BASI

Vse o notah, tablaturah, učiteljih itd.
kristjan65
Začetnik
Začetnik

BASI

OdgovorNapisal/-a kristjan65 » 23.09.2012, 11:37

Živjo!
Mene zanima, kdaj ste se vi naučili igrati base poleg skladbe.Jaz igram 1 mesec in mi še ne gre vse skupaj... Upam, da mi bo kdo dal kakšen pravi nasvet ;)
ŠTULAR C-F-B

rzupan
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

Re: BASI

OdgovorNapisal/-a rzupan » 23.09.2012, 11:43

Najbolje, da točno razdelaš, na katere gumbe na diskantu oz. tone, moraš pritisniti base. Potem pa samo vaja in vaja.
Lahko pa igraš ritem z basi, na diskantu pa igraš "kar nekaj", menjavaš meh, ... Skratka, vaja in vaja.
haRmOniKa

mckmck
Moderator
Moderator

OdgovorNapisal/-a mckmck » 23.09.2012, 12:35

Prvo se naučiš base, potem eno pesmico lahko na diskantu in potem združiš vse skupaj.
Naročite se na Youtube kanal z videolekcijami za harmoniko . Ime kanala Diatonko.

Dobmat
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Dobmat » 23.09.2012, 15:26

Pozdravljen Kristjan,

Tudi sam sem popolni zacetnik igranja. Pri meni je bilo isto. Na zacetku se nic ni poklopilo, vse je "vižalo" po svoje, ampak z veliko vaje gre. Predlagam, da se ucis po sklopih, recimo samo 5 prijemov na diskantu in jim zraven prikljucis base. Ko to obvladas, naslednjih 5 itd itd. Drugace pa ko se prsti na levi "ulavfajo", kar sami letijo. :)

kristjan65
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a kristjan65 » 23.09.2012, 19:46

Hvala vam za vse nasvete! Samo še nekaj me zanima: kaj so DISKANTI a to so gumbi na desni strani?

Še enkrat hvala in LP!
ŠTULAR C-F-B

rzupan
Večji godec
Večji godec
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a rzupan » 23.09.2012, 20:36

diskant so desni gumbi
haRmOniKa

RobertB
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a RobertB » 27.01.2013, 10:18

tudi sam imam te probleme. Učim se resda šele en mesec in brez napake na diskantih zaigram 4 pesmi, ampak basi so pa poglavje zase.

Največ treniram tako, da igram samo base od pesmi po eno uro. Pa vaje za base, potem se mi vsake toliko posreči, da Ne prižigaj luči od Slaka zaigram BP :D

Mam pa neko Bradeško frajtonarco(starejša od mene), katera ima neke čudne base ( 9 in 7 se hkrati pritisneta noter, al pritisneš enga al druzga) kar mi malo para živce, ker se neda izpeljat prehodov. Tako, da razmišljam da bi peljal do enega mojstra, da jo uglasi, spuca, meh malo popravi in te base pomenja :)

Daniel_oto
Začetnik
Začetnik
Kraj: Pregrada

OdgovorNapisal/-a Daniel_oto » 01.06.2013, 06:40

kristjan65 napisal/-a:Živjo!
Mene zanima, kdaj ste se vi naučili igrati base poleg skladbe.Jaz igram 1 mesec in mi še ne gre vse skupaj... Upam, da mi bo kdo dal kakšen pravi nasvet ;)

To je odvisno od talenta in sposobnosti, če maš sluha pa voljo lažje in prej lahko obvladaš, če pa nimaš sluha pa se moreš mantrati ampak z veliko volje in veliko dela ti uspe.
Jaz mam sluh in sem imel eno harmonko 3 mes'ca in sploh jo nisem igral, ali pa včasih, redko kdaj ampak brez basov. Polj pa najdem učitla in mi je pokazal način basiranja da je npr. tate, tate, tate za polko, a tate ta, tate ta, tate ta za valcer (valček) in sem za manj kod dva tedna se zelo dobro naučil eno pesem zraven z basi. To je bila zagorska pesem Razbila se čaša iz koje smo ljubav pili, odkrila se ljubav naša koju smo mi krili. In tako ko sem se to naučil pa mi je polj šlo po 10 skladb sem ta lažjih da dan lahko zašpilal, enkrat odigram in mi kar je šlo, ker sem hitro ugotovil kakšna je postavitva gumbov, po sluhu, in brez not, in točno sem vedel polj kak morem noter igrat, kak pa ven, keri gumbi so isti. In polj sem se še navadu da mi nemore zmankat meha ker ko vidim da već nemorem v eno stran kaj obrnem v drugo ko mam priliko.
To je moje igranje na frajtonerco.
Vi ko boste se zelo dobro naučili sigurno boste imeli svoj stil igranja in nobeden nemore zaigrati kot vi, lahko zaigra isto vižo ampak čisto isto ne, ker vsak človek je po sebi unikat.
Srečno učenje, in da postanete dober muzikant. Lep Pozdrav iz Hrvaške strani, iz srca Zagorja, iz Pregrade.
bodoči muzikant Daniel Novak!

Daniel_oto
Začetnik
Začetnik
Kraj: Pregrada

OdgovorNapisal/-a Daniel_oto » 01.06.2013, 06:55

RobertB napisal/-a:tudi sam imam te probleme. Učim se resda šele en mesec in brez napake na diskantih zaigram 4 pesmi, ampak basi so pa poglavje zase.

Največ treniram tako, da igram samo base od pesmi po eno uro. Pa vaje za base, potem se mi vsake toliko posreči, da Ne prižigaj luči od Slaka zaigram BP :D

Mam pa neko Bradeško frajtonarco(starejša od mene), katera ima neke čudne base ( 9 in 7 se hkrati pritisneta noter, al pritisneš enga al druzga) kar mi malo para živce, ker se neda izpeljat prehodov. Tako, da razmišljam da bi peljal do enega mojstra, da jo uglasi, spuca, meh malo popravi in te base pomenja :)

Mogoče imate češko postavitel, tedaj ima drugačne base in dva mola v njih. Niso nič čudni basi ampak je treba vedet igrat na njih, sej je vse isto kot na normalni frajtonerci, prehode pa res nemoreš nardit, ampak lohka uporabljaš dva mola če jih kje rabiš. npr. basi za harmoniko B,Es,As na češko postavitev so B,Es,As-dur,Cis-dur,F-dur, C-dur, F-mol, C-mol,
toti C-dur, C-mol, F-mol, F-dur so v drugi vrsti basov stojijo pa na tako npr. noter če bi bil C-mol bi ven bil F-dur in tako naprej, kaj je noter, kaj je ven točno nevem, ampak po sluhu lahko slišite. Če je to harmon'ka na češko postavitel mi samo povejte uglasitev in vam zveseljem povem kateri so basi, ampak kaj je noter kaj pa ven boste pa morali sami ugotoviti ker jaz take harmonike nimam ampak jo ima moj prijatelj in sem mu povedal kakšni so basi ampak sem že malo pozabil. Skupaj sva po sluhu ugotovila prek kamere katere base on ma in si je zapisal. Lohka bi ga vprašal kateri so ven kateri so noter. Če pa harmon'ka ni slučajno ta uglasitev nič hud'ga bom pa mal preštundiru in vse v glavi presložu v te druge štime in takoj bom vedu kateri so basi.
Srečno! Vprašajte, z veseljem povem.
bodoči muzikant Daniel Novak!

gumbek
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a gumbek » 20.09.2013, 20:29

Imam eno vprašanje. Nekaterim se bo morda zdelo čudno ampak vseno. Pri katerih prijemih ali kdaj se uporabljajo sprednbji basi od 7-11?

Steirische
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a Steirische » 23.09.2013, 08:52

gumbek napisal/-a:Imam eno vprašanje. Nekaterim se bo morda zdelo čudno ampak vseno. Pri katerih prijemih ali kdaj se uporabljajo sprednbji basi od 7-11?

- Kadar igraš na diskantu v zunanji vrsti boš z basi igral: 2-1-7-1 (meh stiskaš) ali 2-1-9-1 (meh vlečeš). Torej, tukaj rabiš bas 7 in bas 9.
- Bas 8 (ki je pravzaprav akord oz. kakor nekateri imenujejo - kitara) je mol. Tega boš kot začetnik ne boš rabil. Rabil ga boš kasneje, če boš igral na primer pesem Ko to tamo pjeva ali kaj podobnega, kjer se igra mol.
- Spodnja basa (10 in 11) se uporabljata kadar igraš v subdominanti (notranja vrsta na diskantu; meh vlečeš). Na stisk pa se tudi uporabljata pri nekaterih skladbah (na primer pri Večeras je naša fešta pride en tak del).
- Seveda pa base (7, 9 in 11) rabiš tudi pri igranju figur ali če želiš v skladbi poudariti kakšen del. V tem primeru rabiš tudi ostale base.

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost