvrsti.
...

drmuncl

OdgovorNapisal/-a drmuncl » 14.03.2009, 22:27

Veliko , kar si napisal je res. <v postu pa je tudi nekaj lapsusov, katerih ne morem mimo, nekatere pa sploh ne bom komentiral.
Ibanez bas kitare ne delajo na Japonskem že kar nekaj let. Res pa je , da so začeli delat na Japonskem, mislim, da leta 1974. Tisti basi so bili resnično zelo dobri. Sedaj pa nimaš basa tudi blizu ne , kvaliteti narejenih na Japonskem.
2. Ne vem kje si slišal, da jazzisti špilajo Ampeg ter Mesa Boogie ojačevalce? Lahko, če niso imeli drugega.
3. Music Man kitare sploh nimajo modela, kateri bi bil pasiven. Vsi so aktivni. (StingRay in Sterling)
Ah, ne bom več. Moraš vedeti , da tudi drugi nekaj vemo.

Aja , pa še to:
32 let sem v glasbi, če odštejem nižjo glasbeno šolo ter srednjo, 22 let igram, špilam, poizvedujem itd. Bas kitara, kitara, klaviature itd. Tak, da o tem dragi Ibanez nebi!!!

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost