Starši in igranje harmonike

tyros
Začetnik
Začetnik

Starši in igranje harmonike

OdgovorNapisal/-a tyros » 13.05.2013, 08:49

Zdravo!

Star sem 19 let , harmoniko igram 1 leto in imam voljo do igranja. Kdorkoli me je že slišal, pravi da za 1 leto zelo dobro igram... na živce pa mi gredo starši. Sicer se noben od staršev ne ukvarja z glasbo, ampak tako pametujejo, da je groza.

Če je u žlahti kakšen rojstni dan, obletnica ali kak večji dogodek, mi težijo, naj s seboj vzamem harmoniko. Ok vzamem s seboj, a to ni dovolj... poslušati moram "to zaigraj", "tam pejt igrat", "vzem si mal pavze", "dej še kako potegn" itd. Pa še moje igranje jim ni po volji: "bolj vleci meh", "čim manj zvijaj meh".... "poglej njega kako igra" itd.
Iste stvari se dogajajo tudi doma.... najraje bi vsak dan 2-krat poslušali moje vaje, jaz pa toliko nimam časa. Radi bi, da odigram vse skladbe, a toliko časa nimam.
Sicer rad igram, imam voljo in za razliko od nekaterih, vame ni treba drezati... ampak to mi gre pa že na živce. Harmonika je moja, igral bom kadar bom hotel, kar bom hotel in kakor bom hotel (tako je moje mnenje).

Sedaj me najprej zanima, a se z leti slog igranja spremeni? Ok priznam, da sem še začetnik in ne vem še vsega, ampak vem, če hočem igrati bolj na glas, moram bolj vleči... če bolj vlečem, porabim več meha. Moji pa bi radi ravno nasprotno: da na glas igram in porabim malo meha... kar se mi zdi nemogoče. Kako naj jim to razložim? Da ne omenjam, če igram zunaj, kjer se itak manj sliši harmoniko... pravijo naj bolj vlečem, da se bo slišalo.... ampak če bolj vlečem, imam praveč meha in ne morem izpeljat. A to z leti dobiš občutek in igraš bolje, ali jaz res narobe igram?

Ima še kdo podobne izkušnje? Rad bi se samo prepričal, da je to nekaj "normalnega" in se ne dogaja samo pri nas.

zygga
Začetnik
Začetnik

Re: Starši in igranje harmonike

OdgovorNapisal/-a zygga » 13.05.2013, 17:16

Pozdravljen!

S problemom katerim se soočaš se, pogosto srečuje več ljudi. Ampak to, da ti ljudje govorijo kaj zaigraj lahko jemlješ kot za dobro... In če česa še ne igraš vidiš da na nek način tista pesem "pali" in da se jo je dobro naučit. Drugo je če imaš ti nastop pripravljen v smislu to in to bom odigral in čao. Nekako če igraš za družbo se naj bi njim prilagajal. Jaz sem se tega "problema" rešil na enostaven način. Stiskal sem besedila pesmi katere igram, naredil 3 mape jih razdelil med družbo, in rekel to kar je besedil to igram. In zdaj ni več problem kako igram(naglas ali potihem) ker ko vsi pojejo ali pa se derejo niti ne opazijo tvojega igranja. Recimo ko pa prideš na solo del takrat pa lahko povdariš svoje igranje samo to lahko toliko koliko meh dopušča.

Glede glasnega igranja pa se mi zdi da je dosti odvisno od glasilk. Naprimer sam imam 2 harmoniki in Rutarjeva je mnogo bolj glasna od Melodije. Sicer bodo pa to več rekli tisti, ki se spoznajo bol na to. Glede zvijanja meha je pa to čisto odvisno od človeka do človeka... Jaz še malo manj kot zaplešem zraven ko igram... Poznam pa ljudi naprimer ki samo stojijo in igrajo, samo to meni ne odgovarja. In če je komad bolj živ in če "padem not" grem med ljudi naredim kako pozo, vglavnem igram z dušo in srcem in se malo brigam za vse ostale. Sem tak kakršen sem in to izražam tudi med igranjem.

In to ni samo pri vas, predvidevam da se nas večina srečuje s tem.

Upam da ti bo moj komentar kaj v vzpodbudo in pomoč :)

Lp Žiga
Rutar Tolminka , letnik 2001, B-Es-As
Melodija Special , letnik 1982, C-F-B

mckmck
Moderator
Moderator

OdgovorNapisal/-a mckmck » 13.05.2013, 18:36

Tudi jaz potrdim, da je isto kot je prejšnji omenim, s časom se navadiš ljudi.
Glede poz oz zvijanja pri igranju. Vsak ima svoje poze, poteze in vsak harmonikaš je lahko s tem unikaten tako da ne se obremenjevat s tem. Z leti se seveda navadiš koliko na glas oziroma koliko potihoma. Jaz recimo če ljudje pojejo, jih zraven le potihoma spremljam ko pa igram pesem katera ni za pet, pa raztegnem fajn meh.
Naročite se na Youtube kanal z videolekcijami za harmoniko . Ime kanala Diatonko.

tyros
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a tyros » 13.05.2013, 20:36

No, najprej hvala za vaše odgovore.
Sicer nimam problema z ljudmi nasplošno, ampak konkretno s starši. In nekaterih stvari jim nikakor ne morem dopovedati... pa mi marsikateri harmonikar reče da tisti, ki nikol ni nič igral, tega in tega ne razume.

Običajno (tudi ko vadim) igram komade po vrsti, kot sem se jih naučil, zato vrstni red znam na pamet in mi ne zmanjka ideje. Zdaj že približno "obvladam" harmoniko in se večinoma sam učim po posluhu... ampak še zmeraj delam napake in se igranju nekaterih (težjih) komadov izogibam v "javnosti". Ampak pol mi recimo starši rečejo naj zaigram tale komad, pa malo bolj na "živo" - in na koncu iz lepe pesmi nastane čista polomija. Prav zaradi tega se običajno držim svojega vrstnega reda in igram tisto, kar vem da bo šlo skozi... problem je samo v tem, ker jim nekako ne morem dopovedati da moram nekatere komade še vaditi in niso še za v javnost.

Pa odvisno je tudi od števila in razpoloženja ljudi. Starši me velikokrat pošljejo igrat, pa se mi zdi, da me sploh noben ne posluša.... takrat dobim občutek, da se moji samo radi hvalijo in jim niti ni toliko za muzko.... takrat seveda slabše igram. Če pa vidim, da me ljudi poslušajo in sodelujejo, nekako boljše igram.

Sicer je harmonika dost glasna. Kolega, ki že 8 let igra je probal igrat in je res glasno... ampak ko sem ga gledal, sem opazil, da ne porabi toliko meha kot jaz. Ne vem kako to nekaterim uspeva, ampak ok, res porabim precej meha. Zaradi tega nočem toliko vleč, ampak posledično je tudi malo tišje. Menda po nekaj letih igranja dobiš občutek - tako pravijo.

poslušalec
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a poslušalec » 14.05.2013, 13:37

"tyros", si res star 19 in ne 9 let? :wink:
Ko starši "težijo" kako zaigraj, jim daj harmoniko v roke in naj ti pokažejo...
Ja skratka tudi mene skrbi, saj pri 19 letih razmišljaš s svojo glavo in nekako nisi več "odvisen" od staršev.
Lahko se pa tudi posnameš in daš tukaj pokazati kako igraš in boš dobil seveda pozitivne kritike kako kaj popraviti.
Glede porabe meha se z leti navadiš.

Litijan
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a Litijan » 14.05.2013, 22:39

zdravo, nočem pametovat - jemlji kot nasvet:
-glede porabe meha - mogoče je problem v tem, ker ne delaš poudarkov na težko dobo (in polka in valček):
zadeva takoj izpade bolj poskočna in živa; čeprav marsikdo pravi, naj se ne filozofira, sta dinamika in ritmika pomemben element vsake skladbe
-glede kritik - ceni tiste, ki kaj poznajo; lastne tastare, pa čeprav so tvoji starši, najprej opomni/opozori: žal pa pride gdaj do situacije, ko jih je -DRUGE OPCIJE NI - preprosto ostreje odj*** (pardon izrazu); najtežje je vedno s tistimi, ki mislijo, da kaj vejo

LP od drugega 19-letnika, sicer bolj klasika :P

tyros
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a tyros » 15.05.2013, 10:23

Saj sem situacijo že rešil, ampak me je (iz radovednosti) zanimalo ali so taki komentarji običajni ali imamo pri nas ekstremni primer. Poznam pa tudi primere, ko so starši otroka skoraj silili da je vzel harmoniko u roke, natreniral in šel na vaje. Jaz takih problemov nimam, saj rade volje igram tudi ob 11 zvečer, če treba :D Sam pa načeloma upoštevam le nasvete, če mi slučajno kdo reče "tukaj ni v redu zaigrano, ni pravi ton" ostalo pa ignoriram. Če mi učitelj ni ničesar pripomnil glede igranja (dokler sem še hodil na inštrukcije) potem verjetno v redu igram, tako da ni potrebe po snemanju.

Sem pa opazil, ko je kakšna glasbena oddaja, kjer igrajo ansambli, moji vneto opazujejo harmonikarje (ki imajo verjetno že po nekaj 10 let izkušenj), ali pa če je kaka zabava u žlahti, pa kdo izkušen igra.... in pol pri meni iščejo napake... zadnjič sem igral Miheliča in pol sem dobil komentar, da nekje preveč "cuknem" z mehom... so verjetno gledali Slaka, ki čist umirjeno vleče. In pol sem poslušal "tko se boš navadil in boš zmeri tko igral" itd.

Še enkrat hvala vam za nasvete in mnenja, bomo videli kaj bo čas prinesel. Ali bom drugo leto igral še boljše ali pa se bodo drugi navadili na moje igranje :D

poslušalec
Začetnik
Začetnik

OdgovorNapisal/-a poslušalec » 24.05.2013, 10:38

Admin, v zvezi s to rubriko sem ti 15.05.( pred devetimi dnevi ) poslal ZS, ki ga še nisi odprl. Si na dopustu? :wink:

Aco51
V.I.P.
V.I.P.

OdgovorNapisal/-a Aco51 » 24.05.2013, 11:04

Litijan napisal/-a:zdravo, nočem pametovat - jemlji kot nasvet:
-glede porabe meha - mogoče je problem v tem, ker ne delaš poudarkov na težko dobo (in polka in valček):
zadeva takoj izpade bolj poskočna in živa; čeprav marsikdo pravi, naj se ne filozofira, sta dinamika in ritmika pomemben element vsake skladbe
-glede kritik - ceni tiste, ki kaj poznajo; lastne tastare, pa čeprav so tvoji starši, najprej opomni/opozori: žal pa pride gdaj do situacije, ko jih je -DRUGE OPCIJE NI - preprosto ostreje odj*** (pardon izrazu); najtežje je vedno s tistimi, ki mislijo, da kaj vejo

Litjan......Ko boš imel ti 19-letnega sina al' se ti bo zdelo lepo, da bo tebi govoril "ta star" in, ko mu boš hotel kaj dobronamerno svetovati ti bo rekel: "ta star, odje.i!"??? (harmoniko, za katero si pa "šparal" cca 2 leti si mu pa sam kupil!)
Lep pozdrav, Aco51!

Litijan
Mali godec
Mali godec

OdgovorNapisal/-a Litijan » 24.05.2013, 17:37

Aco51 napisal/-a:
Litijan napisal/-a:zdravo, nočem pametovat - jemlji kot nasvet:

Litjan......Ko boš imel ti 19-letnega sina al' se ti bo zdelo lepo, da bo tebi govoril "ta star" in, ko mu boš hotel kaj dobronamerno svetovati ti bo rekel: "ta star, odje.i!"??? (harmoniko, za katero si pa "šparal" cca 2 leti si mu pa sam kupil!)

Ja, določeni starši svetujejo dobronamerno. Prenekateri, in teh je iz leta v leto več, pa kupijo otroku inštrument in ga potem tlačijo bodisi v glasbeno šolo bodisi na privat ure, in sicer samo zato, da bi dobili "dodaten vrtec" (oz. podaljšanje podaljšanega bivanja v šoli), medtem ko so oni v službi, in se jim tako ne bi bilo potrebno uvkarjati s sinom/hčerjo.

Drugi problem je pa ta, ko se začnejo starši ven metat na račun otroka - ne glede na to, ali slednjega glasba veseli ali ne. In dejstvo je, ponavljam, da odkrivajo toplo vodo na področju, kjer še škafa niso videli.

Glede odnosa: v stavku sem napisal zraven prislov "ostreje". Tako pri sebi kot pri marsikaterih ostalih starših sem ugotovil, da je pa, KO SE NIČ NE PRIME (in ne more biti otrok kriv), treba starša postaviti pod hladen tuš - pa naj se gre za vzgojo, odnos v družbi, pravice, dolžnosti, karkoli.

LP, Rok

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov