Hohner Morino VN vs. VM

delend456
Začetnik
Začetnik

Hohner Morino VN vs. VM

OdgovorNapisal/-a delend456 » 03.04.2012, 18:55

Kakšna je pravzaprav razlika med harmonikama Morino VN in VM? Poleg drugačnih register tipk in cene?
Zakaj je VM dražja in pregovorno boljša?

Litijan
Mali godec
Mali godec

Re: Hohner Morino VN vs. VM

OdgovorNapisal/-a Litijan » 03.04.2012, 23:06

S, N, M variante so tudi pri drugih modelih(Atlantic, Verdi), V pa pomeni 5-glasni model. V štartu je šlo za širino tipk (smo drugače o tem govorili tudi že v kaki drugi temi - gre od S do M, pri katerem v bistvu plavaš :D), profesionalci, ki so tega veliko "premetali", pa pravijo, da naj bi bila razlika tudi v glasilkah, saj naj bi bil M-model "paradni konj". Gotovo pa je nemajhen del zaslug samo na tem, da je ta model uporabljal Avsenik - Slak je nakoncu tudi Lanzingerco "vlekel", pa je zaradi tega ni imel vsak frajtonar doma.

Ponavljam, kor že v drugih temah in na drugih forumih:
Ni toliko važno, kaka je harmonika po samih fiz. karakteristikah, važno je, da tebi odgovarja. Zato nikar ne kupuj na pamet, ampak vsako stvar najprej sprobaj. Če pa že slučajno vprašaš, je vsaj po mojem mnenju Morino blazno precenjen (tudi nova V/120 je >8000k€, pa ni za današnje čase noben tehnološek dosežek, kaj šele presežek); zaspali so na lovorikah v 80-ih letih, v 90-ih jih je pa Italijan "šišnil" (vse od Beltune do Piginija, tudi Moreschi itd., ima danes - spet sicer subjektivno - boljše (lažje in bolj okretne) mehove za tudi nekoliko manjši denar). Da se razumemo, meni osebno se ton stare Hohner Morino VM 120 zelo dopade, sem imel priliko sprobat Piklovo (l. 1950) in je več kot solidna, ne moremo pa od takratne tehnike (tesnenja, meha, mehanike) pa še kakšnega vmesnega "malo ceneje" servisiranja pričakovat neke briljantine (opozarjam, da še ni bilo kake starejše morinke, ki bi se lahko izkazala na področja tesnenja oz. zaloge na mehu; in po obliki gre za škatlo - kasnejše so bile pa še toliko bolj štoraste, ker so imele del glasilk (kabino) pod testaturo in posledično izbočen diskant v škodo muzikanta).

To bi bilo v osnovi to, zagotovo se na posameznih temahh že ponavljam, če so pa kaka izrecna vprašanja, pa kar na dan z besedo, oz. če je kaj osebnega, lahko tudi na ZS. :P :P :P

polton
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a polton » 04.04.2012, 22:02

Litijan napisal/-a:S, N, M variante so tudi pri drugih modelih(Atlantic, Verdi), V pa pomeni 5-glasni model. V štartu je šlo za širino tipk (smo drugače o tem govorili tudi že v kaki drugi temi - gre od S do M, pri katerem v bistvu plavaš :D), profesionalci, ki so tega veliko "premetali", pa pravijo, da naj bi bila razlika tudi v glasilkah, saj naj bi bil M-model "paradni konj". Gotovo pa je nemajhen del zaslug samo na tem, da je ta model uporabljal Avsenik - Slak je nakoncu tudi Lanzingerco "vlekel", pa je zaradi tega ni imel vsak frajtonar doma.

Ponavljam, kor že v drugih temah in na drugih forumih:
Ni toliko važno, kaka je harmonika po samih fiz. karakteristikah, važno je, da tebi odgovarja. Zato nikar ne kupuj na pamet, ampak vsako stvar najprej sprobaj. Če pa že slučajno vprašaš, je vsaj po mojem mnenju Morino blazno precenjen (tudi nova V/120 je >8000k€, pa ni za današnje čase noben tehnološek dosežek, kaj šele presežek); zaspali so na lovorikah v 80-ih letih, v 90-ih jih je pa Italijan "šišnil" (vse od Beltune do Piginija, tudi Moreschi itd., ima danes - spet sicer subjektivno - boljše (lažje in bolj okretne) mehove za tudi nekoliko manjši denar). Da se razumemo, meni osebno se ton stare Hohner Morino VM 120 zelo dopade, sem imel priliko sprobat Piklovo (l. 1950) in je več kot solidna, ne moremo pa od takratne tehnike (tesnenja, meha, mehanike) pa še kakšnega vmesnega "malo ceneje" servisiranja pričakovat neke briljantine (opozarjam, da še ni bilo kake starejše morinke, ki bi se lahko izkazala na področja tesnenja oz. zaloge na mehu; in po obliki gre za škatlo - kasnejše so bile pa še toliko bolj štoraste, ker so imele del glasilk (kabino) pod testaturo in posledično izbočen diskant v škodo muzikanta).

To bi bilo v osnovi to, zagotovo se na posameznih temahh že ponavljam, če so pa kaka izrecna vprašanja, pa kar na dan z besedo, oz. če je kaj osebnega, lahko tudi na ZS. :P :P :P

Po mojem mnenju Hohner Morino M ali N ni bila nikoli tehnološki dosežek oz. presežek. (teža, mehanika, širina tipk, ohižje harmonike itd.)
Gre se za to, da jo je igral Slavko Avsenik in da smo navajeni tega specifičnega zvena harmonike.
Za dosego Avsenikovega zvena je potrebno potrpeti.

P.s.
Slavko je dobil lepo darilo za 82. rojstni dan. :)

P.P.s.
Slak je imel Lanzinger samo za javne nastope. Za se ostalo ...

Litijan
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a Litijan » 10.04.2012, 23:55

Bila je - v 30. ko so jo začrtali (ena prvih s kabino - Paolo Soprani naj bi že imel Cassotto model) pa ko so jo po WWII dvakrat predelali; v 80. jih je pa Italijan (prej seveda že konstrukcijsko) še tonsko - globina - "pojedu"!!! :D

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost